נתיחת גופת הנער שנהרג בביתוניא מחזקת את הסברה כי נורה מירי כדור חי

בגופתו של נדים נווארה, אחד משני ההרוגים בביתוניא, נמצאו סימנים המראים כי נהרג מכדור חי, על רקע טענות צה"ל שבאירוע בוצע ירי בכדורי גומי בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תוצאות נתיחת גופתו של הנער הפלסטיני נדים נווארה, שמת בהפגנה בביתוניא לפני כחודש, תומכות בסברה כי נהרג מירי כדור חי. גרסת מערכת הביטחון הישראלית היא כי בהפגנה בה נפגע נווארה נעשה שימוש בכדורי גומי בלבד. דו"ח הנתיחה הרשמי יפורסם בימים הקרובים. 

היום (רביעי) בערב הסתיימה נתיחת גופתו של הנער, לאחר שמשפחתו הסכימה לכך שזו תוצא מקברו ותועבר למכון הפלסטיני לרפואה משפטית באבו דיס. לדברי גורמים המכירים את ממצאי הנתיחה, גופתו של נווארה נמצאת במצב טוב יחסית, וניתן היה להבחין באופן ברור בפצעי הכניסה והיציאה. ממצאים אלה תומכים בכך שנווארה נפגע מירי כדורים חיים.

עם זאת, דו"ח נתיחה רשמי עוד לא הוכן בידי צוות הפתולוגים שערך את הבדיקה. לצד הצוות הפלסטיני מהמכון באבו דיס, השתתפו בנתיחה גם שני מומחים מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר, ד"ר חן קוגל וד"ר נחמן ריקרדו. שני מומחים נוספים מדנמרק ומארצות הברית נכחו גם הם בעת הנתיחה. 

לדברי גורמים המעודכנים בפרשה, הפתולוגים תיעדו את פצעי הכניסה והיציאה בגופתו של נווארה, וכן נעזרו בתצלומי רנטגן. לדברי מקורות פלסטינים, בגופתו של נווארה נמצאו רסיסים מכדור חי. הממצאים יועברו למשרדו של התובע הכללי הפלסטיני והוא יפרסם את הדו"ח הרשמי. בתום הנתיחה הושבה גופתו של נווארה למשפחתו ונקברה מחדש.

לדברי גורמים המעורבים בחקירה, בין הפתולוגים היתה תמימות דעים בנוגע לממצאי הנתיחה הקשורים לאופי הפגיעה בנוארה. ארבעה רסיסים אותרו בגופה גם בצילום רנטגן וגם בנתיחה שנערכה. לדברי אותו גורם, ההערכה היא כי מדובר ברסיסי עופרת מהקליע. בהתבסס על פתח הכניסה של הקליע ופתח היציאה שאותרו בגופתו של נוארה, עולה כי הוא ככל הנראה נפגע בחלקו הקדמי של הגוף. דבר זה יאפשר לנתח את זוויות הירי. הרסיסים הועברו לידי התביעה הפלסטינית.

אביו של נדים, סיאם נווארה, אמר הערב בשיחה עם "הארץ" כי לא קיבל לידיו מידע רשמי כלשהו אודות תוצאות הנתיחה. נווארה מסר כי הידיעות הבלתי רשמיות שיצאו עד כה לא מפתיעות אותו, משום שהכדור שחדר לילקוטו של נדים נמצא בידיו ומוכיח, לדבריו, כי הירי בוצע באמצעות כדורים חיים. "הסכמנו לצעד חריג של נתיחה כדי להוכיח לישראל ולקהילה הבינלאומית שנדים נורה בכדור חי", אמר הערב נווארה. 

צילום: Google Earth

נדים נווארה ומוחמד אבו דאהר נהרגו לפני כחודש, במהלך הפגנות שהתקיימו לרגל יום הנכבה, בסמוך למעבר ביתוניא. במקום החל עימות בין כוחות הביטחון - כוח ממשמר הגבול וכוח מגדוד תותחנים, לבין מספר פלסטינים. סרטונים שהופצו ותיעדו את זמן פגיעתם של השניים, הראו כי חיילים ושוטרי מג"ב היו במרחק של עשרות מטרים מהמקום. לטענת המשפחות של השניים, הם נפגעו מכדורים חיים, אך בצה"ל טוענים כי בוצע באזור ירי מכדורי גומי וירי רימוני גז והלם בלבד.

במהלך תחקיר התקרית שנערך בפיקוד המרכז התברר כי הכוח שביצע ירי כדורי גומי היה מג"ב. לדברי קצין בצבא, חיילי התותחנים באזור לא ירו כדורי גומי. במשך החקירה כולה, המתנהלת במצ"ח ובמחוז ש"י, טענו הכוחות כי לא ירו כדורים חיים.

תצלומים של אזורי הפגיעה הועברו לידי צוות החקירה המשותף למשטרה הצבאית החוקרת ולמחוז ש"י של המשטרה כבר לפני שבועיים. הקליע שנמצא בידי בני משפחת נווארה, שלדבריהם הוא זה שפגע בנדים, הועבר אתמול לידי התביעה הפלסטינית.

במשטרה הצבאית החוקרת סבורים כי העברת הקליע לידיהם תסייע בבירור המקרה ונסיבותיו. עם זאת, נכון לשעה זו, לא ברור האם הקליע אכן יועבר, והדבר קשור לתיאום בין ישראל לגורמים ברשות הפלסטינית. להערכת גורמים המעורבים בתיק החקירה, הקליע יועבר בסופו של דבר לבדיקה במעבדה פלילית. גורם שהיה מעורב בחקירה ציין כי כדי לבאר את הפרשה עד תומה "צריך שהכדור יהיה אצלנו", אך ציין כי גם אז, היכולת להתאימו לנשק ספציפי איננה גבוהה, על אף שהדבר יכול לקדם את החקירה בתקרית.

מדובר צה"ל נמסר כי הנושא נמצא בחקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ