גילי כהן
גילי כהן

קצין ושלושה מפקדים מפיקוד העורף שהצטלמו במסגרת מחאת "דוד הנחלאווי", נשפטו על ידי מפקדם ונגזר עליהם עונש מאסר. לאחר שהגישו ערעור, הוחלט להקל על עונשם ולגזור עליהם ריתוק ביחידתם בלבד. גורם צבאי שהתייחס לעניין מסר כי "המפקדים שנשפטו ערערו והוחלט להקל על עונשם לריתוק ביחידה. הסיבה בגינה נשפטו החיילים היא עצם העובדה שמצופה מהם כמפקדים לשמש דוגמה".

פרשת "דוד הנח"לוואי" הגיעה היום עד למטכ"ל - בפתח ישיבת הערכת המצב של פורום המטה הכללי התייחס הרמטכ"ל, בני גנץ, למחאת החיילים על הכוונה להעניש את לוחם הנח"ל שתועד דורך את נשקו לעבר פלסטיני בחברון, ומאיים עליו ש"ייתן לו כדור בראש". גנץ אמר כי צה"ל יבדוק ויחקור את האירוע ואת "התהליך אליו הוא הוביל, ויפיק את הלקחים הנדרשים", והורה למפקדים בכלל יחידות הצבא לקיים שיחות בעניין עם פקודיהם עד יום העצמאות שיצוין בשבוע הבא.

לדברי הרמטכ"ל, "חשוב שנזכור באופן חד וברור שהפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן, וזו עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם. נדע לטפל באירוע הזה כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא - בהן יש לעסוק בכל הרמות, וכך נעשה". לצד זאת הופצה ליחידות צה"ל השונות איגרת שעוסקת במחאת החיילים ברשתות החברתיות, שחיבר קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אבנר פז־צוק.

לדברי קצין בכיר בצה"ל, "יש פה אמירה שאנחנו לא יכולים להתעלם ממנה. אם לחיילים יש תחושה שהדברים לא ברורים - הם צריכים לפנות למפקדים. נראה לי שהמחאה היא קצת יותר מ'פלאי הפייסבוק', ומי שלא מבין שתוך שעות אפשר ש-80 אלף איש יעשו קליק, אז כנראה אין לו פייסבוק, והוא לא מבין איפה הוא חי". הקצין התייחס לשאלה האם מדובר בהבעת אי־אמון של החיילים בפקודות ובנהלי הפתיחה באש, ואמר כי "אנחנו במציאות מורכבת, ואי אפשר שבספר יהיה מענה לכל סיטואציה שיכולה לקרות. אנחנו מנסים לתת כמה שיותר כלים כדי שהחיילים יקבלו החלטות נכונות, אבל אני לא חושב שיש לאקונה. מדי פעם עולות שאלות וזה חשוב שיהיה שיח, שהחייל יבין שיש לו את מי לשאול ושאפשר לדבר גם על נושאים אפורים. בסוג כזה של פעילות לעולם לא יהיה 'ככה - תעשו'".

בסרטון הווידאו, עליו דווח השבוע בערוץ 10, נראה החייל מגדוד 932 של חטיבת הנח"ל בעימות עם כמה צעירים פלסטינים בחברון, סמוך לבית הדסה. בסרטון נראית התגרות של פלסטיני בחייל - הוא מניח את ידו עליו, בעוד החייל אומר לו: "לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם". בין השניים מתפתח עימות, ואז נראה פלסטיני נוסף. החייל דורך את נשקו, מכוון אותו לעבר השניים ומנסה לבעוט באחד מהם. לאחר מכן הוא פונה לפלסטיני האוחז במצלמה ואומר לו "כבה את המצלמה, כבה את המצלמה, אני אתן לך כדור בראש, יא בן זונה".

לפי איש צבא, חייל הנח"ל המתועד בסרטון לא נשפט ונכלא בשל התקרית שתועדה, אלא בשל אלימות שהפנה כלפי מפקדיו. מפקד הגדוד שלו, סא"ל בצלאל שנייד, שפט את החייל לאחר שתקף באגרופיו מפקד מחלקה ומפקד כיתה בפלוגתו, עוד לפני שנודע על התקרית המתועדת בסרטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ