הממשלה צפויה לאשר סגירת המשרד להגנת העורף

סמכויותיו יועברו לידי שר הביטחון. מנכ"ל המשרד המתפטר, דן רונן, האשים את משרד הביטחון ב"התנהגות בלתי הולמת כלפי המשרד להגנת העורף"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הממשלה צפויה לאשר מחרתיים (ראשון) את ביטול המשרד להגנת העורף ולהעביר את סמכויותיו לשר הביטחון. הצעת ההחלטה, שגובשה במשרד ראש הממשלה ותועלה לדיון, מבטלת למעשה את המשרד להגנת העורף שהוקם בשנת 2011. רשות החירום הלאומית (רח"ל), תועבר מהמשרד להגנת העורף לידי משרד הביטחון, וכן יוחזרו לשר הביטחון הסמכויות הנוגעות לתכנון המשק לשעת חירום של ישראל. שר הביטחון, משה יעלון, יוגדר כיושב ראש ועדת השרים ל"מוכנות הזירה האזרחית", במקומו של השר להגנת העורף, גלעד ארדן. מי שיהיה אמון על נושאי העורף בתוך משרד הביטחון יוגדר כ"ממונה לחירום ועורף", יהיה כפוף לשר הביטחון וישמש בתפקיד ראש רשות החירום הלאומית. נוסח ההצעה מעלה אפשרות כי משרה זו תוגדר כמקבילה למשרת מנכ"ל משרד ממשלתי.

ביטול המשרד להגנת העורף יכלול גם את העברת כל תקני כוח האדם של המשרד לידי משרד הביטחון, וכך גם התשתיות המשרתות אותו - משרדי המשרד הממוקמים ברחוב הארבעה בתל אביב. נוסח ההצעה קובע כי שר הביטחון, ושר האוצר, יבחנו בעוד שלושה חודשים את נושא תקצוב נושאי העורף. עוד נקבע כי במשרד הביטחון יכינו תוכנית עבודה שנתית ורב-שנתית בנושאי העורף, שיכללו גם את הסדרת מערכת היחסים בין משרד הביטחון למשרד לביטחון פנים בכל הנוגע למצבי חירום בעורף הישראלי.

לפני עשרה ימים ביקש השר להגנת העורף היוצא, גלעד ארדן, לסיים את תפקידו, והמליץ לסגור את המשרד להגנת העורף. ארדן כתב אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא "מתקשה מאוד לקבוע מדיניות להכנת העורף לחירום, בעוד גוף הביצוע המרכזי בעור, פיקוד העורף, בו הושקעו משאבי המדינה, אינו כפוף מכוח החוק לביצוע מדיניות זו". גם מנכ"ל המשרד, דן רונן, התפטר מתפקידו, והאשים את משרד הביטחון במכתב לעובדי המשרד ב"התנהגות בלתי הולמת כלפי המשרד להגנת העורף". ביום ראשון, בישיבת הממשלה הקרובה, צפויה הממשלה לדון גם בנושא רשות השידור ולאשר עקרונית את טיוטת חוק השידור הציבורי הישראלי.

גלעד ארדן, השר להגנת העורף. ביקש לסיים את תפקידוצילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ