השרים יצביעו: רוצחים יישפטו למאסר עולם ללא אפשרות חנינה

שתי הצעות חוק שמטרתן להקשות על שחרור מחבלים במסגרת עסקאות או מחוות מדיניות יונחו ביום ראשון על שולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עם חזרתה של הכנסת מפגרת האביב בשבוע הבא, צפויים חלק מהחכי"ם לחדש את מאבקם נגד שחרור מחבלים בעסקאות מדיניות. שתי הצעות חוק שיעלו על שולחן ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון נועדו להקשות על שחרורם של אסירים בעלי אזרחות ישראלית.

אחת ההצעות, אותה יזמה ח"כ אילת שקד (הבית היהודי), מציעה לאפשר לשופטים לקבוע כבר בגזר הדין כי לא ניתן יהיה לחון מורשע שייגזר עליו עונש מאסר עולם. "רשאי בית המשפט לקבוע כי מטעמים מיוחדים שיירשמו, נשיא המדינה לא יחון ולא יקל בעונשו על ידי הפחתת עונשו או המרתו", לשון הצעת החוק. על ההצעה חתומים, בין היתר, דוד צור מהתנועה, יריב לוין מהליכוד, ישראל חסון מקדימה ושלושה חכי"ם מהבית היהודי.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי היא עשויה למנוע שחרור מוקדם של רוצחים בפרשיות חמורות במיוחד, דוגמת רוצחי ילדים, אך הח"כים מבהירים כי כוונתם המפורשת היא למנוע מחוות מדיניות או עסקאות לחילופי שבויים. "בשנים האחרונות שחררה מדינת ישראל מספר רב של מחבלים כחלק מעסקאות שחרור שבויים או כמחוות מדיניות", נכתב. "מציאות זו הובילה למצב אבסורדי בו מחבלים שביצעו מעשי רצח כחלק ממאבקם במדינת ישראל, משתחררים זמן ארוך לפני סיום ריצוי עונשם. עובדה זו מהווה כשל מוסרי שיש בו משום זילות בחומרת מעשיהם של המחבלים ובסמכותה של מערכת המשפט בישראל. כמו כן, נכון להיום נקצב עונשם של רוצחים גם אם ביצעו מקרי רצח חריגים בחומרתם, כגון רצח ילדים".

הפנה נגד שחרור מחבלים בירושלים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

הצעת חוק נוספת, אותה הניח ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), קובעת כי אסירי עולם שיזכו בחנינה לא יוכלו להשתחרר מהכלא עד שלא ישלמו את הפיצוי הכספי שגזר עליהם בית המשפט. "לאחרונה אנו עדים לאבסורד כפול בעת שהמערכת המדינית מחליטה לשחרר מחבלים: לא רק שהפצע הפתוח שנגרם למשפחות השכולות או לפצועים נפתח מחדש, אותו מחבל לא משלם עבור הנזק הכלכלי שגרם", הסביר ליצמן והוסיף, "במקרה הביטחוני, מלבד העובדה שהמחבל משתחרר, הוא יוצא פטור מכל תשלום, וכך מותיר את המשפחות פצועות פעמיים, נפשית וכלכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ