נתניהו מנע הצבעה על חוק לאיסור שחרור מחבלים

ראש הממשלה פעל בעקבות חוות דעת של היועמ"ש, שקבע שיש בעיות משפטיות בנוסח. בנט עזב בזעם את הישיבה: "חוק מתבקש ומוסרי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בבית היהודי זועמים על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמנע היום (ראשון) בישיבת הממשלה הצבעה על חוק האוסר מתן חנינה למחבלים. החוק היה אמור לעלות במסגרת עסקה עם מפלגת יש עתיד, שאפשרה את קידומו של חוק הפונדקאות בממשלה שעה קודם לכן.

נתניהו סיכל את ההצבעה על החוק בעניין חנינה למחבלים בעקבות חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע שיש בעיות משפטיות בנוסח של החוק ושלא ניתן לקדמו כהצעת חוק פרטית. נתניהו הודיע שבכוונתו לקיים דיון בקבינט על החוק, ועורר את זעמו של השר נפתלי בנט, שעזב את הישיבה בכעס.

וינשטיין העיר בישיבת הממשלה שישנם קשיים משפטיים בחוק, בין היתר בשל חוסר הלימה בין דברי ההסבר למניעת שחרור מחבלים במשא ומתן, לבין לשון החוק המוצעת, לפיה הוא יחול על כל הרוצחים. וינשטיין הוסיף שקיים קושי לכבול מראש את שיקול הדעת לשנים רבות.

נתניהו בישיבת הממשלה היוםצילום: אי-פי

בישיבת הממשלה אמר שר המדע יעקב פרי כי "מדובר בחוק עוקף מנהיגות אשר כובל את ידי הממשלה ופוגע בסיכוי להסדר מדיני עתידי״. היועץ וינשטיין הוסיף כי "נשגב מבינתי מדוע הממשלה תרצה לחוקק חוק כזה. אני מצדיק ומחזק את דבריו של השר פרי. החוק הזה כובל את ידיה של הממשלה״.

בתגובה אמר נתניהו כי "יש לקיים דיון יותר מעמיק בשילוב עם דיון על מסקנות ועדת שמגר ולקבל הנחיות בקבינט שייתכנס על פי הנחייתי בתוך שבוע". בנט ענה נתניהו כי "אתם הולכים נגד ההסכמות, בלעתי צפרדע ענקית היום".

בכיר בבית היהודי אמר ל"הארץ" ש"נתניהו התקפל בשנייה האחרונה. בניגוד להסכמים הוא מנע את ההצבעה על החוק. להחלטה הזו של נתניהו יהיו השלכות על תפקוד הקואליציה. אסור לשכוח – נתניהו הוא ראש הממשלה ששחרר הכי הרבה רוצחים בתקופת כהונתו. כל יום שעובר מבלי שהחוק מאושר הוא סכנת נפשות לאזרחי המדינה". מהבית היהודי נמסר כי נתניהו התחייב להביא את החוק לדיון בממשלה בעוד שבוע לבקשתו של בנט.

בסטטוס פייסבוק שפרסם בנט לאחר הישיבה נאמר כי "לצערי החוק על חוק המחבלים בממשלה נדחה היום, במפתיע. מדהים עד כמה מהמורות וקשיים צריך לצלוח כדי להעביר חוק כל כך מתבקש  וכל כך מוסרי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ