פרס: עבאס ואני הגענו להסכם, נתניהו עצר אותו

בראיון לערוץ 2 אמר הנשיא כי לפני שלוש שנים ניהל מו"מ עם הנשיא הפלסטיני, שיכול היה להוביל לשלום היסטורי. "נתניהו חשב שיש הצעה יותר טובה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים74
"הארץ"

נשיא המדינה, , אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עצר את המגעים שניהל עם הנשיא הפלסטיני, (אבו-מאזן) - רגע לפני הסכם שלום היסטורי. בראיון לערוץ 2, סיפר הנשיא כי לפני שלוש שנים הוא ועבאס הגיעו להבנה "כמעט בכל הנקודות", אך "ל היה רושם שיש הצעה יותר טובה שהובאה על ידי טוני בלייר".

לדברי פרס, "אני לא חשבתי כך. הוא אמר: 'תן שלושה־ארבעה ימים ונראה'. אני חשבתי שזה לא עניין של שלושה ימים ואני לא חשבתי שטוני בלייר יכול להביא הצעה טובה יותר משהבאתי".

פרס הסביר בראיון ליונית לוי כי עבאס הסכים עמו בשתי סוגיות מרכזיות: ההכרה בישראל כמדינה יהודית ובסוגיית הפליטים. "הוא (עבאס) צריך להסכים שתהיה מדינה יהודית ואנחנו צריכים להסכים שתהיה מדינה פלסטינית. למעשה, שנינו הסכמנו על שני הדברים האלה. שנית, ישנה בעיית הפליטים שתמיד העיקה, שמא חזרתם של הפליטים תערער את היותה של המדינה יהודית. הוא קיבל את הנוסחה הערבית, כלומר שבעיית הפליטים תיפטר באופן צודק ומוסכם".

הנשיא הסביר כי בסוגיית הגבולות "הוצאנו מפות מבחינה עקרונית. במקום לדבר על גבולות 1967 דיברנו על הגודל של שטח המדינה ולא על גבולותיה. זה מאפשר חילופי שטחים עם ישויות, הקמת גושי התיישבות וכדומה. לזה הוא הסכים".

הנשיא פרס ורה"מ באירועי יום הזכרון, שלשוםצילום: רויטרס

לטענת פרס, לא נחתם הסכם רק בשל סירובו של נתניהו לתוכנית. "נתניהו עצר את זה", אמר. "ההסכם אליו הגענו היה על דעתו של ראש הממשלה. אני לא ניהלתי משא ומתן פרטי. ראש הממשלה היה שותף בכל צעד ושעל. יכול להיות שהוא חשב שבאמת ישנה הצעה יותר טובה, אינני יודע. אני לא רוצה לשפוט סתם כך. בכל אופן, זה מה שהוא אמר לי ולי לא היתה סיבה להטיל ספק במה שהוא אומר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ