240 עצירים מינהליים שובתים רעב זה 34 ימים; 40 מהם פונו לבתי החולים

ברשות הפלסטינית הביעו חשש לחיי העצירים הדורשים לעמוד למשפט. בימים הקרובים צפויים הפלסטינים הכלואים בישראל להרחיב את המחאה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

40 עצירים מינהליים שובתי רעב פונו בימים האחרונים לבתי החולים ברחבי הארץ לאחר שחלה הידרדרות במצבם הבריאותי. כ-240 עצירים מינהליים פלסטינים המוחזקים בישראל שובתים רעב זה 34 ימים, מבלי שיזכו לתגובה או לדיון בתביעותיהם. העצירים השובתים, הזוכים לתמיכה מאגפים של אסירים ביטחוניים בבתי הסוהר בישראל, הציבו שתי תביעות עיקריות: הם דורשים לשחררם לאלתר, או להעמידם לדין בבית המשפט כדי לזכות במשפט הוגן, ולבטל את השימוש המופרז לדעתם במעצרים מינהליים נגד פעילים פוליטיים ופלסטינים, כנהוג היום.

ברשות הפלסטינית הזהירו הערב (שלישי) כי כמה משובתי הרעב עלולים למות משום שבישראל לא מוכנים לנהל איתם משא ומתן. שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, אמר כי מצבם של כמה אסירים הידרדר מאוד והם הועברו לבתי החולים בשל החשש לחייהם. בימים הקרובים צפויים האסירים בבתי הכלא בישראל להרחיב את המחאה כאות הזדהות עם העצירים המינהליים. 

במשרד האסירים הקימו לאחרונה אוהל מחאה בעיירה אלבירה הצמודה לרמאללה ומקפידים לקיים במקום מסיבות עיתונאים שבמסגרתם מוסרים עדכונים על מצב האסירים. לפי ההודעה הרשמית של משרד האסירים, ישראל מסרבת עד כה לנהל משא ומתן עם שובתי הרעב ולכן המטרה היא להפעיל לחץ בינלאומי על ישראל באמצעות פנייה לדעת הקהל הבינלאומית ולארגוני זכויות אדם בארץ ובחו"ל. 

סאמר עיסאווי לאחר שחרורו, 2013. שבת רעב יותר מ-200 יוםצילום: רויטרס

בין העצירים השובתים גם חברי פרלמנט, אנשי ציבור ואקדמאים שבשנים האחרונות נעצרו על סמך דו"חות סודיים והערכות שהם מהווים איום ביטחוני. זאת, בלי להביא את הדברים לדיון והכרעה בבית המשפט. 

מנהל המחלקה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני, עו"ד ג'ואד בולוס, אמר לפני כמה ימים ל"הארץ" כי חלק מהעצירים נמצאים בטיפול והשגחה במרפאה של שירות בתי הסוהר, בראשם איימן טביש שפתח בשביתת רעב לפני כ-90 יום והוא מאושפז במצב קשה בבית החולים אסף הרופא. "אין ספק שמדובר במערכה קשה לשני הצדדים בשל הרף הגבוה שהציבו האסירים מצד אחד ובראשו ביטול מדיניות המעצר המינהלי נגד פלסטינים בגדה המערבית. ומצד שני - התגובה הישראלית שהיא התעלמות טוטאלית מהשביתה ואי קיום מגע מכל סוג עם השובתים", אמר בולוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ