נתניהו על חוק הלאום: ישראל היא מדינה של עם אחד

בהתייחס ליוזמת חוק היסוד שלו אמר רה"מ כי הוא יגדיר את הזכות הלאומית של העם היהודי על מדינת ישראל וינוסח בהידברות עם כל מרכיבי הקואליציה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) אל יוזמתו להוביל חקיקת חוק יסוד שיעגן את ישראל כמדינת העם היהודי. לדבריו, "מדינת ישראל נותנת שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה, אבל היא מדינת הלאום של עם אחד בלבד - העם היהודי - ולא של שום עם אחר. כדי לבצר את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי אני מתכוון להוביל חקיקת חוק יסוד שייעגן מעמד זה".

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. חוקי היסוד שלנו נותנים ביטוי מלא לצד הדמוקרטי של המדינה. אנחנו עושים את זה על ידי מתן שוויון זכויות מלא לכל אזרח ואזרחית. חוקי היסוד עושים זאת באמצעות שני חוקים עיקריים - חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק.

"לעומת זאת", הסביר נתניהו, "להיותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי אין ביטוי מספיק בחוקי היסוד שלנו, וזה מה שחוק היסוד המוצע אמור לספק. הוא יגדיר את הזכות הלאומית של העם היהודי על מדינת ישראל, וזאת בלי לפגוע בזכויות הפרט של כל אזרחי ישראל במדינת ישראל. הוא יבצר את מעמדו של חוק השבות כחוק יסוד, הוא יעגן בחוקי יסוד את מעמדם של הסמלים הלאומיים - הדגל, ההמנון, השפה ומרכיבים אחרים של הווייתנו הלאומית. המרכיבים הללו נמצאים תחת התקפה מתמדת שהולכת וגוברת מחוץ ואפילו מבית".

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

עוד אמר ראש הממשלה כי "יש כמובן אלה שאינם רוצים שמדינת ישראל תוגדר כמדינת הלאום של העם היהודי. הם רוצים שתקום כאן מדינת לאום פלסטינית לצדנו, ושישראל תהפוך בהדרגה למדינה דו-לאומית, ערבית-יהודית, בתוך הגבולות המצומקים שלה. אבל אני אומר דבר פשוט: אי אפשר להחזיק את המקל הלאומי בשני קצותיו הלאומיים. אי אפשר לומר שרוצים להיפרד מהפלסטינים כדי למנוע מדינה דו-לאומית, דבר שיש בו היגיון מסוים, ומנגד לקדש מדינה דו-לאומית, יהודית-ערבית, בגבולות הקבע של מדינת ישראל".

נתניהו ציין כי "החוק ינוסח בהידברות עם כל מרכיבי הקואליציה, כך שישמור על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", והוסיף: "אני רוצה להבהיר שלא מדובר כאן בעניין פוליטי. כשהאופוזיציה בקדנציה הקודמת העלתה הצעת חוק בנושא הזה אני הודעתי מיד שאתמוך בה".

חוקי מדינת הלאום הפכו בשנים האחרונות שם קוד לחוקים שנועדו לאלץ את בג"ץ להעדיף את זהותה היהודית של המדינה, על פני זהותה הדמוקרטית. גורמים שהיו מעורבים בניסוח ההצהרה של נתניהו אמרו כי עדיין לא גובש נוסח לחוק יסוד מדינת הלאום היהודי שעליו הכריז ראש הממשלה, אך כי מדובר בהצהרת כוונות מחייבת. 

נתניהו פעל בשנים האחרונות כדי לסכל את ההצבעה על שורת חוקים שנויים במחלוקת בנושא, בהם ההצעה של ח"כ לוין ויו"ר סיעת הבית היהודית, אילת שקד, שהונחה על שולחן הכנסת באחרונה. החוק - גרסה מתונה יחסית של החוק שיזם בכנסת הקודמת ח"כ לשעבר אבי דיכטר (קדימה) – קרא, בין היתר, שלא להעניק  מעמד רשמי לשפה הערבית. הנוסח החדש קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי.

לאחר הודעתו של ראש הממשלה בנושא בשבוע שעבר, שרת המשפטים ציפי לבני מתחה ביקורת חריפה נגד היוזמה. לדבריה,  "בשום אופן לא נאפשר לפגוע, להחליש או להכפיף את הערכים הדמוקרטיים לערכים היהודיים. זו מהות מגילת העצמאות וזה בסיס קיומנו. שרת המשפטים התנגדה בעבר ליזמות כאלה ותעשה זאת גם אם המציע יהיה ראש הממשלה".

בסביבתה של לבני הבהירו כי כל עוד ההצעה פוגעת בדמוקרטיה לבני תבלום אותה, "אלא אם מדובר בהצעה שתיצור איזון נכון בין הערכים הדמוקרטים ליהודים, ומבלי להחליש במילימטר את הדמוקרטיה". עוד הוסיפו כי "אם מדובר בהצעת חוק בנוסח יריב לוין - לבני תבלום אותה בוועדת השרים לחקיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ