נעצר ישראלי שהואשם בארה"ב בסחר עם איראן

החשוד, סא"ל (במיל') אלי כהן, נעצר בנתב"ג ויוסגר לארה"ב. כתב האישום מייחס לו ייצוא של חלקי חילוף למטוסי קרב וציוד צבאי נוסף והלבנת הון

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

סא"ל במילואים אלי כהן הוא האזרח ישראלי נעצר היום (שני) בשדה התעופה בן גוריון בעקבות בקשה של הרשויות האמריקאיות, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בארה"ב. כהן, בן 64 תושב המרכז, מבוקש בגין ביצוע עבירות של סחר בלתי חוקי עם איראן, ייצוא פריטים צבאיים והלבנת הון. הפרקליטות ביקשה היום מבית משפט השלום בירושלים להאריך את מעצרו ב-20 ימים, כדי שארה"ב תוכל להגיש בקשת הסגרה רשמית.

במארס האחרון התקבלה ברשויות הישראליות בקשת מעצר מארה"ב לאזרח, לצורך הסגרתו. בבקשה תואר כי בחודש מאי 2013 הוגש נגד הישראלי כתב אישום בבית המשפט הפדראלי המחוזי של קונטיקט, המייחס לו ארבע עבירות שונות: סחר עם איראן, ייצוא של פריטים צבאיים הנחשבים לציוד מלחמה ללא רישיון, קשירת קשר ליצוא מארצות הברית של פריטים צבאיים ללא רישיון או היתר וקשירת קשר לביצוע הלבנת הון.

עורך דינו של כהן, בועז בן צור, אמר היום במהלך הדיון בבית המשפט כי "למיטב הבנתנו אין שום מסחר ושום דבר שמתקרב למסחר, וכל דבר שנעשה זה דבר שנעשה או בהיתר או שלא קשור לעניין ביטחוני". בן צור הוסיף כי כהן הוא סגן אלוף במילואים, בעל זיקה לארץ, ולכן קבל על הטענה שעצם העבירות המיוחסות לו, כאשר ישנו הליך הסדרה ברקע, מהווה עילת מעצר.

בן צור ועורך הדין ווליד כבוב, המייצגים את כהן, מסרו בתגובה כי מדובר באדם "עתיר זכויות, העומד בראש חברה המעסיקה 17 עובדים, אשר משמש כראש קהילה בבני ברק, דמות מוכרת בעיר, איש צדקה וחסר. לטענות התביעה אין אחיזה במציאות. אנו סמוכים ובטוחים כי כאשר הדברים יתבררו ויבחנו לעומק על ידי בתי המשפט, יוחלט כי לא נפל כל פגם במעשיו של מר אלי כהן וכי אין יסוד למעצרו או להסגרתו".

שופט בית המשפט השלום, אלכסנדר רון, החליט לדחות את מתן ההחלטה להארכת מעצרו של כהן בעשרים יום עד ליום רביעי. עד אז, ישהה כהן במעצר. 

לפי כתב האישום, בשנים 2004-2000 הנאשם שלח כסף מישראל ומדינות נוספות לסוכן בארצות הברית, כדי שזה ירכוש את הפריטים הצבאיים וישלח אותם לישראל. עוד פורט בכתב האישום כי האזרח הישראלי מעורב בשתי פרשיות ייצוא בלתי חוקי לאיראן של חלקי חילוף למטוסי קרב מסוג פנטום (אף-4) וטומקט (אף-14) בשנת 2012 ו-2013. מכירת חלקי החילוף דורשת את אישור שר החוץ האמריקאי, דבר שלא ניתן לעסקה, ומכירתם לאיראן אסורה במילא, על פי הדין האמריקאי.

בהקשר לפרשה, פורסם בחודש פברואר ביוון על כך ששני ישראלים חשודים בסחר עם איראן. זאת לאחר שבשנים 2012 ו-2013 איתרו פקידים מכולות עם חלקי חילוף למטוסים על אדמת יוון, שהעברתן בוצעה באמצעות חברה יוונית. לטענת גורמי חקירה ביוון היתה זו חברת קש, שהופעלה למעשה על ידי הסוחרים הישראלים.

לפי בקשת המעצר, הנאשם הורשע בעבר בארצות הברית בעבירות קודמות של ייצוא ציוד לחימה ללא היתר. "חזרתו על המעשים לאחר מכן מעידה על מסוכנותו ועל כך שלא ניתן לתת בו אמון. המעשים המיוחסים למשיב בארה"ב והרשעתו הקודמת בה מצביעים על כך שהפעילויות הפליליות של המשיב הן ממושכות, מתוחכמות וחסרות מעצורים", נכתב בבקשת המעצר, שהוגשה על ידי נינה מנצור, סגנית בכירה לפרקליט המדינה במחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ