הממשלה הפלסטינית הושבעה ברמאללה; עבאס: נילחם בצעדי הענישה של ישראל

הממשלה כוללת 17 שרים. שלושה מהם, תושבי עזה, לא נכחו בטקס לאחר שישראל לא אישרה את כניסתם. הנייה: זהו מהלך היסטורי, הפילוג הסתיים

ג'קי חורי
עמירה הס
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
עמירה הס
רמאללה

ממשלת האחדות הפלסטינית החדשה הושבעה בצהריים (שני) ברמאללה על ידי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). שלושה שרים מתוך ה-17 שירכיבו את הממשלה, המתגוררים בעזה, לא נכחו בטקס כי לא קיבלו אישור כניסה מישראל. בעקבות ההשבעה, הקבינט המדיני־ביטחוני התכנס אחר הצהריים לדיון שני בתוך יממה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בישיבה צפויים השרים לדון באפשרות להטיל סנקציות נוספות על הרשות, עד כדי ניתוק הקשרים עם הממשלה החדשה, למעט התיאום הביטחוני.

בתום טקס ההשבעה אמר עבאס כי הממשלה החדשה תפעל למען שיפור מצבם של כל הפלסטינים, בהם אלה החיים בעזה - ובדגש על הסרת המצור על הרצועה. הוא הוסיף כי  המפגש עם תושבי עזה "קרוב", אך לא נקב במועד. עוד אמר עבאס בטקס כי הממשלה החדשה תהיה מחויבת למצע המדיני הקיים, להתחייבויות ולהסכמים קודמים וכי המשא ומתן המדיני יהיה באחריותו כיו"ר אש"ף ולא בסמכותה של הממשלה החדשה. הוא הוסיף כי הרשות ופתח עדיין מחוייבים לתהליך השלום וליוזמת השלום הערבית.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס היום בנאום שנשא במרכז הבינתחומי בהרצליה להשבעת ממשלת האחדות, ואמר כי ישראל צריכה להפסיק לאיים על הפלסטינים ולנקוט בצעדים מעשיים בשטח. "אצלנו הכול דיבורים, דיבורים, דיבורים. לא צריך לצאת בהצהרות כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית. אם רוצים להגיב להקמתה - צריך לעשות ולא לדבר".

טקס השבעת הממשלה הפלסטינית ברמאללה, היוםצילום: רויטרס

הנשיא הפלסטיני, שהתייחס היום למה שהגדיר כ"איומים ונקיטת צעדי ענישה" מצד ישראל, אמר כי אלה "חושפים את הפנים האמיתיות של ממשלת ישראל, שעושה אך ורק למען העמקת הכיבוש, הבנייה בהתנחלויות וייהוד ירושלים. צעדים כאלה רק יתנו לנו כוח להמשיך בצעדי הפיוס". הנשיא הפלסטיני הבהיר כי "אנחנו לא בעד הסלמה ולא מעוניינים בהגברת המתח, אבל לא נעמוד שלובי ידיים מול צעדי הענישה ונשתמש בכל הכלים החוקיים והדפלומטיים העומדים לרשותנו מול הקהילה הבינלאומית".

ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הגדיר את השבעת הממשלה "מהלך היסטורי", ואמר כי "שני הצדדים פעלו לסיום הפילוג למען העם הפלסטיני". לדבריו, "לא יהיה אף פילוג מדיני ופוליטי בעם הפלסטיני". הנייה הבהיר כי למרות ההסתייגות מהמשך כהונתו של שר החוץ ריאד אל-מלכי, בחמאס החליטו להשלים עם המינוי אולם בסוגיית האסירים הבהיר כי הנושא עדיין נמצא במשא ומתן - אולם לא ימנע את המשך פעילות הממשלה.

לדברי הנייה, לממשלה החדשה ממתינות "משימות קשות ביותר", ובראשן הטיפול בהרס הרב ברצועה וסיום המצור". הוא הוסיף כי חמאס ישתף פעולה עם הממשלה החדשה וישמור על האינטרסים של העם הפלסטיני. לפי דיווחים ברמאללה ועזה, משרד האסירים לא בוטל אלא יהיה תחת חסותו של ראש הממשלה ראמי אל-חמאדללה, עד לגיבוש הסכמות עם החמאס.

ההשבעה היום התרחשה חרף הסתייגויות חמאס. דובר הארגון, סמי אבו זוהרי כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי ממשלת האחדות הפלסטינית היא "צעד חד-צדדי שחמאס לא מסכים לו". אבו-זוהרי הוסיף כי ארגונו מתנגד עדיין להחלטת עבאס לפרק את משרד האסירים הפלסטיני ותובע שיהיה משרד עצמאי כמו שהיה עד היום.

חברי ממשלת האחדות הפלסטינית, היוםצילום: רויטרס

מנגד, בפתח טוענים כי קיים פער בין ההצהרות שחמאס משמיע בפומבי לבין המגעים והמשא ומתן שמתנהל מאחורי הקלעים. מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס אמר כי שוחח אישית עם בכירים בחמאס, והם הביעו הסתייגות לגבי עיתוי המהלך של פירוק משרד האסירים – אך לא מהמהלך עצמו. 

לדברי פארס, ההחלטה התקבלה בשל מסע הסתה, כהגדרתו, שהובילה ישראל נגד משרד האסירים, והסיוע הכספי שמקבלות משפחות האסירים והאסירים עצמם. לכן פירוק המשרד אין משמעותו פגיעה בשירותים שמקבלים האסירים, אלא העברת האחריות מהממשלה לאש"ף בכך שהתקציב של משרד האסירים לא יהיה במסגרת התקציב של הממשלה, שנשענת בעיקר על תרומות.

דוברות ממשלת חמאס בעזה הגדירה היום את איסמאעיל הנייה כ"ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר", וכך הסירה את הספקות באשר לתוקף הממשלה החדשה שהושבעה היום. אתמול עוד הוגדר הנייה כ"ראש הממשלה" באתר הדוברות. הצהרת הדוברות מבשרת על פיזור הממשלה בעזה, ועל יציאתו לדרך של תהליך המיזוג בין שתי הממשלות, ברצועה ובגדה. לפי הודעת הדוברות, הנייה הבהיר שחמאס לא נסוג מהקמת ממשלת ההסכמה הלאומית, וכי ההתייעצויות בין חמאס לפתח נמשכות. אמירתו מחזקת את דבריהם של גורמים בפתח, שטענו כי המתנגדים בחמאס להשבעת הממשלה החדשה אינם מייצגים את הארגון כולו.

חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראווי, אמרה בשיחה עם "הארץ" כי למרות ההצהרות של חמאס על הפערים עם הרשות, המגמה היא שהממשלה תתחיל לתפקד בימים הקרובים וכי הסוגיות שבמחלוקת יטופלו בהמשך. לדברי עשראווי, "סוגיית משרד האסירים היא טכנית ותטופל בהתאם". לדבריה, בשיחות שקיימו חברי הוועד הפועל של אש"ף לפני השבעת הממשלה הבינו כי הנושא יוסדר ככל הנראה במהלך התקופה הקרובה. היא הוסיפה כי טרם נקבע מועד לביקור השרים ברצועה.

בממשלה החדשה אין הפתעות גדולות והשרים שאיישו את המשרדים הדומיננטיים יישארו בתפקידם: ד"ר ראמי אל-חמדאללה יכהן כראש הממשלה ושר הפנים ותחת אחריותו יהיו מנגנוני הביטחון וכוחות השיטור. שר האוצר שוקרי בשארה ימשיך בתפקידו וד"ר ריאד אל-מאלכי ימשיך במשרד החוץ למרות ההסתייגות של החמאס.

כל חברי הממשלה הפלסטינית יהיו טכנוקראטים שאינם מזוהים עם מפלגה פוליטית כלשהי, ומצע הממשלה צפוי לקבל את תנאי הקוורטט – הכרה בישראל, כיבוד הסכמים קודמים והתנערות מטרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ