יועצת אובמה לביטחון לאומי תגיע לישראל לתיאום עמדות לקראת השיחות עם איראן

סוזן רייס, שהובילה את הקו הספקני ביחס למו"מ עם הפלסטינים, תיפגש גם עם נתניהו. יועץ רה"מ ביקר בסין ודן בדרישה שלא תרכך את הדרישות לטהראן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, , תגיע בשבוע הבא לביקור בן יומיים בישראל, על רקע ההערכות בירושלים שלפיהן ושש המעצמות הולכתו ומתקרבות להסדר קבע בעניין . יהיה זה ביקורה הראשון של רייס בישראל מאז נכנסה לתפקיד, ורוב שיחותיה יעסקו בגרעין האיראני.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי רייס תגיע לירושלים ביום חמישי עם ראש צוות המשא ומתן האמריקאי לשיחות עם איראן, וונדי שרמן, המשמשת כתת־שר החוץ האמריקאי. אל השתיים יצטרפו גם פקידים בכירים במשרד החוץ, בבית הלבן, במשרד ההגנה ובקהילת המודיעין האמריקאית כדי לקיים שיחות עם צוות ישראלי בכיר בראשות היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן. רייס גם צפויה להיפגש בנפרד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רייס, הנחשבת לאחת הדמויות המקורבות ביותר לנשיא , מגיעה לישראל גם על רקע הפיצוץ . בתשעת חודשי המגעים הובילה רייס לגבי הסיכוי שארצות הברית תצליח לגרום לראש הממשלה בנימין נתניהו ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להסכים לפשרות שיאפשרו הסכם שלום היסטורי. בשבועות האחרונים היא גם היתה זו שדחפה לצמצום המעורבות האמריקאית בתהליך השלום לאור המבוי הסתום. עמדת רייס היתה מכרעת בנוגע להחלטה שקיבל הנשיא אובמה להודיע על "פסק זמן" בשיחות השלום.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי אף שרייס היתה מעורבת גם בנושא הישראלי-פלסטיני, עיקר ביקורה יעסוק בגרעין האיראני וכן בסוגיות אזוריות הנוגעות לסוריה ולמצרים. רייס תגיע לישראל ימים ספורים לפני סבב השיחות הרביעי בווינה בין איראן לבין שש המעצמות – ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה. סבב השיחות, שייפתח ב–13 במאי ויימשך כארבעה ימים, צפוי להתמקד בתחילת ניסוח סעיפי הסדר הקבע, שבמסגרתו תסכים איראן להגביל ולצמצם באופן משמעותי את תוכנית הגרעין שלה בתמורה להסרה של הסנקציות הבינלאומיות.

רייס ואובמה בבית הלבן ב-2013צילום: בלומברג

פקיד ישראלי בכיר ציין שהשיחות עם רייס נועדו להגביר את התיאום בין ישראל לארצות הברית בנושא האיראני לקראת תחילת ניסוח ההסכם. העמדה הישראלית הפומבית דוחה כל פשרה עם איראן ודורשת פירוק מוחלט של כל הצנטריפוגות, של מתקן ההעשרה התת־קרקעי בקום, של כור המים הכבדים באראק ושל מאגר האורניום המועשר שבידי איראן. עם זאת, בירושלים מבינים שבשיחות הושגה התקדמות משמעותית ושהסבירות שהצדדים יגיעו להסכם גבוהה יותר ממה שהעריכו תחילה בישראל. לפיכך, בכירים ישראלים סבורים שבשלב שבו נמצאות השיחות הגיעה העת לבחון בערוצים שקטים כיצד מוודאים שהפשרות שהמעצמות יעשו כחלק מההסכם עם איראן יהיו מינימליות ויענו על האינטרסים החיוניים של ישראל.

הסוגיה העיקרית שמטרידה את ישראל היא צמצום שאיראן תוכל להפעיל לצורך העשרה כחלק מהסדר הקבע. ישראל חוששת שהמעצמות, ובמיוחד ארצות הברית, להוטות להגיע להסכם עם איראן ולכן יתירו לה לשמר מערך צנטריפוגות רחב היקף שיאפשר פריצה מהירה להעשרת אורניום לרמה של 90% שנחוצה לייצור נשק גרעיני.

היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, שיוביל את הצוות הישראלי בשיחות עם המשלחת האמריקאית, ביקר בימים האחרונים בחשאי בבייג'ינג ונפגש עם שורה של בכירים סינים. במוקד ביקורו של כהן עמד הגרעין האיראני. ישראל מעוניינת שסין לא תנסה לרכך את הדרישות שיציגו המעצמות לאיראנים כחלק מהסדר הקבע על תוכנית הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ