בית משפט בטורקיה הוציא צו מעצר נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי

בית המשפט הטורקי הוציא צווים גם נגד ראש אמ"ן לשעבר ידלין ומפקד חיל הים לשעבר מרום, וביקש מהאינטרפול צווי מעצר בינלאומיים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

בית המשפט השביעי לפשעים חמורים באיסטנבול הוציא צווי מעצר לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום וראש להק מודיעין בחיל האוויר לשעבר אבישי לוי, שהיו מעורבים בהשתלטות על המשט הטורקי לעזה במאי 2010. בנוסף, בית המשפט ביקש מהאינטרפול צווי מעצר בינלאומיים נגד ארבעת הבכירים הישראלים. אולם האינטרפול אינו חייב להיענות לבקשה.

התובעים הטורקים שייצגו 33 קרובי משפחה של תשעת ההרוגים הטורקים במשט לעזה דרשו מאסר עולם לכל אחד מהקצינים שנשפטו בהיעדרם. בפסיקת בית המשפט נטען כי צווי המעצר הם הכרחיים להליך המשפטי כיוון שהנאשמים לא הופיעו בבית המשפט ולא השיבו לזימונים, שנשלחו להם באמצעות משרד המשפטים הטורקי. משרד החוץ הטורקי מסר בתגובה כי יועציו המשפטיים יבחנו את החלטת בית המשפט.

משמעות ההחלטה היא שאם אחד הקצינים ייכנס לטורקיה הוא ייעצר. כמו כן תוכל ממשלת טורקיה לבקש את הסגרתו של אחד הקצינים אם יגיע למדינה שלה הסכם הסגרה עם טורקיה. במידה והאינטרפול ייענה לבקשה הטורקית ויפרסם צווי מעצר בינלאומיים, יהיו הקצינים בסכנת מעצר בכל מדינות העולם שחברות באינטרפול.

ידלין ואשכנזי. הוצא צו מעצר נגדם בגין מעורבות במשט המרמרהצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר בתביעה שהוגשה כבר במאי 2012. בנובמבר 2012 נערך הדיון הראשון בבית המשפט. ההליך המשפטי התקיים בשנה וחצי האחרונות על רקע מגעים הפיוס בין ישראל לטורקיה. חלק מהסכם הפיוס כולל התחייבות טורקית להעברת חוק בפרלמנט שמבטל את כל התביעות המשפטיות נגד קצינים וחיילים ישראלים שהיו מעורבים בהשתלטות על המשט לעזה. 

למרות שישראל וטורקיה כבר הגיעו לטיוטת הסכם, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין אינו חותם עליו או מביא אותו להצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני. במסגרת טיוטת ההסכם הסכימה ישראל לשלם למשפחות הנפגעים הטורקים פיצויים בסך של כ-20 מיליון דולר. בתמורה ממשלת טורקיה התחייבה להעביר חוק שיעצור את ההליכים המשפטים.

השייח ראאד סלאח נכח בדיונים היום בבית המשפט בטורקיה, יחד עם עו"ד עומר חמאייסי מהמרכז המשפטי אלמיזאן, המזוהה עם התנועה האסלאמית. לדברי חמאייסי, עורכי הדין שמייצגים את משפחות הקורבנות במשט דרשו כבר כמה פעמים להוציא צווי מעצר או צווי הבאה נגד אשכנזי והמעורבים האחרים בפרשה כדי לשמוע את טיעוניהם , אולם בית המשפט דחה את הבקשה בכל פעם. "היתה תחושה שבית המשפט נתן ארכה ועוד ארכה למשא ומתן על הסדר הפיוס בין שתי המדינות, אולם הפעם עורכי הדין התעקשו שהגיע הזמן להוציא את הצו, ובית המשפט נענה".

עו"ד חמאייסי הוסיף כי נציגי משפחות הקורבנות הביעו שביעות רצון מההחלטה. "בישראל התייחסו בביטול לבית המשפט וטענו לאורך הדרך שמדובר במשפט ראווה שאף אחד לא יתייחס אליו ברצינות אולם עכשיו כולם מבינים שמדובר בהליך רציני והצו הזה עוד יביא לרדיפתם משפטית", הוא אמר. "היום בית המשפט שבר את המיתוס כאילו הדרג המדיני והצבאי בישראל הם מעל החוק הבינלאומי". לדבריו, לשכת עורכי הדין בטורקיה מינתה שני עורכי דין שייצגו את קו ההגנה למרות שהם לא שמעו את הצד הישראלי. זאת בהתאם לחוק במדינה, הקובע כי כל נאשם זכאי לקבלת סנגור. בדיון בבית המשפט עתידים להעיד יותר מ-500 איש, ובית המשפט שמע עד כה כמה עשרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ