עבאס ופרס נענו לבקשת האפיפיור ויגיעו לוותיקאן ל"תפילות שלום"

פרנסיסקוס, המבקר בבית לחם קיים מיסה ברחבת כנסיית המולד בעיר וקרא לסיים את הסכסוך. אחר הצהריים ינחת בנתב"ג, שם יתקיים טקס קבלת פנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האפיפיור פרנסיסקוס הגיע הבוקר (ראשון) לבית לחם והתקבל שם על ידי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ובכירי הרשות הפלסטינית. עבאס ופרנסיסקוס קיימו פגישה אישית, לאחריה נערכה מיסה ברחבת כנסיית המולד בעיר.

בתום הפגישה בין השניים קרא האפיפיור לסיים את הסכסוך הישראלי פלסטיני: "בעודי מביע את קירבתי לסובלים מתוצאות הסכסוך הזה, ברצוני לומר ממעמקי לבי שהגיעה השעה לשים קץ למצב זה, שהופך ליותר בלתי מתקבל על הדעת מרגע לרגע". האפיפיור אמר עוד כי "על כולם לאזור את האומץ לשלום, המבוסס על ההכרה של כולם בזכותן של שתי המדינות להתקיים וליהנות משלום ומביטחון בגבולות המוכרים מבחינה בינלאומיות". עוד הוסיף ש"השלום יביא בבואו יתרונות אין-ספור לעמי האזור ולעולם כולו. על כן, עלינו ללכת בהחלטיות לקראתו, אפילו אם על כל אחד מהצדדים לוותר על משהו".

כמו כן, הזמין האפיפיור את הנשיא עבאס ומקבילו הישראלי, הנשיא שמעון פרס לקיים תפילה משותפת לשלום בוותיקאן. "לבנות שלום זה קשה, אבל לחיות בלי שלום זה עינוי מתמיד", אמר. עבאס ופרס נענו להזמנה והודיעו כי יסעו לוותיקאן בחודש הבא.

בפגישה בין השניים דיבר עבאס על הצורך בקידום תהליך השלום המבוסס על יוזמת השלום הערבית. לאחר מכן נאם אבו מאזן והתייחס להמשך הבנייה בהתנחלויות וגם למגבלות על כניסת מתפללים למסגד אל אקצא ולכנסיית הקבר, ואמר שהפלסטינים עדיין מאמינים בשלום ותומכים בכל יוזמה שתביא לקידום המטרה הלאומית הפלסטינית בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'. בדרכו למיסה שבה משתתפים אלפים בהם נוצרים מקהילות בגליל וצליינים מרחבי העולם, עצר האפיפיור בגדר ההפרדה. צפו בשידור החי מבית לחם:

פקיד ישראלי בכיר ציין כי כבר לפני כמה ימים הגיע שגריר הוותיקאן לפגישה עם הנשיא פרס ועם הנשיא עבאס להעביר להם איגרת אישית מהאפיפיור ובה הזמנה לתפילה למען השלום בוותיקאן. לדברי הפקיד הבכיר נציגי הוותיקאן ציינו כי האפיפיור רוצה להפוך את ההזמנה הפומבית לפרס ולעבאס להכרזה המרכזית במהלך ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית. הפקיד הבכיר הוסיף כי כבר לפני כמה ימים נתנו גם פרס וגם עבאס אור ירוק ליוזמה וכעת נותר לקבוע את התאריך המדויק. הפקיד הבכיר ציין עוד כי הנשיא פרס עידכן את ראש הממשלה נתניהו בהזמה שקיבל מהאפיפיור ובכך שהוא מתכוון להיענות לה בחיוב.

8 מתוך 8 |
אלפי משתתפים במיסה בבית לחם
1 מתוך 8 |
מחכים לאפיפיור בבית לחם
2 מתוך 8 |
האפיפיור מגיע לבית לחם

ברשות מנצלים את הביקור המביא עמו כ-1,000 עיתונאים מרחבי העולם כדי להבליט את העמדה הפלסטינית באשר לשאיפה להקים מדינה. הפלסטינים ישימו דגש על מסרי הפיוס של האפיפיור מצד אחד, אל מול הבנייה הישראלית בהתנחלויות שפוגעת בפתרון שתי המדינות מצד שני. בתום המיסה, יסעד האפיפיור בחברת משפחות נוצריות מהגדה ומהגליל, בהן משפחה מהכפר העקור איקרית, וייבקר במחנה הפליטים דהיישה. שם ייפגש אם בני נוער וילדים שיעניקו לו צלב העשוי מחצץ מגדר ההפרדה. את הביקור בבית לחם יחתום בסיור פרטי במערת המולד ואז ימריא לישראל. 

משפחות שני הנערים הפלסטינים שנהרגו בביתוניא לפני כשבועיים העבירו מכתב לאפיפיור ודרשו שיתערב "למען השגת צדק והגנה על ילדי פלסטין". יו"ר היוזמה הפלסטינית, ד"ר מוסטפא אל ברגותי, אמר ל"הארץ" כי לביקור משמעות היסטורית עבור הפלסטינים : "ראשית, בשל העובדה שהוא הגיע לבית לחם הישר מעמאן ולא דרך ישראל – יש בזה הכרה במדינה הפלסטינית ובריבונות הפלסטינים, שנית בגלל שהאפיפיור עמד ליד הגדר והתפלל". לדברי אל ברגותי, "האפיפיור הבין את המשמעות של הגדר וודאי התפלל שתיפול, ודיבר על צדק לילדי פלסטין – מסרים ברורים שכל בר דת מבין את הרמז העבה בהם לממשלת ישראל, אבל כנראה שראש ממשלת ישראל לא חכם מספיק כדי להבין את דברי האפיפיור". 

האפיפיור טובל בבית עברה ממזרח לנהר הירדן, היכן שלפי האמונה הטביל יוחנן את ישוצילום: אי–פי
לפני ביקור האפיפיור, ממלאים את אתר הטבילה, אתמול בירדןצילום: אי–פי

אתמול ביקר פרנסיסקוס בבית עברה שבמזרח לנהר הירדן, וטבל באתר שבו על פי האמונה הנוצרית הטביל יוחנן המטביל של ישו. בסוכנות הידיעות אי-פי פורסמה תמונת הטבילה וגם תמונת האתר לפניה, בה נצפה אדם ממלא מים את האתר, היבש, בעזרת צינור: 

מטרתו העיקרית של הביקור במזרח התיכון היא המפגש המתוכנן בין פרנסיסקוס, ראש הכנסייה הקתולית המערבית, לבין הפטריארך האקומני מאיסטנבול, ברתולמאוס, "הראשון בין שווים" בכנסיות הנוצריות המזרחיות (האורתודוקסיות). בין היתר יפגוש פרנסיסקוס את הנשיא פרס ואת ראש הממשלה נתניהו, יבקר ביד ושם ויניח זר על קברו של הרצל. 

בעקבות הביקור ייחסם כביש מספר 1 ייחסם לתנועה לסירוגין מנתב"ג לכיוון ירושלים החל מהשעה 16:00 ועד השעה 18:00. כלי רכב כבדים, למעט אוטובוסים, לא יורשו לנסוע בכביש כבר החל בשעה 15:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ