סרטון מראה ששני הפלסטינים נורו למוות בביתוניא לא במצב עימות עם חיילים

בסרטון שהפיץ הארגון הבינלאומי להגנה על ילדים, שלוחת פלסטין, נראה כל אחד מהנערים בנפרד כשהוא נופל לאחר שנפגע מירי. לא נראה שהיוו סכנה מוחשית לחיילים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תיעוד מצלמות המוצבות בפתח חנויות ובתי מסחר פלסטיניים באזור מעבר ביתוניא, לא הרחק מכלא עופר, מראה שהנערים מוחמד אבו דאהר בן 16, ונדים נווארה בן 17, שנהרגו ביום חמישי שעבר בעימותים בעת התהלוכה לציון יום הנכבה, נפגעו מירי ממרחק רב, ולא היו באותו רגע במצב של עימות ישיר עם חיילים.

בסרטון שהפיץ הארגון הבינלאומי להגנה על ילדים, שלוחת פלסטין, נראה כל אחד מהנערים בנפרד כשהוא נופל לאחר שנפגע מירי. בסרטון לא נראה שבזמן הפגיעה היו מי משני הנערים בהתנגשויות או שהיוו סכנה מוחשית לחיילים. אחד מהם נפגע כשגבו מופנה לחיילים. בסרטון לא נראים הנערים מחזיקים בבקבוקי תבערה, דבר שעשוי היה להצדיק פתיחה באש לפי הוראות צה"ל.

אחד מעדי הראייה בתהלוכה אומר כי שמעו ארבע יריות, תוך דקות ספורות, ושלושה נערים נפגעו באזור החזה. שניים מהם נהרגו במקום. השלישי, מוחמד אלעזה בן 15, מאושפז בבית החולים ברמאללה. צפו בסרטון:

בסרטון רואים, בזה אחר זה, את נפילת הנער הראשון ונפילת הנער השני. נראה בבירור שהנער הראשון מתקרב למתקהלים אחרים, ונופל. השני הולך כשגבו לחיילים וגם הוא נופל. אז רצים אליו צעירים אחרים, שמפנים אותו מהזירה.

רפעת קסיס, מנהלת שלוחת פלסטין בארגון הבינלאומי, אמר כי הסרטון מבהיר באופן חד משמעי ששני הנערים נורו בדם קר, ובאופן שאינו רחוק מפשע מלחמה, ועל השלטונות בישראל לחקור את התקרית עד תום ולהביא את האחראים לדין.

מלבד הסרטון, מסתמכים הפלסטינים על דו"ח רפואי פלסטיני החתום על ידי ד"ר סלים סליבא, מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים הממשלתי ברמאללה. הדו"ח קובע כי שני הנערים נורו מכדורים חיים, אבו דאהר נפגע בגב מכדור חי שיצא מאזור החזה, ונדים נוארה נפגע באזור החזה.

לפי הדיווח, הפגיעה בכדורים חיים גרמה נזקים כבדים לאיברים פנימיים, והדבר הביא למותם של השניים. הנער השלישי מוחמד אלעזה, שנפגע גם הוא בחזה, וקליע פגע בריאה השמאלית. הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברמאללה.

הפרקליטות הצבאית הורתה למשטרה הצבאית לפתוח בחקירה לבדיקת נסיבות התקרית בביתוניא. החקירה עצמה נפתחה בתחילת השבוע, כחלק ממדיניות החקירה של הפרקליטות הצבאית מאז 2011, לפיה לאחר כל מקרה מוות של פלסטיני בגדה שלא ב"פעילות לחימתית של ממש" נפתחת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת, ללא קשר לתוצאות התחקיר המבצעי.

מפרטי התחקיר הראשוני שנעשה לאחר התקרית עולה כי כוח החיילים מגדוד 405 של חיל התותחנים שהיה בתקרית דיווח כי לא ביצע ירי חי, וכך גם שוטרי מג"ב שהיו באזור. מהסרטונים שפורסמו אתמול עולה בבירור כי פגיעת הירי בצעירים הפלסטינים הייתה בפלג גופם העליון. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ביום חמישי התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית בביתוניא. הסרטון המדובר ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את האלימות בהפרת הסדר. מבדיקה ראשונית עם הכוחות שפעלו במרחב הפרת הסדר, לא בוצע ירי חי. עם זאת, הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח מוגבלת בנושא".

אבו דאהר אחרי שנפגע מירי בעימותים ליד מעבר ביתוניא ביום חמישי שעברצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ