נתניהו לאפיפיור: "מקווה שהטרור ייפסק ולא נצטרך עוד את גדר הביטחון"

פרנסיסקוס המריא לאיטליה בתום ביקור ברשות הפלסטינית ובארץ. הוא נפגש עם פרס ונתניהו, וסייר בהר הבית וביד ושם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

האפיפיור פרנסיסקוס הראשון המריא הערב (שני) לאיטליה בתום ביקור בן יומיים ברשות הפלסטינית ובישראל. נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו ליוו אותו. 

פרנסיסקוס פתח את יומו השני של ביקורו בארץ בהר הבית. הוא נפגש הבוקר עם המועצה האיסלאמית העליונה, לאחר שסייר בקצרה בכיפת הסלע. בנאומו קרא לשלום בין העמים, "מהמקום הקדוש הזה אני קורא לכל מי שמזהה עצמו עם אברהם, הבה נכבד ונאהב איש את רעהו, אחים ואחיות. נלמד כיצד להבין את כאבו של הזולת. שאיש לא ישתמש באלימות בשמו של האל. הבה נעבוד יחד למען הצדק והשלום. סלאם". אחר הצהריים נפגש פרנסיסקוס עם ראש הממשלה נתניהו, שאמר לו: "אני מייחל שייפסקו ההסתה והטרור, ולא יהיה צורך באמצעים שאנו נוקטים כמו גדר הביטחון", 

פרנסיסקוס בכותל המערביצילום: אוליבייה פיטוסי

האפיפיור ביקר הבוקר גם בכותל המערבי, שם הוא קיבל הסבר על בית המקדש באמצעות דגם והטמין פתק בין האבנים. בנאומו בפני האפיפיור, התייחס רב הכותל שמואל רבינוביץ באריכות לשנאה ולאנטישמיות והדגיש את ייחודו של העם היהודי. "לעם ישראל, כך אנחנו מאמינים, יש תפקיד מיוחד בעולם הזה", אמר. "גם בשנים הקשות ביותר, בהן האנטישמיות רדפה אותנו והכתה בנו ללא רחם בכל רחבי העולם, המשכנו להאמין בפסוקים העתיקים 'בנים אתם לה' אלוקיכם'". לא מתוך גאווה חלילה - אלא מתוך תחושת שליחות עמוקה ומתוך רצון לתקן עולם במלכות שדי. ואכן - תרומתו של העם היהודי לדברי ימי העולם היא לאין שיעור ממספרו היחסי באוכלוסייה".

במהלך הביקור הגיש רב הכותל לאפיפיור פרנסיסקוס מפה של אזור הר הבית בשנת 1,400. "מי שערך את המפה כתב על הר הבית את המלים 'משכן שלמה'", אמר רב הכותל לאחר הביקור והוסיף: "אמנם עכשיו יש עליו (על הר הבית) דברים אחרים אבל הוא עדיין המקום הקדוש ביותר ליהודים". עם צאתו מרחבת הכותל, כתב האפיפיור בספר המבקרים: "באתי ללמוד מהאחים הבוגרים את החשיבות של המקום, באתי להתפלל לשלום בעולם כולו". 

לאחר מכן המשיך ראש הכנסייה הקתולית להר הרצל, לבקר במוזיאון יד ושם, ומשם למפגש עם הרבנים הראשיים. שם אמר פרנסיסקוס כי "השיפור ביחסי הנצרות והיהדות הוא "מתת אל אמיתית, אחד המופתים שעשה האל ועל כך עלינו להלל את שמו". הרב דוד לאו קרא לאפיפיור לעמוד בראש כנס בין דתי "ובו תקרא אין רצח, אין עוול, אין שנאה בשם הדת".

מהר הרצל המשיך האפיפיור לפגישה עם נשיא המדינה פרס. בנאומו בבית הנשיא הוא התייחס לפשעי השנאה נגד מוסדות דת, והביע את התנגדותו לאלימות ולתופעות של חוסר סובלנות כלפי בני אדם וכלפי מקומות פולחן של שלוש הדתות. "אנו דוחים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את כל מה שמנוגד לחיפוש השלום והדו קיום בכבוד בין יהודים, נוצרים ומוסלמים", אמר האפיפיור. 

ראש הממשלה ונשיא המדינה מלווים את האפיפיור לאנדרטת הזיכרון לנפגעי פעולות איבה בהר הרצלצילום: אבי אוחיון / לע"מ

לאחר פגישתו עם פרס, נפגש האפיפיור באכסניית נוטרדאם בירושלים עם נתניהו. בפתח פגישתם התייחס ראש הממשלה לצילום בו נראה הכס הקדוש מתפלל ליד חומת ההפרדה בבית לחם אתמול. "אני מייחל שייפסקו ההסתה והטרור, ולא יהיה צורך באמצעים שאנו נוקטים כמו גדר הביטחון שהצילה אלפי בני אדם והפסיקה את הטרור", אמר נתניהו. "אני מייחל ליום שבו הקריאה של האפיפיור להכיר במדינת ישראל ובזכותם של היהודים למדינה משלהם תתקבל על ידי שכנינו. זה יביא שלום לפחות לחלק הזה של העולם". בהמשך היום  האפיפיור ערך מיסה בחדר הסעודה האחרונה.

אתמול התקבל פרנסיסקוס בטקס ממלכתי בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שביקר בירדן וברשות הפלסטינית. הוא אמר בטקס כי בעוד על הפלסטינים להכיר בזכותה של ישראל לחיות בשלווה ב"גבולות המוכרים מבחינה בינלאומית", על ישראל להכיר בזכותם של הפלסטינים למדינה ריבונית. הוא הוסיף כי הוא שב על אמרתו של קודמו בתפקיד, בנדקיטוס ה-16, לפיה "פתרון שתי המדינות חייב להפוך למציאות ולא להישאר חלום".

האפיפיור בהר הביתצילום: חיים צח / לע"מ

פרנסיסקוס הוסיף כי השיח בין ישראל והפלסטינים חייב להימשך כדי להשיג שלום. "אין דרך אחרת". עוד אמר פרנסיקוס כי "אני בא ארצה כצליין, 50 שנה אחרי ביקור פאולוס השישי. הרבה השתנה מאז. היחסים הדיפלומטיים בינינו מזה 20 שנה אפשרו ליחסים להתהדק ולהתפתח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ