אמ"ן: בעזה מאות רקטות המסוגלות להגיע לגוש דן

לדברי ראש אגף המחקר, תא"ל ברון, על ישראל מאיימים כ-170 אלף טילים ורקטות. לדבריו, באיראן ובחיזבאללה ממשיכים להצטייד בטילים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כ-170 אלף טילים ורקטות מאיימים על ישראל מלבנון, מסוריה ומרצועת עזה - כך אמר היום (שני) ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, תא"ל איתי ברון, שסקר את המצב האסטרטגי במזרח התיכון בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי, הוסיף כי כ-160 אלף מהטילים והרקטות הם לטווח קצר, של עד 45 קילומטרים. מדברי ברון עולה כי ארגוני הטרור בעזה ממשיכים בייצור רקטות המסוגלות להגיע לגוש דן, וכיום בידיהם מאות רקטות כאלו.

לפי החלוקה שהציג ברון, לחיזבאללה מאות טילים ארוכי טווח, אלפי טילים לטווח בינוני (עד 250 קילומטרים) וכמאה אלף רקטות לטווח קצר. "בניין הכוח של חיזבאללה ממשיך, והוא כולל הצטיידות באמצעי לחימה שיוכלו לקזז את העליונות האווירית והימית שלנו - טילי קרקע-קרקע, רקטות וטילי חוף-ים", ציין. בהקשר זה הוסיף כי ניכר מאמץ להשגת יכולת תקיפה מדויקת, כמו רקטות המונחות ג'י-פי-אס, כאשר "איראן היא מוקד הידע העיקרי". לדבריו, המגמה היא הצטיידות בטילים, ברקטות ובכלי טיס בלתי מאוישים בעלי יכולת לפגוע בעורף האזרחי והצבאי ברמת דיוק גבוהה.

ברצועת עזה, לדברי ברון, מאות רקטות לטווח של עד 80 קילומטרים, אלפי רקטות לטווח של עד 40 קילומטרים ואלפי רקטות נוספות לטווח של עד 20 קילומטרים. "במוקד בניין הכוח של שני הארגונים (חמאס והג'יהאד האסלאמי) עומד פיתוח של רקטות בייצור עצמי לטווח של 80 קילומטרים והמנהרות ההתקפיות שראינו", הוסיף תא"ל ברון. ביולי האחרון התייחס הרמטכ"ל להתפתחויות ברצועת עזה מאז מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012, ואמר כי חמאס הגיע לכדי יכולת ייצור ברצועת עזה של רקטות מתקדמות שיכולות להגיע לגוש דן. אז העריכו בצבא כי מדובר ביכולת לייצר רקטות בודדות, והערכת ברון מעידה כי הארגונים ברצועת עזה ממשיכים לייצר רקטות כאלו בקצב ניכר.

ברון ציין כי "איראן מצטיידת במאות טילים לטווח המאפשר פגיעה בישראל". בהתייחסו למתרחש בטהראן אמר ברון כי קיים מתח בין המחנה המיוצג על ידי הנשיא חסן רוחאני לבין המחנה השמרני, וכי "העידן שלאחר בחירת רוחאני מסמן מאבק על דמותה של המדינה". בנוגע למשא ומתן בין המעצמות, אמר ברון כי "מאוד יכול להיות שאיראן והמעצמות שנושאות ונותנות איתה הולכות לחתימה על הסכם הקבע בנושא הגרעין". עד כה, ציין, עמדה איראן בהסכם הביניים שנחתם בנובמבר האחרון.

בניין בראשון לציון שנפגע מטיל במהלך מבצע עמוד ענן, בנובמבר 2012צילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ