140 עצירים מינהליים שובתים רעב זה 27 ימים

העצירים דורשים לשחררם לאלתר או להעמיד אותם לדין. בנוסף, הם מבקשים מישראל לחדול ממדיניות המעצר המינהלי של פלסטינים מהגדה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כ–140 עצירים מינהליים פלסטינים המוחזקים בישראל שובתים רעב זה 27 ימים, מבלי שיזכו לתגובה או לדיון בתביעותיהם. העצירים השובתים, הזוכים לתמיכה מאגפים של אסירים ביטחוניים בבתי הסוהר בישראל, הציבו שתי תביעות עיקריות: הם דורשים לשחררם לאלתר, או להעמידם לדין בבית המשפט כדי לזכות במשפט הוגן, ולבטל את השימוש המופרז לדעתם במעצרים מינהליים נגד פעילים פוליטיים ופלסטינים, כנהוג היום.

בין העצירים השובתים גם חברי פרלמנט, אנשי ציבור ואקדמאים שבשנים האחרונות נעצרו על סמך דו"חות סודיים והערכות שהם מהווים איום ביטחוני. זאת, בלי להביא את הדברים לדיון והכרעה בבית המשפט. חלק מהאסירים הודיעו בימים האחרונים על כוונתם להפסיק לקבל נוזלים כצעד מחאה נוסף, וחלקם כבר נזקקו לטיפול רפואי. בכמה בתי סוהר בארץ הודיעו אסירים ביטחוניים כי החליטו להחזיר ארוחות לאות הזדהות עם האסירים.

בימים האחרונים פנו גורמים במשרד האסירים ברשות הפלסטינית לקהילה הבינלאומית וגם לוותיקן בקריאה להתערב למען העצורים בישראל. שר האסירים, עיסא קראקע, אמר כי שביתת העצירים המינהליים נכנסה לשלב קריטי והשלטונות בישראל לא מגלים הבנה למצוקתם: "ביקור האפיפיור מהווה מסר של שלום וצדק לעמי האזור בעוד ממשלת ישראל ממשיכה במדיניות הדיכוי נגד האסירים. לכן אנו מצפים מהאפיפיור שיבקר בשטחי הרשות ויעלה את הסוגיה מול שלטונות ישראל".

סאמר עיסאווי לאחר שחרורו, 2013. שבת רעב יותר מ-200 יוםצילום: רויטרס

מנהל המחלקה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני, עו"ד ג'ואד בולוס, אמר ל"הארץ" כי חלק מהעצירים נמצאים בטיפול והשגחה במרפאה של שירות בתי הסוהר, בראשם איימן טביש שפתח בשביתת רעב לפני 82 יום והוא מאושפז במצב קשה בבית החולים אסף הרופא. "אין ספק שמדובר במערכה קשה לשני הצדדים בשל הרף הגבוה שהציבו האסירים מצד אחד ובראשו ביטול מדיניות המעצר המינהלי נגד פלסטינים בגדה המערבית. ומצד שני - התגובה הישראלית שהיא התעלמות טוטאלית מהשביתה ואי קיום מגע מכל סוג עם השובתים", אמר בולוס.

בשירות בתי הסוהר מדווחים על 110 שובתי רעב ומסבירים כי תביעות העצירים אינן נוגעות לתחום השירות אלא למערכת הביטחון. ברשות הפלסטינית קראו למערכת הביטחון לגלות הבנה למחאת העצירים ולפתוח בדו-שיח מולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ