עשרות מילואימניקים הפגינו ביצהר: "די לפשעי השנאה והגזענות"

אחד ממארגני ההפגנה, הסביר כי "זו קדושה להגן על הארץ, גם מפני מחבלים מבחוץ וגם ממחבלים מבפנים". ראש המועצה האזורית שומרון: "ניצול פוליטי זול"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

עשרות אנשי מילואים הפגינו הערב (ראשון) מול ההתנחלות יצהר בקריאה להפסיק את מה שכינו "פשעי שנאה וגזענות". כ-50 בני אדם השתתפו בהפגנה, שכללה משרתי ומשרתות במילואים מירושלים, חיפה, ותל אביב. מולם התייצבו כמה מתושבי יצהר, וכן ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה והתעמתו עמם.

יאיר (יאיא) פינק, ממארגני ההפגנה, אמר במהלכה כי "אנחנו חושבים שזו קדושה לקחת את הערך העליון של להגן על הארץ, גם מפני מחבלים שבאים מבחוץ וגם ממחבלים שבאים מבפנים ומכרסמים. אנחנו בתור מילואימניקים מייצרים קו אדום בוהק  - לפני שיהיה פה רצח - שהוא יכול להיות של חייל או חבר שלנו מהפלוגה".

בעת ההפגנה פרץ ויכוח בין כמה מאנשי המילואים לכמה מתנחלים מהאזור. ראש המועצה מסיקה קרא למהלך "דמגוגיה פוליטית", הוסיף כי מדובר ב"ניצול פוליטי זול", והזכיר כי פינק היה העוזר של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה). פינק השיב לו כי במקום לעצור את הפגנת המילואימניקים, עליו ללכת "ולעצור את מבצעי תג המחיר". והזכיר לו ש"פה הושחת מוצב צה"ל".

הפגנת אנשי המילואים ליד יצהר, הערבצילום: מוטי מילרוד

מומיק נבו, מורה לאזרחות בתיכון בויאר בירושלים שהשתתף בהפגנה, אמר כי לא מדובר במחאה פוליטית, ועל כן הרגיש בנוח להיות נוכח בה. "זה מה שאני מלמד באזרחות את התלמידים שלי - להיות אזרח מעורב". לדבריו, "אנחנו נמצאים פה על מנת למנוע את הפשע הגדול - פגיעה בבני אדם".

מוקדם יותר נודע כי המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, הורה להקים תחנת משטרה קבועה ביצהר,  שתהיה תחת אחריות מחוז ש"י. המפכ"ל הציג באחרונה את תוכנית העבודה לפיקוד הבכיר במשטרה, וכבר בימים הקרובים יחל שיתוף פעולה בנושא עם במשרד לביטחון הפנים. שר האוצר, יאיר לפיד, הורה לאנשי משרדו לתקצב את עלות הקמת התחנה והבאת השוטרים.

בסיור משותף של דנינו, לפיד והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', הוחלט להקים את התחנה במרכז ההתנחלות ובמקום בולט, על מנת להשיג יכולת שליטה גבוה יותר על גורמי הימין הקיצוני ועל הנעשה ביישוב.

לפני כחודש, נרשמו כמה תקריות בין כוחות הביטחון לתושבי ההתנחלות: תחילה ניקבו אלמונים את צמיגי כלי הרכב של מח"ט שומרון, אל"מ יואב ירום כשביקר באזור. מאוחר יותר, כשכוחות מג"ב באו להרוס מבנים לא חוקיים במקום, יידו המתנחלים אבנים, הבעירו צמיגים וחסמו כבישים. בעימותים אלה נפצעו ששה לוחמי מג"ב קל ובהתנחלות סיפרו שארבעה מתושביה נפצעו.

לאחר התקרית הזו הגיעו כמה עשרות מתנחלים לעמדת שמירה ביישוב, שבה שוהה כוח מילואים, שאחראי על הגנת היישוב יצהר והאזור. לפי עדויות מהמקום, המתנחלים הרסו את תאי השירותים במקום, ניקבו גלגלים של עוקב מים וקרעו מזרונים שהיו במקום, וכל זאת כאשר אנשי המילואים עומדים מנגד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ