אין יו"ר לוועדת חוץ וביטחון, ולא נפתחים מקצועות צבאיים חדשים לנשים

גורם צבאי אמר כי יש ביקוש להצבת חיילות בתפקידים בהם מדריכת טיפוס גלישה וחילוץ. איוש התפקידים נדחה כי הוועדה לא פועלת באופן מלא

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בעוד בצה"ל השלימו את ההכנות הנדרשות לפתיחת תפקידים חדשים לנשים, איוש התפקידים נדחה מאחר וועדת חוץ וביטחון לא פועלת באופן מלא. בצבא מעוניינים לפתוח עוד שני תפקידים צבאיים לנשים: פקחית העמסה, ומדריכת טיפוס, גלישה וחילוץ (טג"ח). עד כה, היו תפקידים אלו סגורים בפני חיילות, ורק חיילים ביצעו אותם.

במטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (היוהל"ן) השלימו את ההכנות לקראת פתיחת התפקידים לנשים, אך המכשול העומד כעת בפני אישור התוכנית נעוץ דווקא בוועדת חוץ וביטחון. חברי הוועדה אמורים לאשר את הצבת הנשים, שתידרשנה לשרת שלוש שנים, במקצועות אלה, אך מאחר וזו ללא יושב ראש, הדבר מתעכב.

גורם צבאי אמר כי בצה"ל "מחכים לאישור הוועדה", והוסיף כי יש ביקוש להצבת חיילות בתפקידים אלו. לדברי גורמים בוועדת החוץ והביטחון, טרם התקבלה הפניה הצבאית בנושא. ביום שני הקרוב, אמורה הוועדה לבחור ביושב ראש קבוע.

לוחמות בגדוד קרק"ל לפני כשלושה חודשיםצילום: מיכל פתאל

פקחי העמסה נמצאים בתוך תא המטען של מטוסי תובלה כבדה, בעיקר מטוסי "קרנף", ואחראים על הפריסה וההעמסה של המטוס. עד היום הוצבו בתפקידים אלה חיילים שנפלו מקורס הטיס, והוגדרו כ"לוחמי עזר אוויר". לעומתם, מדריכי טג"ח, מדור בתוך בית הספר ללוחמה בטרור, אמונים על הכשרות יחידות מיוחדות בתחום זה - טיפוס מצוקים, סנפלינג, חילוץ בגובה ועוד.

בתוך כך, אתמול (רביעי) אמר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון בפני חברי הוועדה כי מערכת הביטחון נמצאת בשבר, מאחר ו"יש פגיעה אנושה באימונים", ובצבא צפויים להוריד עוד את רמת האימונים באוויר, בים וביבשה. "החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה מאוד קשה. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על מילואים", אמר יעלון. "תהיה פגיעה קשה אם לא תתקבל החלטה מיידית אחרת. המשמעות המיידית היא פגיעה באימונים, בכשירות, במוכנות ובכוננות בכל המערכים". לדברי שר הביטחון, במהלך השנים 2013 ו-2014 צה"ל חתם על פרויקט חדש אחד שמוגדר כפרויקט "התעצמות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ