נתניהו נזף בשטייניץ: "מה אתה מתערב בעניין תקציב הביטחון?"

אתמול אמר שטייניץ כי "תרגילי משרד הביטחון לא מתאימים לדמוקרטיה"; נתניהו הבהיר לשר: "זה לא עניינך, זה בין הביטחון, האוצר וביני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נזף היום (ראשון) בשר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, שהעביר אתמול ביקורת על התנהלות מערכת הביטחון במחלוקת על תקציב הביטחון. שטייניץ אמר כי משרד הביטחון משתמש ב"תרגילים" שאין להם מקום במדינה מתוקנת.

בישיבת שרי הליכוד פנה נתניהו לשטייניץ: "מה אתה מתערב בעניין תקציב הביטחון? זה לא עניינך. זה עניין בין הביטחון לאוצר וביני. אלו שני נושאים חשובים, ביטחון וכלכלה, וששום שר לא יתערב בזה". שטייניץ ענה שלא התכוון להעליב. נתניהו הגיב: "להגיד מניפולטור על שר ביטחון ורמטכ"ל זה לא להעליב? אני מבקש להפסיק עם ההתקפות האישיות". שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הגיב גם הוא: "מניפולטור זו אמירה לא פשוטה על שר ביטחון ורמטכ"ל. אני לא אוהב את ההתקפות האישיות והמוגזמות מכל הכיוונים וצריך להפסיק אותן. אי אפשר גם לעבור על התקפות חוזרות ונשנות נגד הצבא".

אתמול, באירוע שבתרבות בבאר שבע, התייחס שטייניץ למחלוקת סביב תקציב הביטחון ואמר כי "יש כנראה מצוקה אמיתית בתקציב צה"ל וצריך להצטמצם. מצד שני, יש תרגילים של משרד הביטחון שהם לא קבילים במדינה דמוקרטית. מצטמצמים בסעיף אחד שיש לו השפעה על דעת הקהל ולא בסעיף אחר שיכול להיות חסכוני יותר. השימוש בדברים אלה נועד להשפיע על התקציב ולעתים זה חורג ממה שמקובל במדינה דמוקרטית". לדברי שטייניץ, יש להקפיד שהדרג הצבאי לא יהיה מעורב בדיונים בעלי אופי פוליטי. "גם אם ההחלטות לא מוצאות חן בעיני הדרג הצבאי, הם לא יכולים לעשות מניפולציות... אנחנו מדינה שיש לה הערכה עצומה לאנשי צבא, ואסור שזה יוביל לכך שהברנז'ה הצבאית-בטחונית מרשה לעצמה לפעמים יותר מדי".

נתניהו ושטייניץ בישיבת הממשלה הבוקרצילום: אי–פי

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, שנכח גם הוא באירוע שבתרבות בבאר שבע, המשיך את דבריו של שטייניץ כשאמר כי "הפעם הגענו לדיון שמבזה את הנושא וגם את העוסקים בו. צריך לזכור שהצבא כפוף לממשלה. הרמטכ"ל אינו יכול להיות חלק מהקרב הפוליטי".

בסביבת שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הגיבו לדבריו של שטייניץ ופנו למתקפה אישית נגדו. גורם המקורב ליעלון אמר כי "סוף שבוע בלי שיובל שטייניץ מופיע בשבתרבות הוא לא סוף שבוע. תנחומינו לקהל שנאלץ לסבול את חפירותיו. עד כמה שזכור לנו יובל שטייניץ התחנן להיות שר הביטחון, אבל יש גבול לכל תעלול. סביר שאם היה שר ביטחון היה מתבטא באופן הפוך לחלוטין. בינתיים היינו ממליצים שיבחן קודם את מספר הנסיעות המופרך שלו לחו"ל לפני שהוא מטיף לאחרים על חסכנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ