הייגל: לא מכיר עובדות התומכות בדיווחים על ריגול ישראלי בארה"ב

בהמשך לדברי שר ההגנה האמריקאי, הדגיש יעלון כי הוא לא היה מתיר לרגל אחרי ארה"ב. בשבוע הבא: תרגיל ישראלי-אמריקאי המדמה התקפת טילים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שנחת אתמול (רביעי) לביקור בישראל, התייחס היום במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לדיווחים אודות ריגול ישראלי בארה"ב, ואמר כי הוא "לא מכיר עובדות שתומכות בכך". יעלון הצטרף לדברי עמיתו האמריקאי ואמר: "כשר ביטחון, לא הייתי מתיר לרגל אחרי ארה"ב".

שר הביטחון התייחס במסיבת העיתונאים גם לסוגיה האיראנית, ואמר כי "מדינת ישראל צריכה להגן על עצמה בעצמה. אנו מחשיבים את איראן לאיום בראש מדרג החשיבות". לצד זאת, הוא סירב לענות שוב לשאלה על התבטאויותיו האחרונות בנוגע לקרי (משיחי ואובססיבי), והסתפק בתשובה שנתן קודם לכן, שהוא איננו אחראי לדיווחים מטעים.

ביקורו של הייגל בישראל מתקיים ימים ספורים לפני תחילתו של התרגיל המשותף להגנה מפני טילים של ישראל וארה"ב. במסגרת האימון, המכונה "ג'וניפר קוברה", ונחשב לתרגיל מסורתי עבור שני הצבאות הנערך אחת לשנתיים, תיבחן פעילותן של מערכות הגנה אקטיביות נגד טילים. האימון עצמו כולל סימולציות של איומים שונים על העורף הישראלי, כאשר היחידות האמריקאיות, השייכות לפיקוד אירופה של צבא ארה"ב (יוקו"ם), נדרשות להגיע ארצה כדי לתגבר את מערכות ההגנה מפני טילים הישראליות.

הייגל ויעלון, היום בקריהצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לאחר פגישתו עם שר הביטחון יעלון, צפוי הייגל לבקר בבסיס חצור של חיל האוויר. בהודעה מטעם הצבא האמריקאי נמסר כי הוא אמור לדבר עם כוחות ישראלים ואמריקאיים שישתתפו בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה". תכנון התרגיל, כך לפי ההודעה, החל לפני 18 חודשים, "והוא איננו קשור לשום מתחים ספציפיים באזור".

גורמים רשמיים ביוקו"ם מסרו בהודעה כי אימון "ג'וניפר קוברה" מתקיים אחת לשנתיים מאז שנת 2001, ונועד לבחון את יכולת הפעילות המשותפת של הצבאות בתגובה למתקפת טילים. בחיל האוויר ובמערך ההגנה האווירית מקנים חשיבות יתרה לפעילות המשותפת עם האמריקאים, ורואים באימון ה"ג'וניפר קוברה" אפשרות לשיפור המוכנות והתיאום עם מקביליהם מארצות הברית. במהלך ביקורו של הייגל בישראל, הוא צפוי להיפגש גם עם נשיא המדינה, שמעון פרס, ועם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הייגל הגיע לארץ כחלק מסיור אזורי שכלל גם ביקור בערב הסעודית ובירדן.

ב-2012 החליטו ארצות הברית וישראל לדחות את התרגיל הצבאי המשותף, במה שנראה כמו רצון להפחית את המתיחות מול איראן. לקראת סוף שנת 2012, התקיים תרגיל ישראלי־אמריקאי דומה, המכונה "AC" ("אוסטיר צ'לנג'"), במסגרתו תרגלו צה"ל וצבא ארצות הברית יירוט מטרות אוויריות, וכן נפרסה סוללת "פטריוט" אמריקאית בצפון תל אביב ובירושלים. בשנת 2009 התקיים אימון "ג'וניפר קוברה", שהתרחיש המרכזי בו היה מתקפת טילים על ישראל מכיוון איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ