השבדים לא נתנו אישור מעבר, ופרס נתקע במטוס בדרך לאוסלו

בגלל תקלה בתיאום הטיסה נותר נשיא המדינה דקות רבות מעל הים הבלטי. משרד החוץ: המחדל נגרם מאחר ובית הנשיא השתמש בחברה פרטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המטוס בו טס נשיא המדינה שמעון פרס נתקע אתמול (ראשון) במשך דקות רבות בין שמיים וארץ מעל הים הבלטי, ללא יכולת להמשיך בדרכו, לאחר שרשויות התעופה בשבדיה לא אפשרו לו להיכנס למרחב האווירי בדרכו לביקור ממלכתי בנורבגיה. בית הנשיא מאשים את השבדים ברשלנות, אך בכירים במשרד החוץ טוענים שההסתמכות על חברה פרטית לתיאום הנסיעה הרשמית של פרס היא שגרמה למחדל.

פרס יצא לביקור ממלכתי בנורבגיה כחלק מסדרה ארוכה ואינטנסיבית של נסיעות לחו"ל בחודשים האחרונים לכהונתו כנשיא המדינה. בחודש וחצי האחרונים טס פרס לאוסטריה ולסין, ומלבד הביקור בנורבגיה אותו הוא מקיים בימים אלה מתוכננת לו נסיעה לוושינגטון בסוף חודש יוני.

לקראת הנסיעה לנורבגיה, חכר בית הנשיא מטוס מנהלים פרטי באמצעות חברת "קשרי תעופה". צוות הטייסים של החברה הכין את מסלול הטיסה והעביר אותו באמצעות מערכת ממוחשבת לרשויות התעופה במדינות שבמרחב האווירי שלהן אמור לעבור המטוס כדי לקבל אישור מעבר. לפי נוהלי ארגון חברות התעופה הבינלאומי יאט"א, ללא אישור כזה לא יכול היה המטוס להמריא מישראל.

פרס בנתב"ג, בינואר האחרון. נכשלו הניסיונות לקבל אישור מעבר משבדיהצילום: קובי גדעון / לע"מ

בבקשה לאישור מעבר ציינו הטייסים כי מדובר בטיסה רשמית של הנשיא פרס. הבעיה הראשונה שצצה היתה מכיוונה של בולגריה שמעליה היה אמור המטוס לעבור בדרכו לנורבגיה. הרשויות בסופיה הופתעו מכך שבקשת מעבר לטיסה רשמית של נשיא מדינת ישראל הגיעה מחברה פרטית ולא נתנו אישור מעבר. הבולגרים דרשו לקבל את הבקשה בערוצים רשמיים משגרירות ישראל כפי שמקובל בטיסות רשמיות או בטיסות של מטוסים ממשלתיים. השגרירות בסופיה פנתה לרשויות הבולגריות שאישרו את מעבר המטוס. מדינות נוספות שמעל שטחן היה אמור המטוס לעבור לא העלו כל הסתייגות.

אלא שאתמול, כאשר חלף מטוס המנהלים הפרטי בו טס פרס מעל פולין והגיע לים הבלטי, התעוררה בעיה. רבע שעה לפני הכניסה למרחב האווירי של שבדיה יצר הטייס קשר עם מערך הפיקוח האווירי השבדי והודיע כי הוא מתקרב למדינה. הפקחים השבדים הופתעו, טענו כי אינם מכירים טיסה כזו והודיעו שלמטוסו של פרס אין אישור מעבר.

הטייס שהבין שאינו יכול להמשיך בדרכו עדכן את פרס ויועציו. בעוד המטוס של פרס נמצא מעל הים הבלטי, התקשרה בבהילות מנכ"לית בית הנשיא אפרת דובדבני באמצעות טלפון לוויני לכמה גורמים בישראל כדי לנסות לפתור את המשבר. משרד החוץ עודכן, והשגריר בשבדיה יצחק בכמן הוקפץ כדי למצוא מוצא בעוד המטוס של פרס מסתובב מעל הים.

לאחר כמה דקות נכשלו הנסיונות לקבל אישור מעבר משבדיה. הטייסים נאלצו לחשב מסלול מחדש ולבצע עיקוף דרך המרחב האווירי של דנמרק, דבר שהאריך משמעותית את משך הטיסה. כשפרס נחת לבסוף לטקס קבלת הפנים הממלכתי בנמל התעופה של אוסלו היה זה ב-50 דקות איחור.

גורמים במשרד החוץ שטיפלו בפרשה ציינו כי בדרך כלל טיסות רשמיות אחרות של בכירים ישראלים או של מטוסי חיל האוויר מתואמות באמצעות שגרירויות ישראל עם המדינות שבשטחן אמור המטוס לעבור. לדבריהם, בית הנשיא בחר לעשות את כל התיאומים לנסיעה לנורבגיה באמצעות חברה פרטית ולא להשתמש במשרד החוץ. "כשהתחילו הבעיות נזכרו להתקשר אלינו", אמרו במשרד החוץ.

בבית הנשיא מנגד מאשימים את הרשויות השבדיות בתקלה. גורמים בבית הנשיא ציינו כי הטיסה קיבלה את כל האישורים והשב"כ אף בדק את מסלול הטיסה לפני כן ווידא שהאישורים קיימים. "הבעיה היתה טכנית", אמרו בבית הנשיא. "השבדים נתנו אישור אוטומטי ומסיבה שאינה ברורה לנו חזרו בהם". מבית הנשיא נמסר עוד כי האיחור בנחיתה בנורבגיה היה של 15-20 דקות בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ