הנהגת העצירים המינהליים: לא נפסיק את שביתת הרעב, מוכנים למות למען המאבק

במכתב שהעבירו העצירים טענו כי חלק מ-70 חבריהם המאושפזים נקשרו למיטותיהם וחלקם סובלים מדימומים: "אולי אם נמות העולם יתעורר"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הנהגת העצירים המינהליים הפלסטיניים הודיעה הבוקר (שני) כי העצירים אינם מתכוונים להתפשר במאבקם וכי הם ממשיכים בשביתת הרעב שלהם גם אם הדבר יעלה להם בחייהם. העצירים העבירו היום מכתב באמצעות עורכי דינם למועדון האסיר הפלסטיני, ובו טענו כי הצוותים הרפואיים המטפלים ב–70 העצירים המאושפזים משתפים פעולה עם שירות בתי הסוהר וחלקם נקשרו למיטות האשפוז.

"האחיות שאמורות להיות מלאכיות של חסד נכנסות אלינו לחדרים עם אוכל במטרה לשבור את רוחנו, אבל אנחנו לא נרפה עד שנשיג את המטרה ומוכנים למות בעד זה", כתבו העצירים, "כל אחד מאתנו כבר כתב את הצוואה שלו ונשבענו שאין דרך חזרה".

בעניין הריתוק למיטות האשפוז הוסיפו העצירים כי "אנחנו שומעים הערות כמו 'תצלבו אותם' ואז קושרים את יד ימין ורגל שמאל למיטה במשך 24 שעות". העצירים ציינו כי רובם סובלים מתופעות לוואי וכי 13 עצירים סובלים מדימומים ואצל חלקם חלה ירידה ניכרת באחוז הסוכר בדם. "אנחנו שואלים את העולם עד מתי יתעלמו מאתנו. אולי אם נמות העולם יתעורר".

ישראל מחזיקה כיום ב-189 עצירים מינהליים. בשביתת הרעב, שהוכרזה ב–24 באפריל, משתתפים בין 100 ל-125 עצירים שניזונים ממים בתוספת ויטמינים, מלח וסוכר. כ–70 מהשובתים מאושפזים תחת אבטחה כבדה בבתי חולים, בשל הידרדרות במצבם הרפואי. מדי פעם נפתחת שביתת הזדהות של אסירים ביטחוניים עם העצירים המינהליים באחד מבתי הכלא, לפרק זמן מוגבל.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי עמדתו הנוקשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר מתבססת על המלצות השב"כ. נתניהו סבור כי אין להתפשר עם העצירים, התובעים את ביטול המעצרים המינהליים. בד בבד, הוא פועל לקדם במהירות בכנסת את החוק שיאפשר הזנה בכוח של אסירים השובתים רעב.

העצירים שכלואים שנים בלי משפט ושובתים רעב

בכמה התייעצויות שהתקיימו באחרונה הביע ראש השב"כ יורם כהן תמיכה באישור חוק ההזנה והעריך כי קידומו יהיה פתרון הולם לשביתת הרעב. עמדתו הנחרצת של כהן עודדה את ראש הממשלה לתמוך בחוק, שכבר אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה וממתין כעת להמשך ההליך של חקיקה מזורזת במליאת הכנסת, בשבועות הקרובים ולאחריה בוועדת הפנים.

כהן, המוביל את הטיפול במשבר, סבור כי על ישראל לדבוק בקו הנוקשה בעימות עם העצירים, לא להתפשר ולא לנהל משא ומתן עם שובתי הרעב שמטרתו השגת הסכם פשרה עמם. אף שהדברים לא נאמרו מפורשות, אנשים ששוחחו עם כהן בימים האחרונים התרשמו כי ראש השב"כ סבור שישראל יכולה להתמודד אפילו עם מות עציר שובת רעב וכי פשרה עמם תעמיד את ישראל בעמדה של נסחטת קבועה, באמצעות שביתות רעב חוזרות ונשנות.

גם פרקליטיהם של מנהיגי מאבק העצירים אומרים כי על־פי המסרים שקיבלו מהשב"כ ומשירות בתי הסוהר בימים האחרונים, אין שום כוונה לנהל עמם משא ומתן וכי כיוון שהתביעה לביטול המעצרים המינהליים כרוכה בשינויי חקיקה, הרשויות הביטחוניות כלל אינן כתובת לדרישה. בקרב העצירים ובני משפחותיהם שוררת אווירה קשה.

הפגנת תמיכה בעצירים המינהליים ברמאללה, שלשוםצילום: Reuters

לדברי עורכי דין שביקרו את העצירים, הם לא קיבלו שום הצעה להפסקת השביתה. "הרושם הוא שהממשלה מוכנה לספוג מות עצירים בכלא כדי לבדוק איך תהיה התגובה ברחוב הפלסטיני", אומר היועץ המשפטי של מועדון האסיר עו"ד ג'ואד בולוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ