קרי רמז: אפרסם בעתיד את מסמך המסגרת

שר החוץ האמריקאי אמר כי "בעיתוי המתאים, אבהיר לכולם את ההתקדמות שהושגה במשא ומתן בין הצדדים", אך הוסיף: "יש לקחת פסק זמן"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי רמז היום (חמישי) במסיבת עיתונאים באדיס־אבבה שבאתיופיה, כי הוא שוקל לפרסם בעתיד את מסמך המסגרת למשא ומתן עליו עבד בחודשים האחרונים עם הישראלים והפלסטינים. עם זאת, קרי הדגיש כי לאור הפיצוץ בשיחות, יש "לקחת פסק זמן".

קרי כיוון בדבריו להסכמות מסוימות שהשיג בשיחותיו עם הישראלים והפלסטינים לגבי מסמך המסגרת למשא ומתן, שכלל עקרונות שבהתאם להם היו אמורים הצדדים לדון בסוגיות הליבה – גבולות, ירושלים, פליטים, ביטחון, מים והתנחלויות. אולם, מסמך המסגרת לא הוצג כיוון שנותרו פערים משמעותיים בין הצדדים.

"בעיתוי המתאים אציג את מה שעוד לא הוצג בפומבי, כדי להבהיר לכולם את ההתקדמות שהושגה במשא ומתן בין הצדדים", אמר קרי. "שמונת החודשים הללו לא היו נעדרי התקדמות בתחומים מסוימים. אני לא חושב שיש מישהו שרוצה לאבד את ההתקדמות הזו", הוסיף.

קרי במסיבת העיתונאים, היוםצילום: רויטרס

קרי ציין במסיבת העיתונאים כי לאור השעיית המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים וההתפתחויות שקדמו לכך, הפך ה-29 באפריל - מועד פקיעת תשעת החודשים שהוקצבו לשיחות השלום בין הישראלים לפלסטינים - ללא רלוונטי.

שר החוץ האמריקאי ציין כי הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, שבעקבותיו הודיעה ישראל על השעיית המשא ומתן, הפתיע אותו, וכי הפלסטינים לא עדכנו אותו מראש על המהלך.

קרי יישר קו בדבריו עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאמר בשבוע שעבר כי יש לעשות הפסקה בשיחות השלום, לאור חוסר רצונם של שני הצדדים לקבל החלטות קשות. "אני סבור שהדבר הכי טוב שאפשר לעשות עכשיו זה לקחת פסק זמן ולבחון בצורה עמוקה את הנושא הזה, כדי לראות מה ניתן לעשות ומה לא ניתן לעשות בהמשך", אמר קרי. "כמו שאמרתי בעבר, השלום יניב רווחים גם לישראלים וגם לפלסטינים".

לדבריו של קרי, הישראלים והפלסטינים הבהירו לו כי הם אינם מעוניינים להפסיק לחלוטין את המשא ומתן. "ייתכן שיהיו דרכים שקטות שבהם נוכל לעבוד על הצעדים הבאים", אמר.

מאוחר יותר היום פרסם שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, הודעה חריגה לעיתונות, שבה התנער בשם ממשלת ישראל מהדברים שכתב סגן שר הביטחון דני דנון במאמר באתר החדשות האמריקאי "פוליטיקו". במאמר יצא דנון נגד "נאום האפרטהייד" של קרי וטען כי שר החוץ האמריקאי מאיים על ישראל ואינו מתווך הוגן.

השגריר דרמר, ככל הנראה בעקבות הנחיה ישירה שקיבל מראש הממשלה נתניהו, פרסם הודעה לעיתונות שבה שיבח את קרי, דחה את הטענה שהוא מנסה לאיים על ישראל והדגיש כי דברי דנון אינם מייצגים את עמדת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ