דו"ח נציב קבילות החיילים: תלונות על אלימות, מניעת טיפול רפואי והשפלה

ב-2013 חלה עלייה של 300 קבילות לעומת השנה שלפניה, וכמעט 60% מהן התבררו כמוצדקות; הנציבות: "העלייה - מדד להיקף הבעיות והקשיים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

דו"ח נציב קבילות החיילים שהתפרסם אחר הצהריים (רביעי) מראה עלייה קלה במספר הקבילות שהוגשו בשנה החולפת. 7,158 קבילות הוגשו נגד הצבא במהלך שנת 2013 על ידי חיילי צה"ל, אנשי קבע ומילואים, וכן צעירים המיועדים לשירות ביטחוני. מדובר בעלייה של כ-300 קבילות לעומת שנת 2012, ובנציבות טוענים כי העלייה היא "מדד ומתאם להיקף הבעיות והקשיים, שאיתם מתמודדים החיילים במהלך שירותם". 59.8% מהקבילות שנבדקו במהלך שנת 2013, התבררו כמוצדקות.

כך למשל, נציב הקבילות מתח ביקורת על המצב התברואתי בחלק מבסיסי צה"ל ברמת הגולן, ומצא כי חדרים רבים בהם אינם ראויים למגורים. עוד התברר כי ישנם מקומות שבהם הביוב עולה על גדותיו, והוא זורם בחופשיות ברחבי המחנה.

בחלק אחר בדו"ח נכתב כי קצין בדרגת סגן־אלוף השווה את עבודתה של נגדת המשרתת ביחידתו לזו של הנאצים, כמי שממלאת הוראות ללא הבנת משמעותם. זאת לאחר שהנגדת, שהופקדה על משימת אבטחה של מבנה ביחידה, הודיעה לקצין כי עליו להמתין לליווי טרם כניסתו למבנה על אף שזה הזדהה בפניה בשמו ובתעודת הקצין שברשותו.

בקבילה אחרת שהוגשה נגד קצין התברר כי בעת נסיעה משותפת הוא סטר לנהגו "כדי לעוצרו מלהמשיך בנהיגה מסוכנת". במקרה אחר, במהלך שיחה בין מפקד לחייל שחזר משהות בכלא, אמר האחרון כי הוא אינו מעוניין לשרת עוד בצה"ל והבהיר שבכוונתו לפגוע בעצמו. בתגובה, שלף מפקדו את אקדחו האישי, הניח אותו על השולחן, ואמר לחייל: "יש לך נשק על השולחן ו...". החייל לא הגיב למעשי המפקד, וזה החזיר את נשקו לנרתיקו.

אל נציב קבילות החיילים הגיעו השנה אף טענות הנוגעות להתנהלות גורמי הכליאה בבתי הכלא הצבאיים. כך למשל, התברר שבבתי הכלא נוהגים לערוך מסדרים בשמש במשך שעות ארוכות ללא אספקת מים. במקרה אחר, התלונן חייל בשירות סדיר על שהוחלט להכניסו לכלא בניגוד להמלצת פסיכיאטר צבאי, וחרף פניותיו המשך הטיפול התרופתי שלו נפגע בעת מאסרו. נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריק, מצא כי קבילתו של החייל "משקפת פגם בתפישת האחריות הפיקודית של מפקדיו", והוסיף כי "על גורמי הפיקוד בבסיס הכליאה לדאוג ביתר שאת וברגישות מוגברת למימוש אחריותם הפיקודית הבסיסית לבריאות הכלואים".

בשני מקרים שונים התברר כי מפקדים ביקשו לקבל את הטלפונים הניידים של חייליהם, באופן שפגע בפרטיותם. במקרה אחד, ניסו המפקדים לברר אודות מקרה בו כמה חיילים השתכרו בעת מילוי תפקידם ונכנסו לחמ"ל החטיבתי, ועל כן ביקשו מאחת החיילות את קוד הטלפון שלה כדי לבדוק את פירוט השיחות האחרונות שביצעה - וזו נענתה בחיוב. סגן מפקד החטיבה לא מצא בכך פגם, וטען כי "הדברים נעשו כדי להגיע לחקר האמת".

במקרה הנוסף ביקש מפקד פלוגת מפקדה מחייל שהיה מעורב בהשחתת רכוש צבאי לבדוק את שיחותיו, וזה מסר את הטלפון הנייד שלו למפקדו. בהמשך טען החייל כי עשה כן מחשש לסירוב פקודה. נציב הקבילות מצא בעקבות הדברים כי אין כיום הנחייה ברורה בדבר פעולת המפקדים לחיפוש בטלפונים הניידים שברשות חיילים. כפי שפורסם ב"הארץ" בפברואר, גם פעילותה של המשטרה הצבאית החוקרת בתחום מתבצעת ללא צו והסדרה משפטית ראויה. בפרקליטות הצבאית מסרו כי מתקיימת עבודת מטה בתחום.

עוד מצא המבקר כי ישנם מפקדים רבים הפועלים בנוקשות יתרה כלפי פקודיהם. כך למשל עיכב מפקד את יציאתו של חייל מיחידתו, לאחר שאביו פונה לבית חולים בשל התקף לב. במקרה אחר, חיילת שחשה ברע במהלך תורנות שבת התבקשה למצוא בעצמה מחליף לתורנות - ואחיה הוא זה שהביא לבסיס חייל אחר, ולבסוף פינה אותה לטיפול רפואי.

בצה"ל מסרו כי הם "מחויבים ללמוד את תכני הדו"ח ביסודיות ובמקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון". הרמטכ"ל, בני גנץ, נפגש עם נציב קבילות החיילים, אלוף (מיל') יצחק בריק, שהציג בפניו את המגמות העיקריות העולות מן הדו"ח. גנץ אמר כי "האתגר הפיקודי היה ונותר באחריות מפקדים. עלינו מוטלת החובה לפקד, להנהיג, לדאוג ולטפח וגם להוביל את הטיפול בקבילות ובכל נושא העולה על סדר היום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ