אלי ויזל: "נתניהו הפעיל עלי לחץ כבד. שאני אהיה נשיא? נו באמת"

בראיון ל"ידיעות אחרונות" מספר הסופר וחתן נובל לשלום את נסיונות השכנוע של רה"מ: "נתניהו אמר לי 'אתה תהיה נשיא, סגרתי עם כולם, רק תגיד כן'"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בראיון שהעניק אלי ויזל, סופר וחתן פרס נובל לשלום, לעיתונאי נחום ברנע במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", הוא מתאר את מכבש הלחצים שהפעיל עליו ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיש את מועמדתו למשרת הנשיא, על אף שאין לו אזרחות ישראלית והוא אינו רשאי באופן רשמי להתמודד.

ויזל מספר בראיון כי נתניהו התקשר אליו לניו יורק שלוש פעמים ואמר לו "אתה תהיה נשיא מדינת ישראל", ואף הוסיף: "סגרתי את זה עם כולם, רק תגיד כן. זה חשוב לישראל, זה חשוב למען העם היהודי". 

ויזל ענה לנתניהו בנימוס כי ישקול זאת. "כשלא קיבל תשובה חיובית, לחץ עליי דרך ידידים משותפים", מתאר ויזל, "הלחץ היה כבד, אבל אני יודע לעמוד מול לחצים. אחד הלוחצים אמר לי 'אבא שלך בשמיים יראה אותך נבחר לנשיא מדינת ישראל. אתה לא רוצה שהוא יתגאה בך?'. אבל שאני אגיד כן? שאהיה נשיא מדינה? נו, באמת. זה לא בשבילי. אני כותב ספרים, לא נועדתי לזה". כשנשאל אם ההצעה החמיאה לו, ענה ויזל כי הוא שמח שיש לו כל כך הרבה ידידים שרוצים בו.

אלי ויזל, 2012

ויזל, בן 86, גורש עם משפחתו מהונגריה ב-1944 על ידי פאשיסטים הונגרים. המשפחה הועברה למחנה ההשמדה אושוויץ. אחותו והוריו נספו בשואה. מקום מגוריו הוא ניו יורק ולישראל הוא מגיע לביקורים קצרים בלבד. 

נתניהו, הודיע שלשום לח"כ ראובן (רובי) ריבלין על החלטתו לתמוך בו בבחירות לתפקיד נשיא המדינה. ההכרזה באה לאחר שכשלו כל ניסיונותיו של ראש הממשלה לאתר מועמד חלופי לנשיאות, ואחרי שמהלכים שקידם לביטול מוסד הנשיאות או לדחיית הבחירות בחצי שנה לא זכו לתמיכת השותפות הקואליציוניות.

נתניהו, המסוכסך עם ריבלין בשנים האחרונות, התקשר אליו ואמר לו: "עברנו הרבה דברים בחיינו, ימים טובים יותר וימים טובים פחות, ואני מקווה שנעבור ימים טובים יותר. המתנתי לראות את רשימת המועמדים הסופית, וכראש הממשלה וכיו"ר הליכוד אני מביע תמיכה במועמדות שלך". לאחר השיחה פרסם ריבלין הודעה בה אמר: "אני מודה לראש הממשלה על תמיכתו במועמדותי לנשיאות המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ