נתניהו ופרס בירכו את א-סיסי על ניצחונו בבחירות

זוהי שיחת הטלפון הראשונה בין ראש ממשלה ישראלי ונשיא מצרי מאז הדחת מובארק ב-2011. א-סיסי הבהיר לנתניהו ולפרס כי הוא מחויב להסכם השלום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר היום (שישי) לנשיא מצרים הנבחר, עבד אל-פתח א-סיסי, ובירך אותו על ניצחונו בבחירות. זוהי שיחת טלפון ראשונה בין ראש ממשלה ישראלי לנשיא מצרי מאז המהפכה במצרים והדחתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק. גם נשיא המדינה, שמעון פרס, בירך את א-סיסי על ניצחונו.

בהודעה של לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר לא-סיסי כי הוא מקנה חשיבות אסטרטגית ליחסים בין המדינות ולהסכם השלום עם מצרים, שישראל מחויבת לו. "ראש הממשלה איחל לעם המצרי עתיד של יציבות שגשוג ושלום", נמסר מלשכתו. פרס הדגיש בשיחה עם א-סיסי כי ישראל מחויבת לשמור על הסכם השלום ולפתח את הקשרים בין המדינות בכל התחומים.

א-סיסי אמר לנתניהו ולפרס כי מצרים מחויבת לשמור על הסכם השלום עם ישראל, שאותו היא רואה בהישג שיש לפתח אותו למען כל עמי האזור. סיסי הוסיף כי בתקופה זו יש לפעול לקידום תהליך השלום ופתרון הסוגיה הפלסטינית.

חגיגות בקהיר אחרי ניצחונו של א-סיסי בבחירות לנשיאות המדינה, השבועצילום: AFP

נתניהו קיים קשרים קרובים מאוד עם נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק וכן עם ראש המודיעין המצרי בתקופתו הגנרל עומר סולימאן. הוא נהג לשוחח עם השניים באופן קבוע בטלפון ולפגוש אותו אחת לכמה חודשים.

לאחר הדחת מובארק בפברואר 2011, וביתר שאת לאחר ניצחון האחים המוסלמים בבחירות וכניסתו של מוחמד מורסי לתפקיד הנשיא, לא התקיים כל קשר ישיר בין נתניהו לבין ההנהגה המצרית. עיקר המגעים בין הצדדים התקיימו באמצעות שליחו של נתניהו עורך הדין יצחק מולכו והיועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, שהיו נוסעים לקהיר להעביר מסרים בשמו של נתניהו.

במקביל ניהלה ישראל את יחסיה עם מצרים בערוצים ביטחוניים ומודיעיניים. אנשי הקשר הישראלים היו ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, ראשי אגף התכנון בצה"ל ובכירי המוסד והשב"כ. עיקר הקשרים התנהלו מול בכירי צבא מצרים ומול ראשי המודיעין המצרי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ