ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הערב (שני) שלא לקיים כל מו"מ עם הממשלה הפלסטינית החדשה, בעקבות הקמת ממשלת האחדות בין הפתח לחמאס. לאחר ישיבה שנמשכה שעתיים וחצי, החליטו השרים להתנגד להשתתפות חמאס בבחירות ברשות הפלסטינית אם אלה יתקיימו בעקבות הסכם הפיוס. ישראל תראה בממשלה החדשה אחראית על כל התקפה נגד ישראל גם מהגדה המערבית וגם מרצועת עזה, כולל ירי רקטות.

"ישראל תפעל, לרבות בזירה הבינלאומית, נגד שיתוף ארגוני טרור בבחירות", נמסר בהחלטת הקבינט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון הבוקר כי ישראל לא תאפשר לקיים הצבעה לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינית במזרח ירושלים במידה והקמת ממשלת האחדות בין פתח לחמאס אכן תוביל בתוך כמה חודשים לבחירות כפי שסוכם בהסכם הפיוס בין הצדדים. 

לדברי כמה חברי כנסת שהשתתפו בישיבה, נתניהו ציין כי "בעקבות לקחי העבר" בוצע שינוי במדיניות ישראל כלפי קיום בחירות לרשות הפלסטינית במזרח ירושלים. הוא ציין כי בניגוד לבחירות לפרלמנט הפלסטיני בשנת 2006 ישראל אינה מתכוונת לאפשר תעמולת בחירות במזרח ירושלים או הצבעה בקלפיות בחלק זה של העיר. "נתניהו אמר שהוא לא מציין אם הוא בעד או נגד בחירות כאלה, אבל הציג את תוצאות הבחירות באוניברסיטאות הפלסטיניות בגדה לאחרונה שבהן חמאס ניצח את פתח", אמר אחד מחברי הכנסת שהשתתפו בישיבה. 

ישיבת הממשלה, אתמולצילום: מרק ישראל סלם

בישיבת הקבינט החליטו השרים כי ישראל תראה בממשלה הפלסטינית החדשה אחראית על כל התקפה נגד ישראל גם מהגדה המערבית וגם מרצועת עזה, כולל ירי רקטות. הקבינט לא קיבל החלטה על צעדי ענישה חדשים נגד הפלסטינים אבל הסמיך את ראש הממשלה להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית. השרים החליטו עוד להקים צוות "שיבחן דרכי פעולה מול המציאות שנוצרה, ולקראת מצבים מדיניים וביטחוניים שייווצרו בעתיד".

בישיבת הקבינט הוביל שר הכלכלה נפתלי בנט את הקו התקיף ביותר וטען כי על ממשלת ישראל להודיע כי היא אינה מכירה בממשלה הפלסטינית החדשה וכי היא מנתקת את כל הקשרים עמה. שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד התנגדו לדרישה הזו וטענו כי יש לשמר לפחות חלק מערוצי הקשר עם הממשלה החדשה. לבסוף התקבלה עמדתם של לבני ולפיד וסוכם כי ניתן יהיה להמשיך במגעים עם חלק משרי הממשלה הפלסטינית לפי עיקרון של כל מקרה לגופו ולאחר אישור של ראש הממשלה נתניהו. כמו כן הקבינט החליט שלא להפסיק את התאום הביטחוני עם הפלסטינים.

במהלך הישיבה העלה בנט יחד עם השר גלעד ארדן את האפשרות לבצע סיפוח של חלק מגושי ההתנחלויות לישראל בתגובה להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית. שר הבטחון יעלון הביע התנגדות למהלך כזה ואמר כי יש לבחון צעדים מסוג זה רק בתגובה למהלכים חד-צדדיים נוספים של הפלסטינים במוסדות האו"ם. לבסוף החליטו השרים להקים צוות מיוחד שידון באפשרויות למהלכים מדיניים אלטרנטיביים כגון תכנית הסיפוח שמציע בנט או הצעתה של ציפי לבני להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות.

"אבו מאזן כרת ברית עם ארגון החמאס, שאחראי לרצח יותר מאלף ישראלים חפים מפשע, ולירי של אלפי טילים לערי ישראל", אמר ראש הממשלה נתניהו בסיום הישיבה. "אבן מאזן כרת ברית עם חמאס ארגון המוכרז כארגון טרור בארה"ב, באירופה, במצרים וברחבי העולם דוחה לחלוטין את תנאי הקהילה הבינלאומית ובהתאם לזה הקהילה הבינ"ל צריכה להתייחס אליו. ההסכם עם חמאס מטיל על אבו מאזן אחריות ישירה לטרור היוצא מעזה. מדינת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל".

לתגובת הקבינט קדמו התבטאויות של שרי הימין. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר מוקדם יותר כי ישראל צריכה להפסיק לאיים על הפלסטינים ולנקוט בצעדים מעשיים בשטח. "אצלנו הכול דיבורים, דיבורים, דיבורים. לא צריך לצאת בהצהרות כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית. אם רוצים להגיב להקמתה - צריך לעשות ולא לדבר", אמר בנאום שנשא היום במרכז הבינתחומי בהרצליה.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הגיב גם הוא להשבעת הממשלה הפלסטינית, וכינה אותה "ממשלה של טרוריסטים בחליפות". הוא הוסיף כי "הגיע הזמן לאמץ את תוכנית הריבונות שהצענו", לפיה ישראל תספח 60% מהגדה המערבית.

ישראל תנסה בימים הקרובים לעכב ככל האפשר הודעה של ארצות הברית והאיחוד האירופי על הכרה בממשלה הפלסטינית החדשה. ראש הממשלה נתניהו אמר לשרים בישיבת הקבינט אתמול כי קיבל התחייבות משר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לפיה ארצות הברית לא תכיר בממשלה הפלסטינית החדשה באופן מיידי. עם זאת, ההערכה בירושלים היא שבתוך שעות עד ימים יודיעו מרבית מדינות המערב על כוונתן לשתף פעולה עם הממשלה החדשה.

קרי התקשר אתמול לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), והביע דאגה מפני הרכב הממשלה החדשה ומצעה המדיני. קרי אמר לעבאס כי ארצות הברית תקבע את עמדתה כלפי הממשלה החדשה בהתאם לפעולותיה ועמידתה בתנאי הקוורטט - הכרה בישראל, כיבוד הסכמים קודמים והתנערות מהטרור. עבאס אמר לקרי כי מצע הממשלה החדשה יהיה תואם למצעו המדיני ויעמוד בתנאי הקוורטט, וכי המשימה העיקרית של הממשלה החדשה תהיה הכנת בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני.

סיכויים נמוכים לקיום הבחירות ברשות

לפי הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, התפקיד המרכזי של ממשלת האחדות יהיה להיערך לקיום הבחירות לפרלמנט ולנשיאות בתוך כחצי שנה. בעקבות הפיצול במחנה הפלסטיני לא התקיימו הבחירות במועדן ולמעשה הכהונה של הפרלמנט ושל הנשיא הפלסטיני פקעו כבר לפני כמעט חמש שנים.

 ההערכה בישראל וברשות הפלסטינית היא כי גם אחרי הקמת ממשלת האחדות הסיכוי לקיומן של בחירות לפרלמנט הפלסטיני אינה גבוה. עם זאת, במידה וישראל תמנע קיומה של הצבעה במזרח ירושלים עלול הדבר בסבירות גבוהה להביא לביטול הבחירות.

 לפני הבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006 סירבה ישראל לאפשר לקיים הצבעה בקלפיות במזרח ירושלים או אפילו לאפשר לתושבי מזרח העיר לבחור ולהיבחר. ראש השב"כ יובל דיסקין היה הגורם שהוביל את ההתנגדות הזו, בעיקר על רקע השתתפות החמאס באותן בחירות והערכתו כי הארגון ינצח. ממשלת שרון טענה אז עוד כי מדובר בשטח שנמצא תחת ריבונות ישראל ולכן אסור לאפשר לקיים שם בחירות לרשות הפלסטינית.

 עם זאת, נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש ושרת החוץ קונדוליסה רייס הפעילו לחץ כבד על שרון לאפשר את קיומן של הבחירות. האמריקאים טענו כי מניעת הצבעה במזרח ירושלים תביא לביטול הבחירות ותפגע בזכותם הדמוקרטית של הפלסטינים לבחור את נציגיהם לפרלמנט. בסופו של דבר נכנע שרון ללחץ האמריקאי, אולם ההחלטה הסופית והרשמית בנושא התקבלה רק אחרי ששקע בתרדמת בעקבות האירוע המוחי שעבר.

 ראש הממשלה בפועל באותה תקופה אהוד אולמרט העביר החלטת ממשלה שהתירה קיום של תעמולת בחירות והצבעה במזרח העיר. תושבי מזרח ירושלים הצביעו בכמה קלפיות שהוצבו בסניפי הדואר ומשם "נשלחו" המעטפות לרמאללה לספירה. כמה שבועות לפני הבחירות, בעקבות חששם מתבוסה לחמאס, ניסו בכירי הפתח לשכנע את ישראל לחזור בה מהסכמתה לאפשר את קיום הבחירות במזרח העיר בתקווה שהדבר יביא לדחיית הבחירות וימנע את ניצחון החמאס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ