בקואליציה מאיימים: נפרוש אם נתניהו יקדם את חוק מדינת הלאום היהודי

גורמים בקואליציה הגיבו על כוונת נתניהו ליזום חוק יסוד שיעדיף זהות יהודית על פני דמוקרטית. "לא סתם שקט ביש עתיד, עדיף להם לא לצאת נגד החוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גורמים בקואליציה אמרו היום (חמישי) כי יפרשו מהממשלה אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יפעל לקדם את החוק "שיבטיח עיגון חוקתי של מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", כפי שהתחייב. "אם נתניהו יפעיל את כובד משקלו לקידום החוק, המשמעות היא פירוק הקואליציה הקיימת", אמרו הגורמים. "לא סתם יש עתיד יושבים בשקט בינתיים, משום שאם הם רוצים להמשיך לשבת בממשלת נתניהו עדיף להם שלא לצאת נגד החוק״. מפלגת יש עתיד העדיפה שלא לפרסם תגובה רשמית בעניין ולא לקבוע עמדה ביחס לחוק.

זמן קצר לאחר הצהרתו של נתניהו כי יפעל אישית לקידום החוק, הודיעו בסביבתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, כי היא תפעל להקפאתו בוועדת השרים לחקיקה, שבראשה היא עומדת. "בשום אופן לא נאפשר לפגוע, להחליש או להכפיף את הערכים הדמוקרטיים לערכים היהודיים", אמרה לבני היום, "זו מהות מגילת העצמאות וזה בסיס קיומנו. שרת המשפטים התנגדה בעבר ליזמות כאלה ותעשה זאת גם אם המציע יהיה ראש הממשלה".

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום על כוונתו להוביל חקיקת חוק יסוד "שיבטיח עיגון חוקתי של מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". על פי ההערכות, מטרת החוק תהיה לאלץ את בג״ץ להעדיף את זהותה היהודית של מדינת ישראל על פני אופיה הדמוקרטי, במקרים בהם תחול התנגשות בין שני הערכים. בלשכת ראש הממשלה ציינו כי החוק יתבסס על נוסח שנוי במחלוקת שהגישו באחרונה יו"ר הקואליציה, יריב לוין ויו"ר סיעת הבית היהודי, איילת שקד. לצדם, בלשכת נתניהו מתכוונים לבחון שתי נוסחאות נוספות: האחת על בסיס עבודת מטה שעורכת בימים אלה לבקשת הממשלה פרופ' רות גביזון, שנועדה לבחון את האיזון שבין יסודותיה היהודיים של ישראל לאלו הדמוקרטיים, והצעה של ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) לאמץ את ערכי מגילת העצמאות כחוק יסוד.

נתניהו הודיע על כוונתו לקדם את החוק במהלך ביקור שערך היום  בבית העצמאות בתל אביב. בביקור אמר נתניהו כי הוא מאמין "שהמרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי, בדומה למרכיבים מרכזיים אחרים העומדים בבסיס מטרתנו שנקבעו עד היום בחוקי היסוד של הכנסת".

נתניהו בהיכל העצמאות בת"א, הבוקרצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

נתניהו הוסיף כי "לצערי הרב, כפי שראינו שוב לאחרונה, יש מי שאינם מכירים בזכות הטבעית הזאת. הם מבקשים לערער על ההצדקה ההיסטורית, המשפטית והמוסרית לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של עמנו, ואני רואה את אחת ממשימות היסוד שלי כראש ממשלה לבצר את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של עמנו".

נתניהו הדגיש עוד כי "ישראל תמיד תשמור על שוויון מלא בזכויותיהם האישיות והאזרחיות של כלל אזרחי מדינת ישראל, יהודים ולא־יהודים כאחד, במדינה היהודית והדמוקרטית. ואכן, בישראל, זכויות הפרט וזכויות אזרח מובטחות לכל אחד - ודבר זה מייחד אותנו במרחב הגדול של המזרח התיכון ואף מעבר לו".

יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין (ליכוד), בירך היום את נתניהו על החלטתו לאמץ את החוק שיזם. "החלטתו היא החלטה היסטורית אשר תשיב את ישראל למסלול ציוני, לאחר שנים של פגיעה מתמשכת מצד מערכת המשפט בעקרונות הבסיסיים עליהם קמה המדינה", אמר לוין. "ראש הממשלה הנחה אותי להוביל ללא דיחוי את תהליך החקיקה, כהמשך להצעת החוק המקורית אשר הייתי בין יוזמיה".

ח״כ באסל גטאס (בל״ד) אמר הערב כי קידום החוק הוא "מהלך מסוכן ביותר, העשוי לקבע סופית את שליטת הרוב היהודי במיעוט הערבי ולתת תוקף חוקי למשטר אפליה על בסיס גזעי". גטאס הוסיף כי החקיקה עשויה גם "לסלול את הדרך לחקיקת חוקים גזעניים ומפלים נגד האזרחים הערבים, מבלי שיהיו נתונים לביקורת שיפוטית".

עוד אמר ח״כ גטאס כי אחרי ששה עשורים וחצי, ישראל הופכת יותר ויותר למדינה פנאטית, גזענית ודתית-משיחית, המדירה מתוכה מיעוטים וזרים. ״אין להתעלם מהעיתוי של דברי נתניהו. העובדה שמדובר בתקופה שבה המשא ומתן עם הפלסטינים הגיע למבוי סתום כתוצאה מהדרישה הישראלית להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית, מראה כי הכוונות האמיתיות של ממשלת ישראל היא להנציח את השליטה היהודית וההפרדה הגזעית מהפלסטינים בכל הסדר עתידי אפשרי״, אמר.

גם יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, הגיב על כוונתו של נתניהו לקדם את חוק יסוד: ישראל מדינתו של העם היהודי. "נתניהו משלים את מסכת החקיקה הגזענית שנמשכת מזה כמה שנים, ומביא את ישראל להיות מדינת הגזע הראשונה במאה ה-21", אמר. "בעצם הכוונה לחוקק את החוק, נתניהו מביא לידי מימוש את אמירתו של קרי על ישראל כמדינת אפרטהייד. אישור חוק כזה יחזיר את הדיון הבינלאומי בנושא הגדרת הציונות כגזענות". ברכה הוסיף כי "אם חקיקה כזו תכלול התחייבות של חברי הכנסת להגדרה הזו, תהיה זאת כנסת על טהרת הגזע".

מלשכתה של לבני נמסר כי "על דעת ראש הממשלה וכל מרכיבי הקואליציה, פרופ׳ רות גביזון מונתה לפני כמה חודשים על מנת לבחון לעומק את הנושא ולנסח בהתאם הצעת חוק שתשמור על האיזון החיוני של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית". בסביבת לבני הבהירו כי כל עוד ההצעה פוגעת בדמוקרטיה, לבני תבלום אותה, "אלא אם מדובר בהצעה שתיצור איזון נכון בין הערכים הדמוקרטים ליהודים, ומבלי להחליש במילימטר את הדמוקרטיה. אם מדובר בהצעת חוק בנוסח יריב לוין - לבני תבלום אותה בוועדת השרים לחקיקה".

החוק של לוין ושקד הוא גרסה מתונה יחסית של החוק שיזם בכנסת הקודמת ח"כ לשעבר אבי דיכטר מקדימה. הנוסח החדש קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. החוק קובע גם כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. בסעיף הבא, מעוגן משטרה הדמוקרטי של ישראל ומנסחי החוק מבהירים כי המדינה תהיה מחוייבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. לוין ושקד קראו לראש הממשלה לאמץ את ההצעה. לדבריהם, "אנו מצפים מנתניהו לתמוך בחוק זה כפי שדרש מהפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

בניסיון לרכך את נוסח החוק השנוי במחלוקת של דיכטר, הוכנסו בו כמה שינויים מהותיים. כך, הח"כים ביטלו בנוסח החדש את ההצהרה המפורשת על כפיפותו של המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. עם זאת, כאמור, החוק מבליט משמעותית כבר בתחילתו את הזיקה של העם היהודי למדינה ולארץ על חשבון לאומים אחרים וקובע את משטרה הדמוקרטי של המדינה רק בסעיף השני לחוק. בנוסף, הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מן ההצעה. לבני, כמו גם מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, הודיעו בעבר כי יטילו וטו על קידומו של החוק בנוסח הנוכחי. לבני מחזיקה בעמדה עקבית נגד החוק, לאחר שמנעה מדיכטר לקדם את הצעתו עוד בתקופת הכנסת הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ