בגלל הפיצוץ בתהליך השלום: גרמניה לא תתן לישראל מענק לרכישת ספינות טילים

גרמניה החליטה שלא להעניק הנחה של מאות מיליוני דולרים על רכישת הספינות, להגנת מתקני הגז. פקידים ישראלים וגרמנים: הרקע - השעיית השיחות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ממשלת גרמניה החליטה שלא להעניק לישראל הנחה משמעותית של מאות מיליוני דולרים על עסקה לרכישת כמה ספינות טילים מהירות להגנת מתקני הגז בים התיכון. פקידים ישראלים וגרמנים בכירים ציינו כי הרקע להחלטה הוא השעיית שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

בחודשים האחרונים ניהלו ישראל וגרמניה משא ומתן על עסקה לרכישת שלוש-ארבע ספינות טילים מתוצרת גרמניה, כחלק מההיערכות להגנה על מתקני הגז בים התיכון. שווי העסקה, שעליה דווח לראשונה ב"הארץ", היה אמור לעמוד על כמיליארד דולר.

כחלק מהעסקה ביקשה ישראל לקבל הנחה של 30% על מחיר הספינות וזאת בדומה לעסקאות קודמות בהן נרכשו צוללות גרמניות לחיל הים הישראלי. הגרמנים נשאו אז בשליש ממחיר הצוללות, ולמעשה נתנו לישראל מענק של מאות מיליוני אירו כחלק ממדיניותה של הקנצלרית מרקל לביצור ביטחון ישראל.

אסדות גז של ישראל בים התיכון, בשנה שעברהצילום: רויטרס

על ההחלטה הגרמנית דווח לראשונה הבוקר (חמישי) בעיתון "מעריב השבוע". לפי הדיווח הגרמנים העבירו במהלך יום העצמאות "מכתב חשאי" בנושא ללשכת ראש הממשלה ובו הודיעו על החלטתם. עם זאת ל"הארץ" נודע כי ההודעה הגרמנית לא הגיעה במכתב אלא בשיחת טלפון בין היועץ לביטחון לאומי של הקנצלרית אנגלה מרקל, כריסטוף הוייסגן, לבין עמיתו הישראלי יוסי כהן.

השיחה בין הוייסגן לכהן התנהלה באווירה קשה ביותר והידרדרה במהירות לחילופי האשמות. לדברי פקיד ישראלי בכיר, כהן טען כי מדובר בהפרה של הבטחה שמרקל נתנה לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פסגת הממשלות בירושלים לפני כמה שבועות. יועצה הבכיר של מרקל טען כי הקנצלרית מעולם לא נתנה הבטחה כזו.

הגרמנים הבהירו כי ישמחו לספק את ספינות הטילים, אך במחיר מלא. הוייסגן הבהיר לכהן כי במציאות המדינית הנוכחית, לאחר הפיצוץ בתהליך השלום עם הפלסטינים ועל רקע הביקורת החריפה בגרמניה על הבנייה בהתנחלויות, הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, לא יאשר מענק של מאות מיליוני אירו לישראל כדי לסבסד חלק מרכישת הספינות.

בכירים בירושלים סבורים כי זרעי הפורענות בפרשה נשתלו במהלך הפגישה שקיימה מרקל בבית הלבן עם הנשיא אובמה לפני שבועיים. במהלך אותה פגישה הביע אובמה תסכול רב מהתנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך המו"מ שהתקיים עם הפלסטינים בחודשים האחרונים.

הנושא עלה במהלך ביקורה של היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן סוזן רייס בישראל בשבוע שעבר, אולם רייס הכחישה בצורה נחרצת שאובמה לא ביקש ממרקל ללחוץ על ישראל וכי סוגית עסקת הנשק כלל לא עלתה בפגישה. בכירים גרמנים ציינו מנגד כי מרקל רשמה לפניה את דברי אובמה אך לא היתה להם השפעה מכרעת על החלטתה.

לפני כשנתיים וחצי עמדה עסקה דומה לרכישת צוללת גרמנית בסכנה גם כן על רקע הבנייה בהתנחלויות והקיפאון המדיני מול הפלסטינים. הגרמנים אישרו אז את מתן ההנחה לרכישת הצוללת רק אחרי שישראל הסכימה לחדש את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית שאותם הקפיאה.

בירושלים עוד לא סתמו את הגולל על העסקה. בכירים ישראלים ציינו כי הם מקווים שהגרמנים יחזרו בהם כדי לא לאבד חוזה בסדר גודל שכזה שיזרים חמצן שנחוץ באופן קריטי למספנות שבונות את הספינות, מעסיקות אלפי עובדים ונמצאות במשבר כלכלי חמור.

הפרשה היא עדות נוספת ליחסים העכורים בין מרקל ויועציה הקרובים לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו. בחמש השנים האחרונות היו היחסים בין שני המנהיגים רצופים במשברים ועימותים בנוגע להתנחלויות ולעמדותיו של נתניהו בעניין הפלסטיני. פסגת הממשלות החגיגית שהתקיימה בירושלים בפברואר האחרון לא הצליחה לכסות על כך שבעידן נתניהו היחסים המיוחדים עם גרמניה הפכו משולים לחלב שהחמיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ