"מדד עצמאות הכנסת": הממשלה שולטת באופן מובהק ברשות המחוקקת

מבדיקה של "המשמר החברתי" עולה כי חברי הכנסת מהמפלגות החברות בממשלה מתקשים לזכות בתמיכת הקואליציה לחוקים שהם מבקשים להעביר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בדיקה שערך ארגון "המשמר החברתי" מגלה כי הממשלה שולטת באופן מובהק על הרשות המחוקקת - הכנסת. לפי הבדיקה, דווקא חברי הכנסת מהמפלגות החברות בממשלה מתקשים לזכות בתמיכת הקואליציה לחוקים שהם מבקשים להעביר. במקרים אחרים, השרים ממהרים להגיש הצעות חוק מקבילות מטעם משרדיהם, ובכך גוזלים את הקרדיט מחברי הכנסת מהקואליציה שניסחו את הצעות החוק במקור.

הבדיקה, המכונה "מדד עצמאות הכנסת", נועדה לבחון את מידת הפרדת הרשויות בישראל. עולה ממנה עוד כי ועדת השרים לחקיקה, הגוף הקובע כיצד תצביע הקואליציה על כל אחד מהחוקים העולים בכנסת, מעניקה לחברי הכנסת "תמיכה על תנאי" לחוקים שגיבשו ומורה להם להצמיד אותם לחוק ממשלתי מקביל שיגובש בעתיד. אם ההצעה הפרטית לא תותאם לנוסח החוק הממשלתי, היא לא תקודם.

22 הצעות חוק, שמהוות 5.8% מכלל הצעות החוק שנדונו, קיבלו את תמיכת ועדת השרים עם התניה כזאת. אלא שבמשמר החברתי טוענים שהמהלך נועד, במקביל, גם להקפיא חוקים לא נוחים. לפחות חלק מהנושאים שבהם עסקו הצעות החוק הפרטיות לא הגיעו לכדי תזכיר חוק ממשלתי, כך שבפועל הצעות החוק הללו, שרובם עלו להצבעה בקריאה טרומית, נקברו ולא קודמו יותר.

משכן הכנסתצילום: דניאל בר און

כך לדוגמה, הצעת חוק של ח״כ מירי רגב (הליכוד-ביתנו) להגדלת מלאי הדיור הציבורי זכתה לתמיכת הוועדה באוקטובר האחרון, בכפוף להצמדה לחוק הממשלתי. אלא שהממשלה לא קידמה שום חוק מקביל מאז. בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, טוען שהממשלה הצליחה לפתח מונופול על החקיקה בישראל. לדבריו, "כבר התרגלנו למצב שבו הממשלה מרוקנת בשיטתיות את הכנסת מתוכנה באמצעות ועדת השרים לחקיקה, אבל כששרים מפרים זכויות יוצרים בתחומי החקיקה השונים מדובר במציאות חדשה".

בפילוח עמדתה של ועדת השרים כלפי הצעות חוק של ח"כים מהקואליציה מול חברי כנסת מהאופוזיציה עולה, כי מעמדם של חברי כנסת מהקואליציה חלש יותר מזה של חברי כנסת מהאופוזיציה. 76 הצעות חוק, שמהוות 46.6% מהצעות החוק שהועלו לדיון מטעם ח"כים מהקואליציה, זכו לתמיכה מהוועדה, ו-13 הצעות חוק (8%) זכו לתמיכת הממשלה רק בתנאי שקידומן ייעשה יחד עם הצעת חוק ממשלתית.

במשמר החברתי הציגו הסבר מטריד לתופעה. "הממשלה משתמשת בהצעות החוק הפרטיות של חברי הקואליציה כ'מאגר רעיונות' להצעות חוק ממשלתיות, תוך מניעת קרדיט מחברי כנסת מהשורה", העריכו בארגון. לדבריהם, "מדובר בשימוש ציני בחברי הכנסת מהקואליציה, שחופש הפעולה שלהם הולך והופך למצומצם יותר ויותר עם מגבלות חמורות על חופש ההצבעה וכעת - עם הגבלת היכולת לקדם חקיקה על פי השקפת עולמם על מנת לייצג את בוחריהם".

בנוסף, התברר כי אף חבר כנסת מהקואליציה לא העז להעלות הצעת חוק להצבעה אם ועדת השרים החליטה להתנגד לה, ולא ניסה להסתמך על תמיכה מספסלי האופוזיציה. ח"כ מאיר שטרית (התנועה) היה היחיד שהעלה להצבעה הצעת חוק מבלי שהושלם הדיון בעניינה בוועדת השרים לחקיקה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ