מת הרב הראשי לצה"ל מרדכי פירון, שהוביל את התרת עגונות יום כיפור

פירון, שהחליף בתפקידו את הרב גורן, התמקד במשך שנים בכתיבה ובפעילות חינוכית עד שלפני כשנתיים התערב בוויכוח על שירת נשים בצה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האלוף בדימוס, הרב מרדכי פירון, שהיה הרב הראשי לצה"ל, מת הבוקר (רביעי) בירושלים בגיל 93. הוא הותיר שני ילדים ועשרות נכדים ונינים. פירון היה הרב הראשי לצה"ל לאורך שנות ה-70 והוביל את המשימה הגדולה והקשה ביותר של הרבנות הצבאית מעודה – התרת עגונות, אלמנות מלחמת יום הכיפורים שבעליהן נעדרו, באמצעות בית דין רבני מיוחד שעסק באיסוף ידיעות וראיות על מותם של מאות חיילים. לבקשתו, בראש בית הדין שהוקם מיד עם תום המלחמה עמד הרב עובדיה יוסף, שהיה הרב הראשי לישראל.

לפני כמה חודשים העניק פירון ריאיון מיוחד ל"הארץ", שפורסם ביום הזיכרון לחללי צה"ל, שבו סיפר בהרחבה על בית הדין לעגונות. "לעולם לא אהיה מה שהייתי לפני מלחמת יום כיפור", סיפר, "בשבילי זאת היתה טראומה נוראית שקשה לתאר אותה". לאחר המלחמה הוא הועלה לדרגת אלוף, ובאופן יוצא דופן היה לו מקום קבוע סביב שולחן המטכ"ל.

פירון (שלא היה בעל קשר משפחתי לשר החינוך שי פירון) נולד באוסטריה ב–1921, עלה לארץ לבדו בגיל 16, למד בכפר הנוער מקווה ישראל, בישיבת כפר הרא"ה ובישיבת מרכז הרב, שם גם הוסמך לרבנות. הוא שירת בהגנה ובצה"ל ונפצע במלחמת השחרור. כקצין בקבע הוא עבר לשרת בגדנ"ע, ואז התמנה לסגנו של הרב שלמה גורן שייסד את הרבנות הצבאית. ב-1971 הוא החליף את גורן בתפקיד וב-1977 השתחרר משירות שנמשך בסך הכל כ-30 שנה.

הרב מרדכי פירון ב-2012צילום: אמיל סלמן

לאחר פרישתו שימש פירון כרב הראשי לציריך, כתב ספרים ומאמרים ושמר על קשרים הדוקים עם הרב עובדיה יוסף, שמת באוקטובר האחרון. ביום ירושלים אשתקד הוענק לו אות יקיר ירושלים.

מאז פרישתו מצה"ל התמקד פירון ברבנות, בפעילות חינוכית ובכתיבה, הרחק מאור הזרקורים. לפני כשנתיים שבר שתיקה ממושכת כשהתערב בוויכוח על שירת נשים בצה"ל. הוא והרב מנחם הכהן, אף הוא מבכירי הרבנות הצבאית, כתבו מכתב לרמטכ"ל. "צר וכואב לנו על רוח עוועים 'דתית' היוצרת בלבול אצל החיילים הדתיים, גורמת חילול שם שמיים, פוגעת בלכידותו ואחדותו של צה"ל ובזכרו של הרב גורן זצ"ל, אשר ראה בצבא גם ערך דתי", כתבו.

לאחר שליחת המכתב אמר פירון כי "אנחנו לא רוצים לתקוף אף אחד אלא להעביר מסר חיובי שדרכי התורה דרכי נועם. המחמירים שוכחים שבימינו אנחנו חייבים לעשות הכל על מנת להפוך את תורת השם נגישה, להדגיש את יופיה, את ערכיה הרעיוניים האנושיים והמוסריים האדירים. היום זה חשוב מאי פעם כשמנשבות רוחות דסטרוקטיביות ופוסט־מודרניות חמורות ביותר".

פירון הובא למנוחות היום בצהריים בהר המנוחות שבירושלים. לפי בקשתו, הלווייתו היתה אזרחית ולא צבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ