בלוגר זומן לשיחת אזהרה בשב"כ בגלל ציוץ בטוויטר

נועם ר' שאל בציוץ על זהות חוקרי שב"כ ששמם עלה בעדויות פלסטינים על התעללות בחקירה. לטענתו, מטרת הזימון היתה שיפסיק לכתוב על הארגון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הבלוגר השמאלני נועם ר', הבעלים של הבלוג "גודווין צדק", זומן על ידי שירות הביטחון הכללי לשיחת אזהרה על רקע ציוץ שכתב בטוויטר בתחילת מאי. בשיחה עם "הארץ" ציין ר' כי אנשי השב"כ איימו עליו, וכי קיבל את הרושם שמטרת זימונו היתה לגרום לו להפסיק לכתוב על חקירות הארגון.

אתמול (ראשון) בשעות הערב קיבל הבלוגר שיחת טלפון ממפקד נקודת המשטרה באחת הערים במרכז הארץ. קצין המשטרה ביקש ממנו להגיע בבוקר לשיחה, אך סירב לומר לאיזו מטרה ועל איזה רקע. לאחר התייעצות עם שני עורכי דין החליט ר' להגיע לתחנת המשטרה.

הוא מספר כי עם הגעתו הוא התבקש להפקיד את תעודת הזהות שלו ולחכות שיקראו לו. אחרי 40 דקות המתנה בחצר תחנת המשטרה, ניגש אליו בחור גברתן בבגדים אזרחיים והציג עצמו כ"זאכי - האחראי על המודיעין כאן באזור". יחד עם זאכי נכנס ר' לחדר בו ישבו שוטר במדים ואשה צעירה בשמלה פרחונית, שהציגה עצמה בשם רונה. הבלוגר מספר כי זאכי היה זה שפתח בשיחה ושאל אם הוא יודע מדוע זומן לפגישה. "אחרי שעניתי שאין לי מושג, זאכי אמר לי שאני מחפש מידע על אנשי שב"כ ושצייצתי על זה באינטרנט".

הציוץ אליו התייחס איש השב"כ נכתב ב-3 במאי, קצת אחרי השעה 6:00 בבוקר. "וזה המקום להזכיר שאם מי מכם מכיר את זהותם האמיתית של רכזי השב"כ 'סברי' מנפת קלקיליה, 'דאוד' מירושלים ו'אבו־יוסף' מבית לחם, אני כאן", כתב אז ר' בטוויטר.

הציוץ נכתב יום אחרי שר' פרסם פוסט בבלוג שלו, שעסק בחקירת קטינים פלסטינים על ידי אנשי שב"כ בחדרי החקירות מספר ארבע ו-20 בתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים. באותו פוסט הוא הביא ציטוטים רבים מתוך עדויות של קטינים פלסטינים שטענו שאנשי שב"כ התעללו בהם בחקירה.

ר' מספר שבמהלך השיחה, שנמשכה בין חצי שעה ל-40 דקות, אמר לו זאכי כי הציוץ בטוויטר הוא מבחינת עבירה על ביטחון המדינה. לדבריו, בשלב זה התערבה אשת השב"כ רונה ואמרה כי מטרת השיחה נועדה להזהיר אותו מפני ביצוע עבירה על החוק. היא הזכירה את סעיף 19 בחוק השב"כ, לפיו חשיפת פרטים מזהים של אנשי שב"כ דינה שלוש שנות מאסר.

רונה שאלה את ר' מה הוא התכוון לעשות עם מידע שיקבל על אותם אנשי שב"כ. "עניתי לה שהתכוונתי להתייעץ עם עורכי דין לגבי פעולה חוקית נגד האלימות שהם מפעילים", הוא סיפר. לדבריו, זאכי התערב בשלב מסוים בשיחה ואיים עליו. "הוא אמר לי שאם אמשיך אני עלול לאבד את העבודה שלי, ואפילו גרוע מזה - להיכנס לכלא לשנים רבות".

לדברי הבלוגר, השיחה בינו לבין אנשי השב"כ לא התמצתה באזהרה בנוגע לחשיפת זהותם של אנשי השב"כ. הוא סיפר כי רונה החלה לשאול אותו על פעילותו הפוליטית ועל מניעיו וביקשה מידע על פעילי שמאל אחרים. "היא שאלה על הנוכחות שלי בהפגנות בגדה המערבית, מטעם מי אני הולך ומי עוד נמצא שם", ציין. "אבל בכל מה שלא היה קשור אלי אמרתי לה שלא בשביל זה הוזמנתי".

ר' הוסיף כי במהלך השיחה רונה דיברה איתו ארוכות על אלימות בחקירות, על תפקיד השב"כ ועל אידיאולוגיה. "היא אפילו חילקה לי מחמאות על איך ש'יש לי שתי רגליים על הקרקע', על איך אני לא קונה אוטומטית את הטענות של הפלסטינים, על זה שחשוב לי שלא יהיו מעצרים מנהליים גם בימין. אבל הרושם שקיבלתי זה שהציוץ היה רק טריגר ל'שיחה' רחבה יותר אחרי סדרת הפוסטים בבלוג שלי על החקירות. סוג של 'תתרחק מאיתנו'".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "בידי שירות הביטחון הכללי התקבל מידע על כך שנועם ר' מבקש להשיג מידע שיאפשר לו לחשוף בניגוד לחוק פרטים מזהים של עובדי השירות, הפועלים מטעמו באיו"ש. בהמשך למידע שהתקבל, הוא זומן לתשאול היום, שבו נעשה ניסיון לברר עמו את החשדות הקיימים מולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ