יעלון: צה"ל במשבר, הדיון על תקציב הביטחון מתנהל כמו בזאר טורקי

השר התריע מפני קיצוץ נוסף בתקציב הביטחון ואמר כי "האופן שבו הדיון מתקיים אינו ראוי", ודחה הביקורת על משרדו: הנטל על התל"ג קטן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון הזהיר הערב (רביעי) מפני ירידה ביכולותיו של צה"ל לקראת חידוש הדיונים על תקציב הביטחון, ומתח ביקורת חריפה על משרד האוצר.

"אנו נמצאים בשבר, יש . אנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה ולדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות" אמר יעלון בוועדת החוץ והביטחון. "החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה מאוד קשה. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על מילואים".

לדברי השר, "האופן שבו הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראתי לזה פעם בזאר טורקי. זה דיון לא רציני, צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה".

יעלוןצילום: תומר אפלבאום

עוד אמר שר הביטחון כי "התמונה עגומה בכל היבט. אם לא יהיו הזמנות חדשות מהתעשיות הביטחוניות יהיו פיטורי עובדים, ומפעלים בפריפריה ייפגעו למרות שאנו מחזיקים אותם בשיניים. בשנים 2014-2013 לא נפתח שום פרויקט התעצמות חדש למעט אחד". יעלון דחה את הטענות על גודל התקציב של משרדו ואמר כי "הנטל האמיתי של תקציב הביטחון הוא 3.7 אחוז מהתל"ג, בניכוי הסיוע האמריקאי. לפני חמש שנים היינו כמעט פי שניים.

"אין משרד מפוקח כמו משרד הביטחון. למה אנחנו צריכים לשלם בלו על דלק של טנקים ומטוסים וסטי"לים, והתחבורה הציבורית פטורה? מטילים על בסיסי ומתקני צה"ל ארנונה שגדלה משנה לשנה. זה מגיע היום ל-700 מיליון שקל ויש תביעות על סך של מיליארד וחצי דולר. כל אלו לא מספרים שנותנים ביטחון. הורדנו סדר כוחות, סגרנו חטיבות וטייסות, פיטרנו משרתים בקבע, לקחנו על עצמנו קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ