בשל קריסת המו"מ: יעלון לא יגדיל מספר הביקורים אצל אסירים פלסטינים

בתשובת המדינה לעתירה להגדלת מספר הביקורים לאסירים הביטחוניים, נכתב כי בהתאם לנסיבות המדיניות, לא ישונו ההסדרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

סנקציה נוספת נגד הפלסטינים בשל קריסת המשא ומתן: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, החליט באחרונה שלא להגדיל את מספר ביקורי המשפחות אצל אסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, זאת בשל המצב המדיני. במאי 2013 הגיש עו"ד דניאל שנהר מהמוקד להגנת הפרט עתירה לבג"ץ בשם שלושה בני משפחה של אסירים, בבקשה להגדיל את מספר הביקורים המותרים של משפחות פלסטיניות.

עד למארס 2003 היו הביקורים אסורים, בעקבות האיניתפאדה השנייה. נכון להיום הרשויות מטילות מגבלות נוקשות על ביקורי בני משפחה גברים בני 16 עד 35. בניהם של אסירים יכולים להיכנס לשטח ישראל פעמיים בשנה כדי לבקר את בני משפחתם ולאחים מותר לבוא פעם אחת בשנה. במכל המקרים, האישור לביקורים ניתן רק לאחר בדיקה ביטחונית, וישנם בני משפחה רבים שכניסתם לישראל אסורה כלל. בני זוג, הורים וסבים וכן ילדים מתחת לגיל 16 או מעל גיל 46 יכולים להגיע לבקר ללא להגבלה, אך הם תלויים בהסעה של הצלב האדום היוצאת כפעמיים בחודש. לטענת המדינה, הסיבה למדיניות זו היא שגברים בקבוצת הגיל הזו (35-16) היא הפעילה ביותר בטרור.

בעקבות העתירה, הבינו במדינה כי קיימת בעיה במדיניות והחלו בעבודת מטה במטרה לבחון שיפורים במספר הכניסות לישראל. בסוף אפריל הסתיימה העבודה והוצגה לשר הביטחון יעלון. בעדכון שהוגש בשבוע שעבר לבג"ץ נכתב מפרקליטות המדינה כי "שר הביטחון החליט כי בשים לב לנסיבות המדיניות והביטחוניות אין מקום לעת הזו לשנות מן ההסדרים וכי יש לשוב להידרש לעניין בשים לב לכלל הנסיבות הרלוונטיות במהלך החודשים הקרובים. נדגיש כי בנושא זה עומד לדרג המדיני שיקול דעת רחב ביותר".

ישראלים מפגינים מול אוטובוס שמוביל משפחות של אסירים בדרכן לביקור בכלא ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

בא כוח המדינה, עו"ד אבישי קראוס, ציין עוד כי המדינה לא חייבת לתת לאנשים להיכנס לביקור בתחומה, וכי המדיניות הנוכחית מאזנת בין צרכי האסירים לצרכי הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ