הסתיים פינוי המבנים במאחז מעלה רחבעם

מאות שוטרים פינו שמונה מבנים, מתוכם חמישה מאוכלסים, כחלק ממימוש פסיקת בג"ץ להריסת 28 מבנים שנבנו על קרקע פלסטינית. 3 מתנחלים נעצרו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מאות שוטרי מג"ב החלו הבוקר (רביעי) בפינוי שבעה מבנים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית במאחז מעלה רחבעם שבגוש עציון. דקות לאחר הגעת אנשי כוחות הביטחון למקום, הוציאו שופטי בג"ץ צו ארעי המונע את פינוי המבנים. השופטים הנחו להקפיא את המהלך לאחר שהמתנחלים טענו כי רכשו את הקרקע מפלסטינים באופן חוקי. זמן קצר לאחר מכן, דחה בג"ץ את טענות המתנחלים ונתן אור ירוק לתחילת הריסת המבנים. 

בדרכי הגישה למאחז הציבו המתנחלים מכשולים כמו צמיגים ובולי עץ גדולים על מנת למנוע מהכוחות להגיע למבנים. כוחות הביטחון עצרו שלושה מתנחלים, אחד מהם התבצר על גג המבנה. במאחז מעלה רחבעם יפונו עשרה מבנים, בהם שלושה מאוכלסים, ויתר המאחז יולבן. 

ב נערכו להרוס השבוע 28 מבנים בשלושה - רמת גלעד, גבעת אסף ומעלה רחבעם, שבהם מתגוררות 16 משפחות. זאת בשל פסיקת בג"ץ מנובמבר האחרון, שהורתה להרוס את המבנים שהוקמו על קרקע פרטית. במקביל תודיע המדינה על הלבנת שלושה מאחזים בלתי חוקיים.

כוחות מג"ב נערכים לפינוי במעלה רחבעם, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

המבנים הם חלק מששת המאחזים שהצבא הוציא להם "צו תיחום" ב-2003, המאפשר להרוס את כל המבנים בשטח המתוחם. ב-2007 עתרה "שלום עכשיו" לבג"ץ באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה בבקשה לממש את צווי התיחום.

עמדת המדינה בנושא עברה מספר גלגולים, החל בהתחייבות להרוס וכלה בהתחייבות להריסת המבנים שעל קרקע פרטית בלבד - אף אחת לא מומשה. אך בנובמבר נתן בית המשפט העליון . השופטת מרים נאור כתבה כי "צר לי שהגענו עד הלום. צר לי שלא ניתן לסמוך על התחייבות המדינה". השופטים הורו להרוס את כל המבנים שעל קרקע פרטית ולעדכן היכן עומדים הליכי ההסדרה של המאחזים.

לאחרונה ניהלו בלשכת שר הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, מגעים אינטנסיבים עם ראשי המתנחלים, כדי להגיע להסדר של פינוי מרצון. המגעים כשלו ברוב המקרים.

במאחז רמת גלעד, הסמוך לקרני שומרון, מתוכננת הריסת שישה בתים ובית כנסת הניצבים על קרקע פרטית. ב-2011 הגיעו התושבים להסכם עם המדינה, במסגרתו פינו כמה מבנים שישבו על קרקע פרטית. המדינה התחייבה להכשיר את המבנים האחרים - אך חזרה בה משהתברר שמבנים אלו לא נבנו על אדמות מדינה.

במאחז גבעת אסף, הסמוך לבית־אל, רכשו המתנחלים חלקה אחת ושתי חלקי־חלקות. במאחז זה ישנם שבעה מבנים שעל קרקע פרטית  המיועדים להריסה. התושבים דחו ביממה האחרונה  את ההצעה להתפנות מרצון. המאחז צמוד לכביש 60 והריסת המבנים תעשה במבצע צבאי רחב היקף. במאחז מעלה רחבעם יפונו עשרה מבנים, בהם שלושה מאוכלסים, ויתר המאחז יולבן. התושבים הכריזו כי לא יתפנו מרצון.

המאחז מצפה לכיש־הבוסטור, בדרום־מערב הר חברון, יולבן בעתיד. במאחז גבעת הרואה, הסמוך לעלי, הקרקע התבררה כאדמות מדינה. כביש הגישה למקום נסלל על קרקע פרטית, אך כעת המדינה טוענת כי יש אפשרות ליצור כביש חלופי. במאחז מצפה יצהר נהרס בשבוע שעבר מרצון מבנה שעמד על קרקע פרטית. במאחז אין יותר מבנים על קרקע פרטית, אך למדינה אין כוונה להכשיר את המקום.

משה אטלו, דובר מעלה רחבעם, אמר ל"הארץ" כי "קיימת קונספציה שקרית והזויה לפיה התיישבות משמעה גניבת קרקעות. רק מה שמצער אף יותר הוא שהקונספציה מהווה עבור אנשים מסוימים צידוק מוסרי לגזול, לרמוס ו ולהרוס רכוש יהודי".

המכשולים שהציבו המתנחלים במעלה רחבעם, הבוקרצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ