רייס לעבאס ונתניהו: להפחית המתיחות ולנקוט בצעדים שיאפשרו חידוש המו"מ

היועצת לביטחון לאומי הבהירה כי על כל הנהגה פלסטינית להימנע מאלימות, להכיר בישראל ולקבל הסכמים קודמים; עריקאת: פרס השיג התקדמות, נתניהו טרפד

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב, סוזן רייס, נפגשה אמש (חמישי) ברמאללה עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). רייס הדגישה בפגישה כי ישראל והפלסטינים צריכים להימנע מצעדים שיגבירו את המתיחות, וציינה את התנאים שבהם ארה"ב תהיה מוכנה לשתף פעולה עם ממשלת האחדות הפלסטינית.

"רייס חזרה על מדיניות ארה"ב", נכתב בהודעת הבית הלבן, "לפיה כל ממשלה פלסטינית חייבת להתחייב באופן ברור ושאינו משתמע לשתי פנים להימנע מאלימות, להכיר במדינת ישראל ולקבל את ההתחייבויות וההסכמים הקודמים בין הצדדים".

עוד נמסר מהבית הלבן כי "רייס הדגישה שבעוד השיחות הופסקו, ארה"ב מאמינה שהדרך היחידה להגיע לשלום בר קיימא היא דרך משא ומתן ישיר שיוביל לשתי מדינות שחיות זו לצד זו בשלום וביטחון. היא הדגישה בפני הנשיא עבאס את החשיבות שכל צד ינהל את המצב באופן שיפחית את המתיחות וישמר מרחב לפעול למען פיתרון שתי המדינות, כששני הצדדים יהיו מוכנים לנקוט בצעדים לחידוש השיחות".

בניגוד לדברים שנאמרו בפגישה, יו"ר הוועדה ליחסים בינלאומיים של הפתח, נביל שעת, אמר אתמול בוועידת מרצ כי אם לא תחול התקדמות במו"מ - הרשות הפלסטינית תפעל בזירה הבינלאומית כדי שיכירו בה כמדינה תחת כיבוש. "יתרונות השלום ברורים ומחיר השלום ברור, אך גם להיעדר שלום צריך להיות מחיר", אמר. "על כן בדעתנו ליזום מהלכים של התנגדות לא אלימה, כולל בזירה הבינלאומית, לרבות פנייה לארגונים בינלאומיים בבקשה להכרה כמדינה תחת כיבוש" .

רייס ועבאס בפגישתם הלילה ברמאללהצילום: אי–פי

עריקאת אישר: פרס השיג התקדמות, נתניהו טרפד

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, התייחס גם הוא לתהליך המדיני בראיון לרדיו א־שמס בנצרת. לדבריו, לאורך תשעת חודשי המו"מ הוא התעמת עם יועצו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, סביב סוגיית ההפרדה בין רצועת עזה לגדה המערבית. עריקאת טען כי מולכו תקף שוב ושוב את הנציגים הפלסטינים על כך שלדבריו הם אינם מייצגים את עזה, ולכן לא יוכלו לכפות על ממשלת החמאס ברצועה ליישם את ההסכם, גם אם ייחתם.

"מולכו החזיק את הסוגיה הזו כחרב על הצוואר שלנו - 'מה תעשו עם עזה, ואיך תטפלו בעזה'", אמר עריקאת בראיון, "ועכשיו תוקפים אותנו שפנינו לאחדות. ישראל שכחה שהיא עצמה הגיעה לסיכומים והבנות עם החמאס בחסות השייח מורסי (נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי. ג"ח), אבל תוקפת אותנו על כך שאנו מיישמים את הסכמי הפיוס". לדברי עריקאת הפסקת המו"מ היתה החלטה ישראלית, והמפגשים האחרונים עסקו בניסיונות להגיע לנוסחה שתוביל להארכת השיחות. "אם הכוונות של נתניהו היו אמיתיות היינו מגיעים להסדר תוך תשעה חודשים", אמר.

בראיון אישר יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני את הדברים שאמר נשיא המדינה שמעון פרס השבוע לחדשות 2, לפיהם השיג התקדמות משמעותית בשיחות שניהל עם אבו מאזן ב–2011, אולם המגעים לא הבשילו לאחר שנתניהו הורה לו לא להגיע לפגישה בעמאן. "אני יכול לאשר שאכן היו מגעים ושיחות עם פרס בכמה הזדמנויות, כולל בלונדון, ותואמה פגישה בחסות הירדנים בעמאן", אמר ראש צוות המו"מ הפלסטיני, שהוסיף: "אני ואבו מאזן היינו שם וחיכינו, אבל פרס לא הגיע והסביר שנתניהו מנע ממנו אפילו את עצם המפגש". עריקאת לא פירט לגבי ההבנות שלכאורה הושגו, אך אמר כי הדברים התבססו על העקרונות המוכרים של פתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ