הממשלה צפויה לאשר את החוק שימנע חנינה למחבלים

יוזמי החוק מעריכים שהשרים יתמכו בו, לאחר שרובם הביעו הסכמה לו ועם תום "מלחמת העררים". חוק הפונדקאות לחד-מיניים יעלה אף הוא להצבעה חוזרת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אמורה להחליט הבוקר אם לתמוך בחוק שימנע מתן חנינה למחבלים ויקשה על שחרורם בעסקאות מדיניות. יוזמי החוק העריכו כי השרים יתמכו בו, לאחר שרובם - מהליכוד, מישראל ביתנו ומהבית היהודי - הצהירו על הסכמה עקרונית. שרי יש עתיד והתנועה עתידים להתנגד ליוזמה. במקביל, עתיד לעלות היום להצבעה חוזרת גם חוק הפונדקאות לזוגות חד-מיניים, שקידומו הוקפא בעקבות ערר שהגישה סיעת הבית היהודי. לצד זאת, נודע כי הבית היהודי קברה חוק המקל על הורים חד-מיניים להירשם במרשם האוכלוסין, אף שהממשלה החליטה לקדמו.

תמיכת הממשלה בחוק שימנע שחרור מחבלים תבטיח לו רוב אוטומטי כשיעלה להצבעה במליאת הכנסת, בשבוע הבא. החוקים יובאו לדיון במליאת הממשלה במסגרת פשרה שהושגה בין יש עתיד לבית היהודי, לאחר "מלחמת העררים" שהתנהלה בין המפלגות. במסגרת העימות הביאו המפלגות להקפאה של שבעה חוקים האחת של השנייה, לאחר שהממשלה כבר החליטה לתמוך בהם. שרי הבית היהודי עתידים להסיר ארבעה עררים מחוקי יש עתיד שאושרו בוועדת השרים לחקיקה, ואילו יש עתיד תסיר ערר שהגישה על חוק נוסף של הבית היהודי למניעת אפליה של תושבי ההתנחלויות. הגשת ערר לממשלה נחשבת כלי לקבורת חוקים משום שראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה בשתי הקדנציות האחרונות רק הצעות בודדות לדיון חוזר במליאת הממשלה.

"עוד מוקדם לברך על המוגמר", אמר חבר כנסת שהיה מעורב בגיבוש הפשרה. "קשה מאוד להגיע להבנות עם הבית היהודי, משום שהם נשמעים להנחיות רבנים שעשויים לגרום להם להפר את הסיכומים שהושגו. חשוב לזכור, לבית היהודי יש זכות וטו על חוקים בנושאי דת ומדינה והיא עוד עשויה להשתמש בה".

לצד זאת, נודע כי הבית היהודי קבר בשבוע שעבר הצעת חוק שהממשלה התכוונה לקדם, ושנועדה להקל משמעותית את תהליך הרישום של זוגות חד-מיניים כהורים במרשם האוכלוסין. שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) הגיש ערר לממשלה על החלטת ועדת השרים לחקיקה לתמוך בהצעת החוק, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) לפני כשבועיים. לפי ההצעה, זוגות חד-מיניים יוכלו להירשם כהורים לתינוקות שנולדו מתרומת זרע, גם ללא הליכי האימוץ הממושכים שדורש החוק הנוכחי. מיכאלי הבהירה כי החוק נוגע להליכי רישום טכניים, אלא שבבית היהודי גרסו כי הוא סותר את ההסכמים הקואליציוניים בנושאי דת ומדינה.

הצעת החוק אמורה היתה לפתור את האפליה המובנית בין זוגות הומואים ללסביות בחוק הפונדקאות של יש עתיד. החוק של יש עתיד מכיר בהורות של בן זוג רק במקרים בהם יש הורה שאיננו גנטי. עבור זוג נשים, נוצר לעתים מצב בו שתי בנות הזוג אינן מוגדרות הורה גנטי, ולכן אחת מבנות הזוג תידרש להליכי אימוץ מלאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ