משרד החוץ הבריטי העניק ללבני חסינות דיפלומטית זמנית כדי למנוע צו מעצר נגדה

משרד עורכי דין לונדוני פועל להוציא צו מעצר נגד לבני על חלקה ב"עופרת יצוקה". משרד החוץ החליט להעניק לה חסינות לביקורה בהמשך השבוע

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלת בריטניה העניקה לשרת המשפטים, ציפי לבני, מעמד דיפלומטי זמני מיוחד כדי לסכל נסיונות להוציא נגדה צו מעצר במהלך ביקורה בלונדון בהמשך השבוע. כך מדווח עיתון ה"גרדיאן" הבריטי. בלשכת לבני אישרו את הפרטים.

לבני יוצאת ללונדון מחר בערב (רביעי) לביקור עבודה במהלכו תיפגש עם שר החוץ וויליאם הייג. לפי הדיווח, היא תקבל ממשרד החוץ הבריטי מעמד של "משימה מיוחדת" (special mission). מדובר במעמד זמני שניתן לשליח זר שמגיע למדינה לצורך מגעים מדיניים רשמיים. מי שמחזיק במעמד הזה זוכה לחסינות מפני מעצר והעמדה לדין.

משרד החוץ הבריטי מסר ל"גרדיאן" כי ביקורה של לבני בלונדון עומד בכל הקריטריונים כדי להיחשב "משימה מיוחדת" ולכן, כדי להימנע מכל ספקות בנושא, הוחלט להעניק את המעמד באופן רשמי.

השרה לבני, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

ההחלטה על רקע נסיונות להוציא צו מעצר נגד לבני בחשד למעורבותה בביצוע פשעי מלחמה. מאחורי המהלך עומד משרד עורכי דין בלונדון בשם "Hickman and Rose" שמייצג קרובי משפחה של פלסטיני שנהרג בהפצצה ישראלית של בסיס משטרת חמאס ביום הראשון של מבצע "עופרת יצוקה", בדצמבר 2008.

משרד עורכי הדין הלונדוני עבד בשיתוף פעולה עם המרכז הפלסטיני לזכויות אדם בעזה וביקש מהתביעה הכללית הבריטית להורות למשטרה לעצור את לבני ולאשר פתיחה

בהליכים פליליים נגדה. לפי החוק החדש בבריטניה, ששונה לפני כמה שנים, התובע הכללי חייב לאשר מראש כל בקשה של אנשים פרטיים להוצאת צווי מעצר בגין ביצוע פשעי מלחמה לפני העברתה לבית המשפט.

הבקשה להוצאת צו מעצר הוגשה כבר בסוף חודש אפריל, אולם ביום שני האחרון קיבלה התביעה הכללית הודעה לפיה הוענקה ללבני חסינות דיפלומטית, ולפיכך לא ניתן לנקוט נגדה כל הליך משפטי. באוקטובר 2011, במהלך ביקור בבריטניה, כבר קיבלה לבני מעמדה של "משימה מיוחדת" על רקע בקשה של פעילים פרו־פלסטינים להוציא נגדה צו מעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ