גילי כהן
גילי כהן

ארצות הברית תגדיל את חלקה בייצור "כיפת ברזל" כך שלמעלה ממחצית מהרכיבים במערכת ייוצרו בשטחה. לפי ההסכם שנחתם בין ישראל לארה"ב, בתום השנה הזו, צפוי לעמוד שיעור רכיבי המערכת שיוצר בארה"ב על 30% ואילו בשנה הבאה יקפוץ ל-55%, כך דווח בשבוע האחרון בסוכנות הידיעות "בלומברג".

לפי הדיווח, עד כה היקף ייצור המערכת ליירוט טילים בארצות הברית עמד על שלושה אחוזים בלבד. הסיבה למהלך נעוצה ברצון לחזק את פעילותן של התעשיות האמריקאיות, בתקופה בה הוצאות הביטחון בארצות הברית נמצא בירידה. סוכנות ההגנה מפני טילים בארה"ב דיווחה על המהלך בחודש אפריל, וטענה כי במסגרת ההסכם בין המדינות, ארצות הברית מעוניינת "למקסם את הפעילות הכלכלית" בארצה, תוך שמירת הצרכים הביטחוניים של ישראל. 

כיפת ברזל. משרד הביטחון: "מוקירים את הסיוע האמריקאי"צילום: טלי מאייר

ארצות הברית משקיעה במערכת ההגנה האקטיבית "כיפת ברזל" כמעט 900 מיליון דולר, ובכל תוכניות ההגנה מפני רקטות וטילים - למעלה משלושה מיליארד דולר. בחודש מארס האחרון התחייבה ארה"ב להעביר 429 מיליון דולר בעבור רכישת סוללות כיפת ברזל נוספות. בהודעת הסוכנות להגנת טילים נטען כי הסכם זה מבטיח הן את המשך המימון האמריקאי לרכישת מערכות ומיירטי כיפת ברזל, והן מספק הזדמנויות לשיתוף פעולה בתעשייה האמריקאית. בעת ביקורו של שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, בישראל לפני כשבועיים, הוא אמר כי סכום זה, שהינו תוספת לתקציבי הסיוע האמריקאיים, יאפשר לתמוך ב"סוללות נוספות ומיירטים, שיגנו על יותר יישובים ישראלים, בסיסים צבאיים ותשתיות קריטיות מרקטות ומירי מרגמות".

ממשרד הביטחון נמסר כי "הממשל האמריקאי אינו משתתף ולא מתקצב כלל את פיתוח 'כיפת ברזל'. האמריקאים אכן מצפים שבייצור של 'כיפת ברזל', בתקציבים שהם הקצו, יהיו מכלולים ופריטים שיוצרו בארצות הברית. דרישה זו היא לגיטימית לחלוטין, ובהתאם סוכם על ייצור משותף בהיקפים שונים. אנו מוקירים את הסיוע האמריקאי לרכש וייצור 'כיפת ברזל', ובלעדיו אין ספק שמצוקת התעשיות הייתה רק גדולה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ