משרתי מילואים לשר הביטחון ולרמטכ"ל: השיבו האימונים או שנפנה לבג"ץ

לטענת עמותת משרתי המילואים, ההחלטה על הפסקת האימונים היא עבירה על חוק השירות, פוגעת בכשירות צה"ל ומסכנת את ביטחון ישראל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

עמותת משרתי המילואים מוחה על החלטת מערכת הביטחון להפסיק את אימוני מערך המילואים. ביום חמישי האחרון שלחה העמותה למען משרתי המילואים מכתבים לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ולרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, אותם הגדירו כ"מכתב התרעה לפני בג"ץ", וזאת בשל אי-קיום סעיף בחוק שירות המילואים העוסק בכשירות מערך המילואים. 

לפי סעיפי החוק, על הרמטכ"ל לקבוע את כשירות מערך המילואים בפקודות הצבא לצורך היערכות לשעת חירום, וכן ליישם מדדים שיבחנו רמת כשירות זו. עוד נקבע בחוק כי על שר הביטחון לאשר את רמת הכשירות הנדרשת, ומדי שנה להציגה בפני חברי הממשלה. "למעלה מחמש שנים חלפו מאז שנחקק החוק, ולמיטב ידיעתנו טרם בוצעו הוראותיו האמורות", טענו חברי העמותה במכתב שנשלח לגנץ וליעלון. "לא פעם ולא פעמיים התרענו כי אי קיום הוראות החוק אינו תקין, ואף עלול לפגוע בביטחון המדינה".

במקביל, מחר עתידה להתכנס ועודת המשנה לענייני כוח אדם של ועדת חוץ וביטחון, בראשות ח"כ עמר בר-לב, לדון בנושא מערך המילואים והשפעת ביטול האימונים.

משה (בוגי) יעלון ,עם הרמטכ"ל בני גנץ , בתרגיל של גדוד מילואים באליקים, יוני שעברצילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

בעמותה סבורים כי הפסקת אימוני מערך המילואים באופן מוחלט, כפי שהחליטו במערכת הביטחון באחרונה, יש בה כדי לפגוע בכשירות מערך המילואים "שממילא הידרדרה מאוד בשנתיים האחרונות, בשל הקיצוץ הנמשך בימי האימונים", לשון המכתב. החל מתחילת חודש יוני חיל האוויר לא מקיים טיסות אימונים, ואילו מערך המילואים הפסיק גם הוא את אימוניו. בצה"ל הסבירו כי הסיבה לשני המהלכים נוגעת לתקציב הביטחון, ולדברי הרמטכ"ל בני גנץ לפני כשלושה שבועות, מערכת הביטחון מתמודדות עם אתגר משאבי שלא ידעה כמוהו בעבר, "ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל".

"אין כל ספק כי השבתת שירות המילואים הינה מעשה העומד בניגוד להוראות החוק", קבעו חברי העמותה במכתב שנשלח לרמטכ"ל גנץ. "נוסיף ונציין כי לדעתנו, האירועים האחרונים מחדדים את הצורך בשריון (צביעת) תקציב נפרד למערך המילואים, על מנת להבטיח כי הדבר לא יחזור על עצמו", ביקשו משר הביטחון. חברי העמותה הוסיפו כי המצב נוצר "בראש ובראשונה בשל הפרת הוראות חוק המילואים, ובהיעדר מחויבות של צה"ל למדד כשירות קבוע מראש".

לכן, מתריעים בעמותה כי אם מתכוונים לפנות בדחיפות לבית המשפט העליון כדי להביא ליישומו של חוק המילואים, אלא אם הצבא יודיע כי הוא ימשיך את אימוני המילואים כפי שהיו בשנת 2013, הרמטכ"ל יקבע בפקודות את הכשירות הנדרשת ממערך המילואים, ושר הביטחון יפעל לקיום הוראות החוק במלואן, כולל הצגת כשירות המערך בפני הממשלה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "המכתב התקבל ויענה במישרין לפונה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ