סרטון נוסף של התקרית במעבר ביתוניא מתעד ירי של שוטרי מג"ב

בסרטון נראה חייל אוחז בנשק עם התקן המשמש לירי כדורי גומי. נציגי מערכת הביטחון מקיימים מגעים עם הפלסטינים כדי לאסוף מידע נוסף על התקרית

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

שבוע לאחר מותם של שני הצעירים הפלסטינים במחסום ביתוניא, בצה"ל ממשיכים לאסוף מידע כדי לברר את נסיבות הירי שהביאו למותם של נדים סיאם נווארה ומוחמד סלאמה. היום פורסם סרטון נוסף המתעד את התקרית, שצולם על ידי צלם פלסטיני שעובד עבור רשת סי־אן־אן.

בסרטון נראים כמה שוטרי משמר הגבול באזור התקרית, שאחד מהם מבצע ירי בנשק שנראה נושא התקן המיועד לירי כדורי גומי. כמה שניות לאחר מכן, מוסטת המצלמה ומתעדת חלק מפינוי של פצוע במקום. הסרטון עצמו לא מספק מענה לשאלות שנותרו בעיניהן בכל הנוגע לתקרית: אם אכן נורו כדורי גומי בלבד בתקרית, כיצד נהרגו הצעירים הפלסטינים מהם במרחק של כמה עשרות מטרים, ואם נורתה אש חיה בתקרית - מי אחראי לה. צפו בסרטון החדש:

תחקיר צה"ל על התקרית לא הוצג אתמול לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מכיוון שעדיין חסרים פרטים להשלמת בדיקת המקרה. נציגי מערכת הביטחון מקיימים מגעים עם הפלסטינים כדי לאסוף מידע נוסף על התקרית. בין היתר דווח כי נציגי הצבא הגיעו לבית החולים ברמאללה לבדיקת הדו"חות הרפואיים של נסיבות מותם של נווארה וסלאמה.

ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים סירבו להתייחס לביקורם של הנציגים בבית החולים הפלסטיני, אך אמרו כי ראש המינהל האזרחי, תא"ל דוד מנחם, וקציני התיאום "נמצאים בקשר הדוק ורציף עם גורמי התיאום הפלסטינים, במטרה למצות את החקירה ולרדת לעומקה".

צלמי עיתונות ואזרחים פלסטינים שנכחו בשעת האירוע בביתוניא אמרו אתמול בשיחה עם "הארץ" כי הסרטונים נראים אותנטיים וחלקם אף זיהו את עצמם בצילומים שבהם נראים הנערים בעת שנפגעו והתמוטטו. צפו בסרטון הראשון מהאירוע:

צלם סוכנות הידיעות אי־אף־פי, עבאס אל־מומני, אמר ל"הארץ" כי הכוח הישראלי בגזרה היה מחולק לשניים. "חלקם התמקמו בבניין גבוה שהשקיף על הכביש במרחק של 60-50 מטר וחלק היו ברחבת החנייה של הכלא ואלה היו רחוקים יותר, אפילו יותר מ–150 מטר". לדברי אל־מומני, במקום התקיימה באותה שעה הפגנה ועשרות צעירים יידו אבנים לעבר כוח צה"ל, שהגיב בכדורי גומי ורימוני עשן. "הנערים נפגעו דווקא בקטע שהדברים היו רגועים יותר. זו הסיבה שאני וחבריי ישבנו בצל ולא היינו בכוננות כי הרגשנו שהאירוע הולך ומסתיים. בזירה היו כמה עשרות נערים, רובם תלמידי בית ספר".

על הירי מספר אל־מומני כי הוא וחבריו יודעים להבחין בין ירי של כדורי גומי לירי חי, ולדבריו נורו באירוע קליעים חיים בודדים. "שמענו את היריות היטב אבל אני לא יכול להעיד אם הן הגיעו מהכוח שהתמקם בבניין א מהכוח השני, אבל אין ספק שבעת הירי הנערים לא התקרבו לעבר הכוח".

אל־מומני נכח במקום עם עוד צלמים של סוכנויות בינלאומיות, שמאששים את גרסתו. "צלמים של סוכנויות בינלאומיות לא משתתפים בהצגות ובאירועים מבוימים. אנחנו עמדנו שם כמו כולם וספגנו לא מעט רימוני עשן וכדורי גומי", אמר אחד הצלמים.

בעיתונות הפלסטינית הבליטו אתמול את הדיווחים על הרג שני הנערים, אולם הדגישו את הצורך בחקירה ועיקר הקולות קראו להתערבות של הקהילה הבינלאומית.

מבחינת הפלסטינים התמונה ברורה: שני הנערים נהרגו כתוצאה מכדורים חיים וההוכחות מבחינתם חותכות. לדבריהם, מהסרטון האחרון ומהדו"ח של מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים הממשלתי ברמאללה, עולה ששלושה נערים נפגעו מקליעים חיים — שניים נהרגו והשלישי נפגע בריאה השמאלית ומאושפז במצב קשה בבית החולים.

העימותים בביתוניא בסרטון שפרסמה רשת סי-אן-אן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ