הרשות הפלסטינית על הבנייה בהתנחלויות: נגיב באופן חסר תקדים

בכירים פלסטינים: נשקלת פנייה לבית הדיון בהאג. שגריר הולנד בישראל פנה לרה"מ להבהרה; לבני: "זה עונש לישראל, לא לפלסטינים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים54

ההנהגה הפלסטינית תקפה היום (חמישי) בחריפות את ההחלטה לקדם בניית , בתגובה להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית. דובר הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, נביל אבו-רודיינה, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ואפא כי התגובה הפלסטינית לצעד הישראלי תהיה "חסרת תקדים".

אבו-רודיינה אמר כי "ההודעה הישראלית מגיעה בעוד העולם והקהילה הבינלאומית הביעו תמיכה בממשלת האחדות הפלסטינית, ועל ישראל להבין ולהפנים כי מדיניות ההתנחלויות לא מקדמת שום פתרון מדיני". חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, אמרה כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון ולעצרת הכללית של האו"ם וידרשו לפעול נגד הבנייה בהתנחלויות, ויו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר בריאיון לרדיו קול פלסטין כי "הגיע הזמן שישראל תיקח אחריות ותשלם על מעשיה", ורמז בכך לפניית הרשות למוסדות האו"ם.

פקיד פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי צוות המשא ומתן הפלסטיני קיים היום דיון בתגובה להכרזה על קידום הבנייה. הפקיד, שהשתתף בדיונים, אמר כי למרות דברי אבו-רודיינה, אין כרגע החלטות ספציפיות שעומדות על הפרק. לדבריו, בדיון היתה תמימות דעים לגבי הצורך בתגובה, אך עדיין לא ברור מה תהיה. "ישנן האמנות שכבר חתמנו עליהן ובעיקר אמנות ז'נווה, ויש תהליכים אחרים כמו הפנייה לבית הדין הבינלאומי, אבל צריך להביא בחשבון שהפנייה לבית הדין היא תהליך ארוך ומורכב ולא הגשת תביעה בפקס. כעת המגמה היא להציע לאבו מאזן ולהנהגה כמה אופציות כדי שיקבלו החלטה בנדון".

בנייה בהתנחלות תקוע בגוש עציון, בפברואר השנהצילום: מיכל פתאל

בכיר פלסטיני אחר, שהעלה את האפשרות של פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג, אמר ל"הארץ" כי כל המהלכים שנוקט עבאס לאחרונה מתואמים עם הליגה הערבית ועם האמריקאים, וכי הוא לא ינקוט בצעד חריג ללא גיבוי כזה.

ברשות העריכו כי ההכרזה הישראלית מכוונת לארה"ב יותר מאשר לפלסטינים. "ישראל הגיבה בהיסטריה בעיקר בעקבות גל התמיכה הבינלאומי, בעיקר מצד ארה"ב, בממשלה הפלסטינית", אמר בכיר פלסטיני. "לישראל אין כלים או כוונה להעניש את ארה"ב או את אירופה ולכן היא מענישה את הפלסטינים".

מדינות שונות במערב גינו היום את קידום הבנייה, בפומבי ובערוצים דיפלומטיים. שגריר הולנד בישראל, קספר ולדקאמפ, פנה לבכירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה והבהיר כי המשלה בהאג "מאוכזבת" מההחלטה לקדם את הבנייה. במקביל, שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו אמר בריאיון לגלי צה"ל כי ארה"ב "מתנגדת לבנייה בהתנחלויות ולהודעות לגבי בנייה כזאת". 

לצד הגינויים ברשות ובעולם, הודעת משרד השיכון מאמש על פרסום  חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. שרת המשפטים ציפי לבני תקפה הבוקר את ההחלטה. "זו טעות מדינית נוספת שרק תקשה עלינו לגייס את העולם נגד החמאס", אמרה לבני בראיון לגלי צה"ל. לדבריה, הבנייה החדשה היא "העונש שעם ישראל מקבל בגלל הנוכחות של הבית היהודי בממשלת ישראל ולא בגלל נוכחות חמאס בממשלה הפלסטינית". היא הוסיפה כי שרי הבית היהודי ינצלו כל תירוץ כדי לבנות עוד בהתנחלויות. "הבנייה היא עונש לעם ישראל שרוצה הסכם שלום ולא לפלסטינים", אמרה. 

מנגד, שר השיכון אורי אריאל בירך על ההודעה. "אני מברך על ההחלטה לתת תגובה ציונית הולמת ", אמר, "זכותה וחובתה של מדינת ישראל לבנות בכל רחבי הארץ כדי להוריד את מחירי הדיור אינה מוטלת בספק ואני מאמין שהשיווקים האלה יהיו רק ההתחלה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין, הביע גם הוא תמיכה במהלך. "אני מברך את הממשלה על ההחלטה לשווק 1,500 דירות חדשות בירושלים וביו"ש", כתב, אך הוסיף כי "מדובר בטיפה בים שהיא לבדה לא תוכל לענות על הצרכים המינימליים שיוכלו להבטיח את הרוב היהודי בעיר הבירה ולהבטיח גבולות ביטחוניים למדינת ישראל. אני קורא לממשלה להסיר את כל החסמיים על הבניה. בזמן שאבו מאזן מתחבק עם המחבלים מחמאס, הגיע הזמן להפסיק להיות פרייארים ולהתחיל לדאוג לאינטרס הלאומי-ישראלי ולא לאינטרס הפלסטיני".

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, הגיב גם הוא למהלך. "ההודעה על בנייה מאסיבית בשטחים, כולל מחוץ לכל גוש התיישבות שעשוי להישאר בריבונות ישראל בהסדר עתידי, היא מהלך קנטרני, מיותר ומזיק", אמר, "זהו צעד ציני של מתנגדי ההסדר, המנצלים כל אירוע כדי לחבל בסיכוי לשלום, בתמיכה מוטעית ומצערת של ראש הממשלה".

באופוזיציה מיהרו לגנות את ההחלטה. ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי "סדר העדיפויות של הממשלה הזו לקוי מיסודו. במקום להשקיע את הכסף בבנייה בנגב, בגליל ובשכונות מצוקה, מוציאים את העיניים לברק אובמה ומתנהגים כמו פירומנים מדיניים. במקום להפנים את הכישלון המהדהד בזירה המדינית ולהניח על השולחן תכנית שסביבה הציבור יכול להתקבץ", הוסיף הרצוג, "וכך לשנות את המיצוב שלנו בזירה הבינלאומית, נתניהו נגרר למצב שבו, לצערי, מסתכלים על רמות כאילו היא יצהר או איתמר. אנחנו בעיצומה של מפולת מדינית ועל נתניהו וליברמן לקחת אחריות".  

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קראה לראש הממשלה "לעצור את פעולת 'תג המחיר' של ממשלת ישראל". גלאון הוסיפה כי "לא די שמדינת ישראל בקריסה מדינית ובבידוד בינלאומי, כשגוברת הכרת מדינות העולם בממשלת הטכנוקרטים, פעולת הבנייה תגרום לכך שממשלת ישראל תהפוך למבודדת ומנודה בעולם. הגיע הזמן שנתניהו יכיר במציאות ויראה בממשלת הפיוס הזדמנות לאינטרסים הקיומיים של ישראל".

לפי השיווקים שאושרו, ישווקו באפרת 223 דירות חדשות, בביתר עילית 484 יח"ד, בגבע בנימין (אדם) 38 יח"ד, באריאל 76 יח"ד, באלפי מנשה 78, בגבעת זאב 155 יח"ד, מתוכן 55 באגן האיילות, ובשכונת רמת שלמה בירושלים 400 דירות חדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ