עימאד פארס תושאל במסגרת חקירת פרשת הרפז

פארס סיים את שירותו ב-2010, כתוצאה מהחלטת אשכנזי. בהליך משפטי שקיים נגד הצבא נחשפה אחת העדויות הראשונות להקלטות בלשכת הרמטכ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למצעד הנחקרים והעדים במשטרה בפרשת מסמך הרפז הצטרף באחרונה קצין בכיר נוסף, תת־אלוף במיל' עימאד פארס. פארס סיים את שירותו בצה"ל ב-2010, כתוצאה מהחלטה של הרמטכ"ל אז גבי אשכנזי, הנחקר המרכזי בפרשת הרפז.

פארס לא העיד במשטרה, אלא נועד עם החוקרים במסגרת הליך שמכונה תשאול, שבמסגרתו לא נגבית הודעה באופן רשמי. בסוף כהונתו של פארס כמפקד עוצבת הגליל הוא הסתבך בפרשה של דיווח שקר על תאונה בכלי רכב צבאי שבו נהגה אשתו. הוא הועמד לדין משמעתי ומאוחר יותר החליט אשכנזי לסיים את שירותו בצה"ל. הפרשה אירעה כמה חודשים לאחר שמפקד בכיר אחר, תא"ל במילואים צ'יקו תמיר, נאלץ לסיים את שירותו בנסיבות דומות, גם הוא כתוצאה מהחלטה של הרמטכ"ל.

כשהתפוצצה פרשת הרפז, נשמעו טענות מצד מקורביו של פארס כי התנהלות אשכנזי, בעימות עם שר הביטחון אז אהוד ברק ובקשריו עם סגן־אלוף במיל' בועז הרפז, אינה עולה בקנה אחד עם הערכים שאליהם הטיף לצבא ושעל בסיסם הרחיק את פארס מצה"ל. לפארס היו טענות גם באשר ליחס שהפגין כלפיו מפקדו הישיר באותה תקופה, אלוף פיקוד הצפון אז גדי אייזנקוט, כיום סגן הרמטכ"ל.

עימאד פארס, 2010צילום: עופר וקנין

מאוחר יותר ניהל פארס הליך משפטי נגד הצבא, שבמהלכו תבע לקבל לידיו הקלטות משיחות שקיים עם אשכנזי בלשכת הרמטכ"ל. היתה זו אחת העדויות הראשונות לקיומה של מערכת ההקלטות המסועפת בלשכת הרמטכ"ל, שהשיחות שתועדו בה עומדות כעת במרכז חקירת המשטרה.

פארס סירב להשיב לפניית "הארץ" בעניין. בשבועות הקרובים אמורה המשטרה להשלים את זימון הנחקרים והעדים בפרשה. עד כה נחקרו באזהרה כמה קצינים בכירים במילואים, בהם דובר צה"ל לשעבר תא"ל במיל' אבי בניהו ועוזר הרמטכ"ל לשעבר, אלוף־משנה במיל' ארז וינר. אשכנזי עצמו, השוהה השבוע בחו"ל, צפוי להיחקר כנראה לקראת סוף החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ