מאות הפגינו מול בית רה"מ נגד פשעי השנאה: "הממשלה שותקת"

המפגינים - ערבים ויהודים, דתיים וחילונים - קראו למעורבות תקיפה יותר נגד הפשעים. הרב בני לאו מירושלים: " תג מחיר זה גם מי שלא מוחה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כ-400 איש – ערבים ויהודים, דתיים וחילונים – הפגינו היום (ראשון) מול בית ראש הממשלה בירושלים, במחאה על גל פשעי השנאה הגובר משני צדי הקו הירוק. את ההפגנה, בדרישה למעורבות תקיפה יותר של הממשלה נגד הפשעים, הוביל פורום "תג מאיר", קואליציית ארגונים נגד הגזענות. המפגינים נשאו שלטים "תג מחיר הוא טרור", "הגזענות צועקת, הממשלה שותקת" ו"תג מחיר זו לא היהדות שלי" ואחרים.

"אוי לנו אם נעלים עין מאש זרה ששורפת את הבית עלינו", אמר הרב בני לאו, רב קהילה מרכזית בירושלים, בפני מאות המפגינים. "תג מחיר זה לא רק אלה שמנקבים ושורפים ורושמים. תג מחיר זה גם הרבה שותקים, האנשים הרגילים. תג מחיר זה גם מי שלא עומד ומוחה. תג מחיר זה לא שמאל, תג מחיר זה לא ימין. תג מחיר זה חיים שמאוימים כאן בבית שלנו".

הרב לאו היה אחד מבין כמה מנהיגים דתיים, יהודים ומוסלמים, שנאמו בפני הקהל המעורב. בהפגנה הדהדו דברי הסופר עמוס עוז מיום שישי, שלפיהם מבצעי הפעולות נגד ערבים הם "ניאו־נאצים". ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) דיברה בביטול על "הצקצוקים" כלפי דברי עוז, ואמרה: "כל מי שצקצקו היום על האמירות הקשות, שיש בינינו קבוצות ניאו־נאציות: אכן אמירה פרובוקטיבית, אבל בכל הכבוד חברות וחברים תחליפו את פורדיס בוורשה, ותראו מה זה עושה לכם עמוק בבטן, בכל הכבוד. לא צריך ללכת רחוק, כל אחת ואחד מאתנו מכירות את הד־נ־א של הפוגרום, ואנחנו חייבות וחייבים להפסיק את זה לפני שיקרה כאן אסון".

ההפגנה מול בית ראש הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

אחדים מהמפגינים מחו על דברי מיכאלי. אחד הנואמים, יאיר פינק, שהקים פורום של מילואימניקים נגד פעולות תג מחיר, פתח את דבריו בהסתייגות מדברי עוז ומיכאלי: "אני לא חושב שדין ורשה כדין פורידיס".

נידאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות בישראל, אמר כי ראש הממשלה הוא "שותף לדבר עבירה". לדבריו, "השתיקה וחוסר המעש האפקטיבי של הממשלה וזרועותיה זה דבר זועק לשמיים שנותן אור ירוק לפעולות הללו".

גדי גבריהו, העומד בראש פורום תג מאיר, הזכיר כי פשעי השנאה, שכללו חילול מסגדים וכנסיות, לא החלו בתקופה האחרונה אלא לפני ארבע שנים וחצי. "שום מדינה לא היתה עוברת לסדר היום על הצתה וחילול של 32 בתי תפילה", אמר, וקרא לממשלה "להכיר בכל נפגעי פשעי השנאה כנפגעי פעולות איבה לכל דבר ועניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ