ארגוני זכויות אדם לפלסטינים: להחיל סמכות בית הדין הבינלאומי בשטחים

17 ארגונים קוראים לעבאס לפעול כדי לאפשר "עשיית צדק לקורבנות פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות"; שעת: נפעל להכרה ברשות כמדינה תחת כיבוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים57

17 ארגוני זכויות אדם בינלאומיים ופלסטיניים, ובהם אמנסטי ו-Human Rights Watch, קוראים לנשיא הרשות הפלסטינית, , להחיל את סמכות בית הדין הפלילי הבינלאומי על שטחי הרשות הפלסטינית. במקביל אמר היום יו"ר הוועדה ליחסים בינלאומיים של הפתח, נביל שעת, כי הרשות הפלסטינית תפעל בזירה הבינלאומית כדי שיכירו בה כמדינה תחת כיבוש,  אם לא תחול התקדמות במשא ומתן המדיני.

במכתב שנסר היום (חמישי) לידי ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, קוראים הארגונים לרשות להצטרף , שהיא מקור הסמכות לפעולתו של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. 

ראשי הארגונים כתבו שנקיטת צעד זה, או מסירת הצהרה שמקבלת את סמכות בית הדין להתייחס לפשעים שבוצעו באדמה פלסטינית, "תאפשר עשיית צדק לקורבנות של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו בשטחים פלסטיניים,  ותשלח מסר חשוב שאי אפשר לבצע פשעים כאלו בלא ענישה". 

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאסצילום: אי–פי

הכותבים מציינים שמשרד התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי כבר הודיע שהכרזה של הממשלה הפלסטינית מ-2009 שהיא מקבלת את סמכות בית הדין בהאג אינה בעלת תוקף מחייב, גם לא אחרי ההצבעה באו"ם על פלסטין כמדינה משקיפה.  לכן,  אין למשרד התובע בבית הדין שום עילה חוקית לפתוח בחקירה ראשונית ללא פנייה של הרשות הפלסטינית. התובע הנוכחי בבית הדין, פטו בן סודה, הודיע ש"הכדור במגרש של הפלסטינים". 

הארגונים כתבו כי הם מודעים ללחץ הישראלי והאמריקאי נגד הצטרפות לבית הדין, ולהתנגדות של מדינות נוספות שחברות בו, כמו צרפת, קנדה ובריטניה. "אנחנו מתגדים למאמצים אלה לפוליטיזציה של הצדק לקורבנות של פשעים חמורים לפי החוק הבינלאומי. פשעי מלחמה, שמבצעיהם נותרו פטורים מעונש, הם שהכשילו באופן קבוע את תהליך השלום", ציינו הכותבים.   

"בקשה להחלת סמכות בית הדין הבינלאומי על פשעים חמורים שמבוצעים בשטחים הפלסטיניים צריכה להיתפס כצעד א-פוליטי לסיום החסינות, וכגורם שירתיע פשעים נוספים בעתיד", כתבו ראשי הארגונים, ובהם סחר פרנסיס,  ראג'י סוראני ושעוואן ג'בארין,  מנהליהם בהתאמה של הארגונים הפלסטיניים הידועים ביותר א-דמיר, המרכז הפלסטיני ואל חק. "איום אמין בהעמדה לדין יסייע בקידום מטרת השלום", הוסיפו.

הקריאה של הארגונים מגיעה בשעה נמצאים במבוי סתום, ואפילו האמריקאים משכו את ידיהם מהניסיון לתווך בין הצדדים. אחד הגורמים שקידמו את הפיצוץ מהצד הפלסטיני, היתה החלטת אבו מאזן לחתום על בקשת הצטרפות של פלסטין ל-15 אמנות והסכים בינלאומיים. ישראל טענה לאחר מכן כי הפלסטינים . עם זאת, שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי .

נביל שעת: נתניהו במלכוד 22

בכיר הפתח נביל שעת התייחס היום לנושא המשבר בתהליך השלום בדברים שנשא בוועידת מרצ בתל אביב, ואמר כי הרשות תנסה לקבל הכרה כמדינה שנמצאת תחת כיבוש.  "יתרונות השלום ברורים ומחיר השלום ברור, אך גם להיעדר שלום צריך להיות מחיר", אמר. "על כן בדעתנו ליזום מהלכים של התנגדות לא אלימה, כולל בזירה הבינלאומית, לרבות פנייה לארגונים בינלאומיים בבקשה להכרה כמדינה תחת כיבוש" .

"אנחנו מעוניינים לחדש את השיחות", הוסיף שעת, "אך יש נושאים שניתנים למו"מ והם סוגיות הליבה. מנגד, יש נושאים שהם מעבר למו"מ: זכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים בגבולות 1967 וזכות האחדות של האומה הפלסטינית".

שעת התייחס להסכם עם חמאס ואמר: "נתניהו נמצא היום ב'מלכוד 22'. מצד אחד, לפני הפיוס עם חמאס, טענו כלפי פתח שאין לנו שליטה על החמאס ולכן איננו מייצגים את כלל הפלסטינים, ומצד שני, לאחר ההסכם עם חמאס, טוענים כי עשינו הסכם עם ארגון טרור".  

יו"ר מרצ, זהבה גלאון אמרה בכינוס: "זו צביעות מצד נתניהו לתקוף את ההסכם בין חמאס ופתח, שהרי הוא מנהל מו"מ ישיר עם החמאס כבר ארבע שנים, אבל מזדעק ברגע שאבו-מאזן מנסה להגיע לפיוס פנים-פלסטיני".

"הפיוס בין חמאס לפתח הוא הזדמנות עבור ישראל משום שהוא עשוי להגדיל את הלגיטימציה של כל הסכם עתידי, ויהפוך את אבו מאזן לנשיא של כל הפלסטינים", הוסיפה גלאון. "לישראל אין היום פריווילגיה להיות בררנית לגבי הצד הפלסטיני ומי שחושב שאפשר לחכות עד אחרית הימים, ולהמשיך לשלוט בפלסטינים, חי באשליות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ