התגובה הישראלית לממשלה הפלסטינית: 1,500 דירות חדשות בהתנחלויות

בשבוע שעבר נפגש נתניהו עם ראשי מועצת יש"ע אשר ביקשו ממנו להפשיר את הליכי התכנון והבנייה המוקפאים מזה כמה חודשים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים183
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד השיכון פרסם ביום רביעי בלילה מכרזים לבניית 1,500 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. שר השיכון אורי אריאל אמר שמדובר בתגובה . "זכותה וחובתה של מדינת ישראל לבנות בכל רחבי הארץ כדי להוריד את מחירי הדיור אינה מוטלת בספק", אמר, "ואני מאמין שהשיווקים האלה יהיו רק ההתחלה".

לפי השיווקים שאושרו, ישווקו באפרת 223 דירות חדשות, בביתר עילית 484 יח"ד, בגבע בנימין (אדם) 38 יח"ד, באריאל 76 יח"ד, באלפי מנשה 78, בגבעת זאב 155 יח"ד, מתוכן 55 באגן האיילות, ובשכונת רמת שלמה בירושלים 400 דירות חדשות.

ראשי מועצת יש"ע במשך כשעתיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו ממנו להפשיר את הליכי התכנון והבנייה ואת שיווק המכרזים בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים שמוקפאים זה כמה חודשים.

לדברי גורמים שהשתתפו בפגישה, נתניהו הדגיש בפני ראשי המתנחלים כי הוא דווקא פעל רבות למען ההתנחלויות בחודשים האחרונים. "אין לכם מגן יותר גדול ממני. אני נלחם בשבילכם", אמר נתניהו לפי גורם שנכח בפגישה. "אבל יש אילוצים בינלאומיים ואתם מכירים אותם. כולם אומרים לי כל הזמן שתהליך השלום תקוע בגלל ההתנחלויות. אני משיב להם שזה לא נכון ושהסיבה היא הסירוב להכיר בישראל כמדינה יהודית".

ביתר עיליתצילום: אייל טואג

בפגישה היו: אבי רואה, ראש מועצת בנימין; דוידי פרל, ראש מועצת גוש עציון; גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון; יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון; מלאכי לוינגר, ראש מועצת קרית ארבע; עודד רביבי, ראש מועצת אפרת; יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון; חננאל דורני, ראש מועצת קדומים; מאיר רובינשטיין, ראש העיר ביתר עילית וכן ראשי המועצות מאלפי מנשה, בית אל, הר אדר, גבעת זאב וממלא מקום ראש עיריית אריאל. כן נכחו שניים מבכירי מועצת יש"ע - זאב חבר (זמביש) ודני דיין.

גורמים שהשתתפו בפגישה ציינו כי ראשי מועצת יש"ע אמרו לנתניהו כי הפעם האחרונה שבה פורסמו מכרזים לבנייה בהתנחלויות היתה אחרי הפעימה השלישית של שחרור האסירים הפלסטינים בחודש ינואר. הם הוסיפו כי ועדות התכנון והבנייה של המנהל האזרחי לא התכנסו כבר למעלה משלושה חודשים כדי לדון בקידום תוכניות בנייה שנמצאות בשלבים שונים. ראשי מועצת יש"ע אמרו לנתניהו כי הם אינם יכולים לקדם בניית מוסדות ציבור כמו בתי ספר או גני ילדים.

"לא הייתי מודע לנזקים ולסבל שזה גורם", אמר נתניהו בפגישה לפי אחד המשתתפים. נתניהו ניסה להפגין הבנה לטענות ראשי מועצת יש"ע אולם לא הבטיח דבר מלבד שיבדוק את הנושא יותר לעומק ויבחן פתרונות אפשריים עם שר הביטחון משה יעלון ומזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט.

הקבינט המדיני-ביטחוני עם הממשלה הפלסטינית החדשה. השרים החליטו כי היא תהיה האחראית על כל התקפה נגד ישראל גם מהגדה המערבית וגם מרצועת עזה, כולל ירי רקטות. הקבינט לא קיבל החלטה על צעדי ענישה חדשים נגד הפלסטינים אבל הסמיך את ראש הממשלה להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית. השרים החליטו עוד להקים צוות "שיבחן דרכי פעולה מול המציאות שנוצרה, ולקראת מצבים מדיניים וביטחוניים שייווצרו בעתיד".

ילדים משחקים בהתנחלות אפרתצילום: טס שפלן

בישיבת הקבינט הוביל שר הכלכלה נפתלי בנט את הקו התקיף ביותר וטען כי על ממשלת ישראל להודיע כי היא אינה מכירה בממשלה הפלסטינית החדשה וכי היא מנתקת את כל הקשרים עמה. שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד התנגדו לדרישה הזו וטענו כי יש לשמר לפחות חלק מערוצי הקשר עם הממשלה החדשה. לבסוף התקבלה עמדתם של לבני ולפיד וסוכם כי ניתן יהיה להמשיך במגעים עם חלק משרי הממשלה הפלסטינית לפי עיקרון של כל מקרה לגופו ולאחר אישור של ראש הממשלה נתניהו. כמו כן הקבינט החליט שלא להפסיק את התאום הביטחוני עם הפלסטינים.

במהלך הישיבה העלה בנט יחד עם השר גלעד ארדן את האפשרות לבצע סיפוח של חלק מגושי ההתנחלויות לישראל בתגובה להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית. שר הבטחון יעלון הביע התנגדות למהלך כזה ואמר כי יש לבחון צעדים מסוג זה רק בתגובה למהלכים חד-צדדיים נוספים של הפלסטינים במוסדות האו"ם. לבסוף החליטו השרים להקים צוות מיוחד שידון באפשרויות למהלכים מדיניים אלטרנטיביים כגון תכנית הסיפוח שמציע בנט או הצעתה של ציפי לבני להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות.

לתגובת הקבינט קדמו התבטאויות של שרי הימין. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר מוקדם יותר כי ישראל צריכה להפסיק לאיים על הפלסטינים ולנקוט בצעדים מעשיים בשטח. "אצלנו הכול דיבורים, דיבורים, דיבורים. לא צריך לצאת בהצהרות כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית. אם רוצים להגיב להקמתה - צריך לעשות ולא לדבר", אמר בנאום שנשא במרכז הבינתחומי בהרצליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ