ארה"ב לאיראן: מודאגים מחוסר ההתקדמות בשיחות הגרעין. הזמן קצר

שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל, המבקר בירושלים, דן הבוקר עם נתניהו בסוגיית הגרעין האיראני ואמר כי ארה"ב מחוייבת למנוע מטהראן להגיע לגרעין

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בפתח היום השלישי של השיחות בין איראן לבין שש המעצמות בווינה על הסדר הקבע לתוכנית הגרעין האיראנית, השמיעו בכירים אמריקאים דאגה מההתקדמות האיטית במו"מ. "אנחנו מודאגים מכך שאין התקדמות בעוד שהזמן הולך ומתקצר", הזהיר בכיר בצוות המו"מ האמריקאי תוך שהוא רומז למטרה שהציבו הצדדים להגיע להסכם עד ה-20 ביולי.

המשלחת האמריקאית נפגשה הבוקר (שישי) בווינה במשך כשלוש שעות עם המשלחת האיראנית. דוברת המשלחת האמריקאית, מארי הארף, אמרה כי הדיונים היו "רציניים ישר ולעניין". לפני הפגישה ציינו בכירים אמריקאים כי האיראנים עדיין צריכים לקבל הכרעות קשות בעניין תוכנית הגרעין. "נותרו עדיין פערים בין הצדדים", אמר הבכיר האמריקאי, "השיחות איטיות וקשות ואנחנו רוצים לראות יותר התקדמות".

מאז יום רביעי מכונסים בווינה צוותי המו"מ של איראן ושש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה וצרפת. השיחות צפויות להסתיים הערב. מדובר בסבב השיחות הרביעי בין הצדדים מאז החלו השיחות על הסדר הקבע בעניין תוכנית הגרעין.

שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון ושר החוץ האיראני זריף בווינה, שלשוםצילום: רויטרס

בסבב השיחות הנוכחי החלו שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לנסח את טיוטת הסכם הקבע. עם זאת, העבודה על הניסוח איטית ביותר ובין הצדדים ישנן מחלוקות רבות, בעיקר בכל הנוגע להיקף העשרת האורניום שאיראן תוכל לבצע בשטחה לאחר החתימה על הסכם הקבע.

במקביל לשיחות בווינה נפגש שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל הבוקר בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא פרס ודן עמם בגרעין האיראני. הייגל הגיע לישראל אתמול לשיחות ביטחוניות ונועד עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ועם בכירי מערכת הביטחון.

בין ישראל לארה"ב קיימת מחלוקת חריפה בכל הנוגע למו"מ עם איראן, והשיחות שקיימה בשבוע שעבר בירושלים היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס לא הביאו לצמצום משמעותי של הפערים הללו.

בפתח הפגישה עם נתניהו השמיע הייגל את מסרי ההרגעה האמריקאים הרגילים ואמר כי ארה"ב מחויבת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. נתניהו מצדו ציין כי איראן "מנסה להונות את הקהילה הבינלאומית" בכל הנוגע לתוכנית הגרעין שלה. לדברי נתניהו, הראיה לאותה הונאה איראנית היא דו"ח האו"ם שנחשף על ידי סוכנות הידיעות רויטרס בימים האחרונים, לפיו איראן מפרה את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם וממשיכה לפתח חלקים בתוכנית הגרעין למרות שנאסר עליה לעשות זאת, וכן מייצרת טילים בליסטיים בין-יבשתיים בניגוד להחלטות מועצת הביטחון.

שר ההגנה האמריקאי הייגל עם הנשיא פרס בירושלים, הבוקר צילום: אי–פי

"שש המעצמות צריכות לנקוט במדיניות מאוד נחושה וברורה מול איראן", אמר נתניהו, "אני חושב שבזמן שהשיחות עם איראן נמשכות, דבר אחד חייב להנחות את הקהילה הבינלאומית והוא שאסור לתת לאייתוללות לנצח. אסור לנו לאפשר לאיראן, מדינת הטרור המובילה בתקופתנו, לפתח את היכולת לייצר נשק גרעיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ