נפתח תרגיל "ג'וניפר קוברה", המשותף לצה"ל וצבא ארה"ב

התרגיל נועד לאמן את הכוחות להגנה מפני טילים. בתרגיל מתבצעות סימולציות של איומים שונים על העורף הישראלי. בתרגיל משתתפים יותר מ-6,000 חיילים

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

היום (ראשון) נפתח תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" המשותף לצבא ארצות הברית ולצה"ל, ונועד לאמן את הכוחות להגנה מפני טילים. האימון עצמו כולל סימולציות של איומים שונים על העורף הישראלי, כאשר היחידות האמריקאיות, השייכות לפיקוד אירופה של צבא ארצות הברית (יוקו"ם), נדרשות להגיע ארצה כדי לתגבר את מערכות ההגנה מפני טילים הישראליות.

במסגרת התרגיל הגיעו לישראל 700 חיילים אמריקאים, ובסף הכל משתתפים בו יותר מ-6,000 חיילים מיוקו"ם. שתי ספינות אמריקאיות "אייג'יס", הכוללות מערכת ליירוט טילים, ייקחו אף הן חלק באימון המשותף, וישהו במי הים התיכון.

בשבוע שעבר ביקר שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, בישראל, וכן סייר בבסיס חצור של חיל האוויר, שם פגש חיילים אמריקאים וישראליים המשתתפים בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה". הייגל אמר לכוחות כי "כאשר העולם מלא בהזדמנויות גדולות, הוא גם מלא באיומים גדולים, ואיומים אלו ימשיכו להיות יותר מסובכים - כולכם יודעים זאת. זו הסיבה לכך שאתם חלוצים בבניית יכולת הגנה מפני טילים". שר הביטחון, משה יעלון, אמר במהלך הביקור לכוחות כי הוא מהווה דוגמה ל"קשר הבלתי מעורער בין ארצות הברית, כדמוקרטיה הגדולה ביותר ברחבי העולם, ומדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה בשכונה הקשה שלנו, המזרח התיכון". יעלון הוסיף כי אחד מהאתגרים של ישראל הוא "איך ליירט רקטות וטילים המגיעים מאיראן, מסוריה, מלבנון, ומרצועת עזה". "יש לנו אתגר", אמר יעלון, "אך אנחנו יכולים להתמודד איתו".

חיילי הצי האמריקאי על ספינת אייג'יס בנמל חיפה במהלך תרגיל ג'וניפר קוברה, 2009צילום: רויטרס

תכנון התרגיל, כך לפי הודעה רשמית של יוקו"ם, החל לפני 18 חודשים, "והוא איננו קשור לשום מתחים ספציפיים באזור". גורמים רשמיים ביוקו"ם מסרו בהודעה כי אימון "ג'וניפר קוברה" מתקיים אחת לשנתיים מאז שנת 2001, ונועד לבחון את יכולת הפעילות המשותפת של הצבאות בתגובה למתקפת טילים. בחיל האוויר ובמערך ההגנה האווירית מקנים חשיבות יתרה לפעילות המשותפת עם האמריקאים, ורואים באימון ה"ג'וניפר קוברה" אפשרות לשיפור המוכנות והתיאום עם מקביליהם מארצות הברית.

בשנת 2012 החליטו ארצות הברית וישראל לדחות את התרגיל הצבאי המשותף, במה שנראה כמו רצון להפחית את המתיחות מול איראן. לקראת סוף שנת 2012, התקיים תרגיל ישראלי-אמריקאי דומה, המכונה "AC" ("אוסטיר צ'לנג'"), במסגרתו תרגלו צה"ל וצבא ארצות הברית יירוט מטרות אוויריות, וכן נפרסה סוללת "פטריוט" אמריקאית בצפון תל אביב ובירושלים. בשנת 2009 התקיים אימון "ג'וניפר קוברה", שהתרחיש המרכזי בו היה מתקפת טילים על ישראל מכיוון איראן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ