נתניהו יוזם חוק להגדרת ישראל כמדינת העם היהודי; לבני: "לא נאפשר זאת"

לדברי רה"מ, "תמיכה במדינה פלסטינית והתנגדות למדינה יהודית מערערת על זכות קיומנו". לבני: "לא נכפיף את הערכים הדמוקרטיים לערכים יהודיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) בביקור בבית העצמאות בתל אביב כי בכוונתו להוביל חקיקת חוק יסוד "שיבטיח עיגון חוקתי של מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". שעה קלה לאחר הודעתו של נתניהו יצאה שרת המשפטים, ציפי לבני, בחריפות נגד היוזמה. "בשום אופן לא נאפשר לפגוע, להחליש או להכפיף את הערכים הדמוקרטיים לערכים היהודיים", אמרה לבני, "זו מהות מגילת העצמאות וזה בסיס קיומנו. שרת המשפטים התנגדה בעבר ליזמות כאלה ותעשה זאת גם אם המציע יהיה ראש הממשלה".

בביקורו בבית העצמאות, אמר נתניהו כי הוא מאמין "שהמרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי בדומה למרכיבים מרכזיים אחרים העומדים בבסיס מטרתנו שנקבעו עד היום בחוקי היסוד של הכנסת".

נתניהו הוסיף כי "לצערי הרב, כפי שראינו שוב לאחרונה, יש מי שאינם מכירים בזכות הטבעית הזאת. הם מבקשים לערער על ההצדקה ההיסטורית, המשפטית והמוסרית לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של עמנו, ואני רואה את אחת ממשימות היסוד שלי כראש ממשלה לבצר את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של עמנו". 

נתניהו הדגיש עוד כי "ישראל תמיד תשמור על שוויון מלא בזכויותיהם האישיות והאזרחיות של כלל אזרחי מדינת ישראל, יהודים ולא-יהודים כאחד, במדינה היהודית והדמוקרטית. ואכן, בישראל, זכויות הפרט וזכויות אזרח מובטחות לכל אחד - ודבר זה מייחד אותנו במרחב הגדול של המזרח התיכון ואף מעבר לו".

נתניהו בהיכל העצמאות בת"א, הבוקר

לדבריו, "תמוה בעיני שדווקא בין אלה שקוראים לישראל לעשות ויתורים בשטחי יהודה ושומרון בגלל רצונם המובן להימנע ממדינה דו-לאומית, יש כאלה שמתנגדים להגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אי אפשר לטעון בעד הקמת מדינת לאום פלסטינית כדי לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל, ובה בעת להתנגד להכרה בכך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. תמיכה בהקמת מדינת לאום פלסטינית והתנגדות להכרה במדינת הלאום היהודית מערערת בטווח הארוך על עצם זכות הקיום של מדינת ישראל".

מלשכתה של לבני, המתנגדת ליוזמה, נמסר כי "על דעת ראש הממשלה וכל מרכיבי הקואליציה, פרופ׳ רות גביזון מונתה לפני כמה חודשים על מנת לבחון לעומק את הנושא ולנסח בהתאם הצעת חוק שתשמור על האיזון החיוני של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

בסביבתה של לבני הבהירו כי כל עוד ההצעה פוגעת בדמוקרטיה לבני תבלום אותה, "אלא אם מדובר בהצעה שתיצור איזון נכון בין הערכים הדמוקרטים ליהודים, ומבלי להחליש במילימטר את הדמוקרטיה". עוד הוסיפו כי "אם מדובר בהצעת חוק בנוסח יריב לוין - לבני תבלום אותה בוועדת השרים לחקיקה".

חוקי מדינת הלאום הפכו בשנים האחרונות שם קוד לחוקים שנועדו לאלץ את בג"ץ להעדיף את זהותה היהודית של המדינה, על פני זהותה הדמוקרטית. גורמים שהיו מעורבים בניסוח ההצהרה של נתניהו אמרו כי עדיין לא גובש נוסח לחוק יסוד מדינת הלאום היהודי שעליו הכריז ראש הממשלה, אך כי מדובר בהצהרת כוונות מחייבת. 

נתניהו פעל בשנים האחרונות כדי לסכל את ההצבעה על שורת חוקים שנויים במחלוקת בנושא, בהם ההצעה של ח"כ לוין ויו"ר סיעת הבית היהודית, אילת שקד, שהונחה על שולחן הכנסת באחרונה. החוק - גרסה מתונה יחסית של החוק שיזם בכנסת הקודמת ח"כ לשעבר אבי דיכטר (קדימה) – קרא, בין היתר, שלא להעניק  מעמד רשמי לשפה הערבית. הנוסח החדש קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי.

החוק קובע גם כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. בסעיף אחר, המעגן את משטרה הדמוקרטי של ישראל, מבהירים מנסחי החוק כי המדינה תהיה מחויבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. לבני, כמו גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הודיעו בעבר כי יטילו וטו על קידומו של החוק בנוסח הנוכחי. לבני מחזיקה בעמדה עקבית נגד החוק, לאחר שמנעה מדיכטר לקדם את הצעתו עוד בתקופת הכנסת הקודמת.

יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין (ליכוד), בירך את נתניהו על החלטתו לקדם את חוק הלאום. "החלטתו היא החלטה היסטורית אשר תשיב את מדינת ישראל למסלול ציוני, לאחר שנים של פגיעה מתמשכת מצד מערכת המשפט בעקרונות הבסיסיים עליהם קמה המדינה", אמר לוין. "ראש הממשלה הנחה אותי להוביל ללא דיחוי את תהליך החקיקה, כהמשך להצעת החוק המקורית אשר הייתי בין יוזמיה". 

"חוקים אידיאולוגיים יכולים לעוות היסטוריה, אך לעולם לא יכולים לשנות אותה", אמר בתגובה ח"כ אחמד טיבי (רע"מ־תע"ל). טיבי גינה בתקיפותו את היוזמה של נתניהו ואמר כי "שום חוק יסוד בכנסת או מחוצה לה לא יבטל את עובדת היותה של הארץ הזאת ביתנו הלאומי. בית בו נולדנו ובו שרדנו לאחר הנכבה ובו אנו חיים תוך כדי מאבק מתמיד כדי להיות אזרחים שווים, וזאת ללא הצלחה". 

מסיעת הבית היהודי נמסר בתגובה כי: ״חוק הלאום חשוב להגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית גם לדורות הבאים, ובנושא מהותי זה אסור שיהיו שמאל וימין בישראל. החוק הינו חלק מההסכם הקואליציוני עם הבית היהודי, כפי שהיה חוק משאל העם שעבר במושב האחרון, ואנו רואים חשיבות מיוחדת בקידומו מהר ככל האפשר״. 

מקור פלסטיני בכיר אמר בתגובה כי נתניהו עלול לפוצץ בכך את ההזדמנות האחרונה להגיע לפתרון של שתי מדינות לאורך קווי 1967. המקור הוסיף כי נתניהו צריך לזכור שההתייחסות היחידה למדינה יהודית היא החלטת האו"ם 181 מ-1947, שקבעה כי הארץ תחולק למדינה יהודית ומדינה ערבית. "הפלסטינים יהיו מוכנים לשקול הכרה בישראל כמדינה יהודית אך ורק על בסיס החלטה זו. לא פחות ולא יותר". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ